HAYALLE GERÇEK ARASI GÖLYAZI

Perşembe, Eylül 15, 2016

Gölyazı-Bir-Balıkçı-Köyü

Gölyazı, Bursa'da Uluabat Gölü içinde adacıklardan oluşmuş bir balıkçı köyü. Her ada gibi insanı çeken, özgürlük ile hapsolmuşluk arasında gidip gelen bir havası var. Fotoğraflara masalsı olarak yansıyan bir yer burası, özellikle baharda sular yükseldiğinde ve evlerin kapısına dayanıp, ağaç gövdelerini içine aldığında, leylekler de bacalarda konaklamaya başladığında tam bir masal karesi Gölyazı...

İstanbul-Bursa yolunda, Gölyazı tabelasından içeri kıvrıldığınızda zeytinlikler ve kara incir tarlaları başlıyor. Evet, tarlalar boyu incir ağaçları. Arabadan inip, Kur'an-ı Kerim'de ayetlerde adı geçen mucize zeytin ve incirin etrafı saran kokusunu yakalayıp, içine çekmek istiyor insan. Yaz sonu gibiyse kara incirin tam zamanıdır. Yerine gelmişken seviyorsanız çokça yiyebilirsiniz. (Ama asıl incir Ege'nin bardacığıdır. Kokusu, sütü, rengi, lezzeti bambaşkadır...)
Kalabalık sevmeyenler, hafta sonu ve tatillerde sakın gitmesin. Köy meydanına gelince hafta sonu ise arabanızı bırakıp, yürüyerek veya servislerle taş köprünün bağladığı adacığa geçebiliyorsunuz. Gölyazı'da 9 adacık var, en büyük ve ünlüsü bu taş köprü ile geçilen Halilbey adası.

Gölyazı'da-Tekne-Gezintisi-Keyfi

Taş köprüye gelinceye kadar tarihi kilise ve 700 yıllık ağlayan çınar da görülebilecek yerlerden. Ama maalesef Gölyazı çok düzenli ve temiz değil. Bu kadar işlek bir lokasyonda, doğası, tarihi ve farklılıklarıyla özel bir konuma sahip bir yer çok daha iyi şartlarda olmalı. Turizm potansiyeli olan yerlerde, yeme-içme ve konaklama belde halkı için gelir kaynağı. Tamam ama bırakın turizmde marka olmayı, bir gelenin bir daha gelmesi ve memnun ayrılması için bazı konuların es geçilmemesi gerek. Her şeyiyle uyumlu ve düzenli, tertemiz bir Gölyazı masal benzetmesine daha çok yakışır. Nilüfer Belediyesi'ne çok iş düşüyor, buradan sesleniyorum. (Evet seslendim, mail gönderdim. Değerinize sahip çıkın, yöre halkına destek verin dedim!) Hayalle gerçek arası bir yer Gölyazı, hayaller sınırsız gerçekler sınırlı. 


Gölyazı-Sular-Yükseldiğinde-Venedik-Gibi
Fotoğraf karelerine bu kadar güzel yansıyan bir yerin betonla doldurulmasına nasıl izin verilir? Üstelik kendine özgü mimarisi olan evlere sahip, yılın belli zamanları Venedikvari iyice suyla çevrilen bir yer... Gölyazı bir balıkçı köyü, kadın-erkek ayrımı olmadan herkes balıkçı. Kadınlar aynı zamanda gölde tekne gezintisi de yaptırıyor. Tekneleri izlerken içimden, keşke kadın zarafeti bazı teknelerin güneşliklerine iliştirilen plastik çiçekleri kopartıp atsa, rengarenk halı-kilim parçalarının yerine göz yormayan tek renk örtüler olsa dedim. Kadınlar ister, yapar da yeter ki biraz destek ve rehberlik yapılsın onlara.


