PESTİL SARMASI

Pazar, Ocak 03, 2016


PESTİL-SARMASI

Yediğimiz, içtiğimiz ne varsa bize bir şeyler anlatıyor aslında.Yaradanı, faydasını, hazırlayıp sunanı...O zaman konuşan lezzetlerin sesine kulak verip, tadını çıkarmak lazım. Bir de anne eli değen lezzetler vardır ki! Efsane... Bunların tek rakipleri, babaanne/anneanne eli değen lezzetler... Annemizin yemeklerini aratmayan ya da onlardan daha tatlı gelen bol sevgili yemekler...

Erzincan'ın Kemaliye (Eğin) ilçesi, namı çoktan sınırlarını aşmış Anadolu'nun güzel bir köşesi. Kültürünü noktasına virgülüne kadar koruyup, yaşatmaya çalışan Babaannemiz ile çocukluğunda unutamadığı kış lezzetlerini konuştuk. Küplerde külün içinde kış boyu saklanan bazen soğan kabukları ile kaynayıp kırmızı olan sürpriz yumurtalar, cevizin pestille buluşup sucuk olmasını merakla izleyip hem öğrenen hem sevinen çocukluk anıları... Dalından kopup ipe dizilen ve diğer mevsime kadar yeni mahsulü aratmayan meyveler ve sebzeler. Neredeyse kolay hiçbir şey yok ama şikayet de yok. Dinlerken bile yorulduğunuz günlük işler, her şeyin organik ve el emeği olduğu bir dünya. Masal gibi dinlerken bir yandan da hayret ve hayranlık karışımı hislerle gözümüzde canlanan eski günler... Peki iş başa düşe düşse yapabilir miyiz? Orası zor ama en azından duyduk, öğrendik ya o bile kazanım bizim için.

Kemaliye (Eğin) bir dut diyarı. Yazın dalları süsleyen, ağaç diplerini dolduran dutlar toplanıyor, kaynatılıyor, güneşleniyor. Ve gelsin pekmezler, pestiller... Kış geceleri uzun. Televizyon yok, bilgisayar yok... Ama sohbet var, demlenen muhabbetler var, hayal gücü eseri oyunlar var...Bir de lezzetler var doğal, katkısız... Pekmezi kaynatıp, beze döküp güneşte pişirdin mi pestil, daha kalın bir şekilde tepsilere döktün mü pilit oluyor adı. Goşdik ise üzüm ve dut şırasının yarma buğday konularak pişirilmiş hali... Dut kurusunu cevizle birlikte yemenin zevki ise bambaşka. Daha bitmedi dut ve cevizin buluşup helva haline gelmesine de lök deniyor. Kalıp kalıp kes kes ye... 

Pestil kavurması diğer adıyla pestil sarması ise şiddetle tavsiye edilecek bir lezzet. Hazırlaması kolay, soğuk kış geceleri için ideal bir tatlı.

Pestillleri dikdörtgen kesin, yumurtayı çırpın, kızdırdığınız sıvı yağın içine yumurtaya buladığınız pestilleri atın. İki tarafı da kızarsın. Sakın çok tutmayın, en fazla bir dakika. Servis tabağına aldığınız pestillerin üzerine biraz şeker serpin. Bu şeker yumuşak kalması için. Pestilin içine ister ceviz koyup, isterseniz sade sarın. Pestil sarması ılık iken daha da lezzetli unutmayın... Erimiş tereyağına pekmezi ekleyip üzerine yumurta kırarak da özgün bir Kemaliye tatlısını deneyebilirsiniz. Ama bu lezzetlerin hakkını vermek için ait oldukları yerde yemek lazım sanırım. Bol temiz hava ve doğallığın içinde...

Umarım beğenirsiniz... Yapanların elleri dert görmesin, yiyenlere afiyet pestil olsun...

BU YAZILARI DA OKUYABİLİRSİNİZ

3 yorum

 1. Pestil sarması... Gurbette en çok aradığım lezzetlerden biri. Bir de boza var tabii. Güzel bir paylaşım. Teşekkür ederim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Gurbette her şeyi farklı özlüyordur insan, haklısınız. Ama online alışveriş iyice yaygınlaştı bir tıkla geliyor. Pestil sarması çok lezzetli, başta yumurtaya bulamak, tereyağında kızartmak çok ağır olur dedim ama hele ki organik bir pestil ise of of çok lezzetli. Kalori almaya değer, özellikle esoğuk kış günleri çok iyi gidiyor. Blogunuz hayırlı olsun, bol fotoğraflı Afrika yazıları ile oraların kültürünü sizden dinleriz. Memnun oldum, teşekkür ederim..

   Sil
  2. Teşekkür ederim. Gezdiğim, gördüğüm ve bildiğim ne varsa paylaşmaya başladım. Ben de blog yazınıza denk geldiğim için memnun oldum. Takipteyim.

   Sil

İZLEYİCİLER

FACEBOOK SAYFAM

Google+ TAKİPÇİLERİM