KARANLIK KANYON

Pazartesi, Temmuz 25, 2016

Karanlık-Kanyon-Dünyada-İkinci

Kanyon gezisi öncesi herkesin heyecanı yüzünden okunuyor. ABD'nin Arizona eyaletinde bulunan Grand Canyon' dan sonra dünyada ikinci büyük kanyon olarak adı geçen Kemaliye (Eğin)'deki Karanlık Kanyon meraklı ve heyecanlı gezginleri ağırlıyor. Keşif duygusu belki de en önemli hislerimizden, hayatın devamı ve daha iyisi için keşfetmiş durmuş insanoğlu. Sabırsızlıkla görmek istediğimiz Karanlık Kanyon'u yerli turistler pek bilmese de yabancı turistler için bir cazibe merkezi burası...

Fırat'ın kenarından tekneye biniyoruz, güneş yakıyor, serinlemek için atlamak geliyor insanın içinden ama "Şu Fırat'ın suyu akar serindir oy oy ölem ölem derdo akar serindir oy..." türküsü de hele bir dur, durgun su dediğin Fırat diye fısıldıyor mantıklı mantıklı. Kanyon adını Karanlık Dere yatağında ve Fırat'ın Karasu kolu üzerinde olduğu için oralardan alıyor. 9 km uzunluğunda ve 600 metreye ulaşan yükseklikte olan Kanyon hem gezip görmek hem de extrem sporları yapmak için gelen yerli yabancı turistleri Kemaliye'ye çekiyor.

Kemaliye'de-Kanyon-Gezintisi

En az kanyon kadar ilgi çeken tarihi Kemaliye taş yolu yapımına 1800'lerde başlanmış. 100 yılı aşkın bir sürede insan emeği ile kayalar oyularak yapılan bu yol kanyona paralel olarak 8 km devam ediyor ve ancak bir aracın geçebileceği genişlikte. Çok eskiden uzun kış mevsiminde çevreyle bağlantısı kesilen yöreyi Fırat'ın yanında yükselen kayalıklar içinden şehir merkezlerine yakın yollara bağlamak düşüncesi ile yapılmış, havalandırma işlevi gören delikler kanyon boyunca yer yer göze çarpıyor. Zamanın valisi Recep Yazıcıoğlu'nun 2002 yılında açılışını yaptığı yol şimdi turistik amaçlı kullanılıyor. Fırat'ta yüzüp, jet skiye binen, rafting yapan vali Yazıcıoğlu Karanlık Kanyon'un tanıtımı için de çok çalışmış.

Kemaliye-Tarihi-Taş-Yol


Gezi sırasında tepemizde bir kartal sık sık bize eşlik etti. Halk arasında gıdik denilen keçi yavrusunun su içinde yüzen cansız bedeni de sarp kayalıkların şakası yok dedirtiyor insana. Karanlık Kanyon görkemli, gizemli ve farklı bir doğal güzellik. Sürekli akan hayat kaynağı su ile yeryüzünü direkler misali tutan dağların, tepelerin, sarp kayalıkların yan yana duruşu... Bu etkileyici birlikteliği yakından görmek heyecan verici. Sessizlik, ulaşılması zor yerleri görmek ve hayaller kurmak geziyi daha da keyifli yapıyor.

Doğa-Harikası-Karanlık-Kanyon


Karanlık Kanyon sadece bir gezi yeri değil, 2008'den beri uluslararası doğa sporları bünyesinde Erzincan-Kemaliye Kültür ve Doğa Sporları Şenliği yapılıyor burada. "Özgün bir kültür ziyafeti, doğa sevgisi, spor ve kardeşlik..." temalı etkinlikler büyük ilgi görüyor. BASE Jumping, rope jump, dağ bisikleti, kano, rafting, trekking sporları ile hem doğal güzellikler hem spor keyfi bir arada yaşanıyor Kemaliye'de. Sudan yüksekliği yaklaşık 500 m olan iki yaka arasındaki çelik halattan Fırat nehrine serbest atlayış ve paraşütle yere inmek şeklinde ifade edilen BASE jumping, tehlikeli ve profesyonel bir spor dalı ve zamanlamada saniyeler önemli. 2015'deki şenliklerde ABD'li sporcu aynı gün yaptığı 2. atlayışında paraşütünü zamanında açamadığı için kayalıklara çarparak can verdi. Bu yıl ölüm yıldönümünde ilçede un helvası dağıtılarak anılan sporcu için bir hatıra anıtı da yapılması planlanıyor. Tehlikelerine rağmen Karanlık Kanyon'daki tüm spor etkinlikleri büyük ilgi görüyor ve hepsi extrem sporlar. Bol adrenalin bol heyecan...

Asıl tepelerden izlemek gerek Karanlık Kanyon'u, aşağıdaki videoda bu görüntüler de var. Yolunuzu düşürün ve gidin derim, Kemaliye seni bekliyor...
Keşfetmekle bitmez yurdumun güzellikleri... Karanlık Kanyon'dan hepimize aydınlık, pırıl pırıl günler dileği ile ayrılıyoruz.

BU YAZILARI DA OKUYABİLİRSİNİZ

12 yorum

 1. Anadolu'nun her yeri güzel, görmek istediğim o kadar çok yer var. Erzurum'a gidiyorsanız yolunuzu düşürün derim. Selamlar...

  YanıtlaSil
 2. Hiç duymamıştım. Ayrıca kemaliye hangi ilin onu da bilemedim. Güzel bir yermiş.

  YanıtlaSil
 3. Kemaliye Erzincan'ın ilçesi ama daha önceleri Malatya'ya bağlı imiş sanırım büyük Erzincan depreminden sonra büyük bir ilçe olduğu için ilin kalkınmasına katkı amaçlı buraya bağlanmış. Spor şenlikleri Erzincan Kemaliye doğa spor şenlikleri olarak her yıl düzenleniyor.

  YanıtlaSil
 4. ilk senden duydum ve gidicem kesin. granda canyona gittim dibine dek indim, nehre, saatler sürüyor :)

  YanıtlaSil
 5. Şenliklerin olduğu zamana denk gelirse çok daha renkli ve kapsamlı bir gezi olur. Nasip olur gidersen konaklama, ulaşım her türlü konuda yardım sağlayabilirim. Grand Canyon'a da ben gideceğim demek isterdim ama belki de giderim belli olmaz. Belki burası onun yanında yavrusu gibi kalabilir, öyle mi değil mi söylersin bize :)

  YanıtlaSil
 6. Görmediğim bir yer. Resimler harika.

  YanıtlaSil
 7. Görmenizi dilerim, Kemaliye doğası ve kültürüyle çok güzel bir Anadolu köşesi, yurdumuzun her yeri gibi. Selamlar...

  YanıtlaSil
 8. Muhteşem Umuyorum yolum düşer düşsün nasıl gidiliceğini sorarız artık sana :)

  YanıtlaSil
 9. Memnun olurum, her göz farklı güzellikler yakalıyor biz de Mayıs Yağmur'unda okuruz. Selamlar..

  YanıtlaSil
 10. İlk defa duydum desem. Yerli turistler bilmiyor gerçekten. Keşfedilecek ne çok yer var

  YanıtlaSil
 11. Yabancıların bizden önce fark etmesi ve tadını çıkarması ayrı bir ironi. Üzülelim mi? Sevinelim mi?

  YanıtlaSil

İZLEYİCİLER

FACEBOOK SAYFAM

Google+ TAKİPÇİLERİM