Kuş-Cenneti-Gölyazı

Göl kıyısında yürümek çok zevkli, suyun getirip kıyıya bıraktığı kabuklar, kurumuş yosunlar ayağınızın altında çıtır çıtır yaparken, kamufle olmuş irili ufaklı kurbağalar da suya atlıyor. Gölyazı aynı zamanda bir kuş cenneti, mutlaka suyun içinde ya da bir taşın tepesinde arz-ı endam eden bir kuş cinsi görmek mümkün. Buraya kadar güzel ama kıyılardaki çöpler hiç olmamış!

Burası masalsı bir yer, öyle kalması için de ne gerekiyorsa yapılmalı. Aşağıdaki videoyu izleyin bana hak vereceksiniz. Bir daha gitmek ister miyim? Evet sular yükseldiğinde, ilkbaharda havalar hafif ısınmaya başladığında, bacalarda leyleklerin olduğu, tekne gezintisinde nilüferlere dokunabileceğim zaman tekrar gitmek isterim hayalimdeki Gölyazı'ya... Kafamda, gölün içinde geçen çocuk masalları ve balıkçı gencin ölümsüz aşkı hikayesini kurgulayarak...
BU YAZILARI DA OKUYABİLİRSİNİZ

28 yorum

 1. Kaç kere dibine kadar gidip de göremediğim yer. Çok da istiyorum görmeyi. Resimler nefis. Selamlar :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Gölyazı yakınımızda olup da biraz tembellik edip kaçırdığımız yerlerden, daha bakımlı olmayı hak eden bir yer. Kalabalık olabilir ama aynı kalabalık farklı şeyler hissederek bir arada olunca benim gibiler sakin zamanları tercih eder sanırım. Selamlar...

   Sil
 2. Burası pek bilinmediği için sosyal medyada çok paylaşılıyor, esprisi yapılıyor. İşte bilmem hangi ülke zannettiniz ama Bursa diye :) Fotoğraflarınla bir kez daha hayran kaldım. Tabi ki çer çöp milletimizin olmazsa olmazı malesef. İlle geçtiğimiz yerlerde rezil izler bırakacağız. Ama insanlara inat doğa hâlâ güzel. Sevgiler canım ❤

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Başkalarının güzelliklerini sahip olduklarımızdan daha çok sahipleniyoruz gibime geliyor. Ne zaman adam oluruz duvar yazısı gibi oldu ama öyle. Güzel yer vesselam, herkes kıymetini bilmeli, hayal sunan yerler çok değil ki. Sevgiler benden de.

   Sil
 3. Gene güzel bir paylaşım. Emine kardeşime dediğim gibi. Gezelim görelim olamafığına göre okuyalım görelim felsefesini hayata geçirmeme sizler yardımcı oluyorsunuz. Teşekkürler. Ama şimdi fena halde merak ettim. Böyle zamanlarda yurdumun her köşesinde yaşama isteğim depreşiyor.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim. Ben de fena halde Ünye'yi sizin yazılarınızda söz ettiğiniz terleri merak ediyorum. Ben de öncelikle güzel yurdumu karış karış dolaşmak isterim, blog sayesinde çalacak kapılarım çoğaldı. Sevgiler..

   Sil
 4. nasılda güzel resimler çekmişsiniz orda olmayı çok arzu ettim şu an
  sevgilerle...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim. Fotoğraflar da kızımın da payı var, bazen ben ona asistanlık yapıyorum bazen de makinayı elinden kapıyorum. Gölyazı' nın sevilmesinde ve bilimmesinde güzel fotoğrafların payı büyük. Sevgilerle..

   Sil
 5. Çok gitmek istediğim bir yerdi. Ama sanirin her güzel seyin olduğu gibi bunun da b.ku çıkarmışız afedersiniz. En iyisi gidip de canımı yakmayım hayalimdeki gibi kalsın.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Gölyazı'nın suçu yok, belki gelip orada o güzelliklere sahip çıkamayanlar hatalı. Ne güzellikleri yaşamaktan ne de benim olmasa da gereğinde korumaktan vazgeçerim. Tekrar gideceğim, payıma düşen daha çok şey var orada görmek istediğim. Siz de hayallerinizle gidin, payınıza şen o güzellikleri görün

   Sil
 6. Çok güzel bir yere benziyor. Allah içinize sindirsin.. bende beklerim:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Güzel bir yer, nasip olur giderseniz beğeneceğinizi umuyorum. Teşekkür ediyorum, selamlar..

   Sil
 7. Öyle bir geçmişliğimiz var. Fakat etraflıca dolaşmadık. Güzel fotoğraflar çekmişsiniz.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Uluabat gölü Gölyazı dışında da pek çok güzel beldeyi barındıyor, geçerken hep uğranacak, çay içip, mola verilecek yerler.

   Sil
 8. duymadım görmedim ama görülürmüş görürüm yazdım kafaya :) ilk kayık fotosu ile ördek fotosu çok iyiiii :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Neden elimizdekilerin kıymetini bilmiyoruz, tanıtım yok diye bir cümle kurmayacağım ama öyle... İstanbul'a yakın Bursa'nın dibinde, güzel yer müsrifiyiz vesselam. Sen de git, sade ve derin bir bak. Şehir sevenlerin de ilaç niyetine kaçabilecekleri gibi bir yer.

   Sil
 9. Gölyazı'ya gitmiştim daha evvel. Güzel bir gündü ama elimde hiç fotoğraf kalmadı isteyerek sildim hepsini. Şimdi bakıyorum da değişmemiş, sakinliğini koruyor gibi.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Fotoğrafa güzel tarafları sığdırmak istiyor insan, kalabalık, temiz değildi dersen hiç bir yere gitmemek gerek ama Gölyazı'ya bir el atıp düzenleseler daha iyi olur.

   Sil
 10. Hep önünden geçeer gideriz uluabatın. Meğer ne güzellikler taşıyormuş bağrında. Kıymetinin bilinmesi temennim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Belki bir dahaki sefer siz de gezersiniz, bakalım yerinde görüp neler düşünürsünüz?

   Sil
 11. Bittim resmen yaa :) ilk golyaziyi güneşi beklerken dizisinde duymuştum. Tabi orada bunlar guzelmolmasindan bahsedilmiyordu. Şimdi resimler ile de gözüm de canlandı da. Sessiz sakin tam kafa dinlenilcek bir yer gibi

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Dizi yapımcıları işi biliyor diyeceğim, çoğu dizileri de tutmuyor ama yer seçiminde iyiler. Kafa dinlemelik, sakin ama hafta sonları ve tatillerde olmayabilir. Ben tekneye binip kaçarım derseniz o da güzel.

   Sil
 12. Çok güzel anlatım olmuş resimler harika Emeklerine sağlık kayıklar ayrı güzel huzur kokuyor :)

  YanıtlaSil
 13. Gidersen, okumak isterim düşüncelerini. Hem romantizm hem doğa daha ne isterim? Sevgiler..

  YanıtlaSil
 14. Bloğunu yeni keşfettim takibe aldım
  bana da beklerim
  http://sengulasikkutlu.blogspot.com.tr/

  YanıtlaSil
 15. Teşekkür ederim, memnun oldum. Blogunuzu ben de takip edeceğim inşaallah..

  YanıtlaSil
 16. Geçen ay oradaydım.Göl gezisi yapıp balık yedik.Köprünün dibinde de kahvemizi içtik.Son derece doğal keşke daha çok sahip çıkılsa.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aynı gözlemleri yapmışız sizinle, Nilüfer Belediyesi ne mail yazdım cevaben düzenli çöpleri topluyoruz dediler, oysa hem turistik hem doğal güzellikleri olan bir yerin beklediği hizmet farklıdır. Size katılıyorum, sahip çıkılmalı..Selamlar...

   Sil

İZLEYİCİLER

FACEBOOK SAYFAM

Google+ TAKİPÇİLERİM