İKİNCİ BAHAR

Cuma, Eylül 09, 2016

balon, renkli balonlar,

Şehirler arası yolda giderken, ünlü bir köftecinin dev reklam panosunda şunlar yazıyordu:"Aşk ne mesafe tanır ne de zaman." Kendi kendime dedim bu ne, nasıl bir alaka? Ama hemen bağlantıyı kurdum! "Köfte aşkı..." Aşkına ulaşmak için mesafeleri gözünde büyütme, zamanı da düşünme demeye getiriyordu köfteci. Entelektüel mi, romantik mi, tecrübeli bir pazarlamacı mı? Karar veremedim ama iyi yerden vurduğu kesin. Anlayanı da anlamayanı da çeken bir reklam sloganı olmuş. En son dondurma ve çikolatada aklımızda kalmıştı, şimdi köfteye kadar gelmiş "aşk".

Üşengeçiz, birazda tembeliz. Çoğu zaman, konu yemek olduğunda gösterdiğimiz ilgi ve ataklığı sevdiklerimiz için göstermiyoruz. Bırakın ikinci baharları, hep hafif üşüyerek, bundan sonra yaz olur mu diye düşünerek ömür geçiren yürekler var. Dünyada para, kariyer, torpil geçmeyen tek şey sevgi onda da ya cimrilik var ya da hiç yok bazılarında. Bizden geçti diyenler, biz o treni kaçırdık diyenler, gözleri uzaklara dalıp niye ah çektiğini bilmeden derin derin düşünenler...


Aslında köfteci, reklam sloganında doğru söylüyor. Çok istediğimiz, vazgeçmem dediğimiz ne varsa mesafeler, zaman, zorluklar yıldırmamalı insanı. Bir köfteye bu kadar anlam yüklemek gerekmez belki ama Allah'ın verdiği nimetleri, yaşanacak güzellikleri ne ertelemek ne de vazgeçmek doğru değil. Herkesin bir ikinci baharı var oysa, daha cesur daha kararlı ve faydalı ne yapıyorsanız, alın size ikinci bahar. Pamuk şekeri ağzına yüzüne bulaştırarak yemeyi hayal edip, sonunda bunu başaran da, rengarenk balonları eline alıp onları bir süre sonra gökyüzüne bırakan da bahar esintileri yaşar içinde. Kimseye zararı yoktur yaptığının, kimse farkında da değildir, ayıp değildir, günah değildir ama yinede bazen sayfa dolusu bekleyen masum heyecanlar vardır içimizde. O zaman ertelemek niye? Merak ettiğiniz yerler mi var? Belki bir belediye otobüsü bileti uzaklığında ya da çalmak istediğiniz bir enstrüman, çok görkemli veya salaş bir yerde zaman geçirme özlemi. Daha büyük, daha zor gibi görünen ama aslında ulaşacağınız uzaklıkta olan hayaller. Denemeden vazgeçtiklerimiz, hayal etmeye bile çekindiğimiz sıradanlıklar. Hep istediğimiz ama bir türlü başlamadığımız hedefler... Zor diye rafa kaldırdığımız kolaylar. Baharlarımızı geciktiren, bizi tutan kendi ördüğümüz duvarlar...

Her yetişkinin içinde okula yeni başlamış çocuk heyecanı taşıyan bir taraf hep var. Her şeyi de biraz o yapıyor zaten. Hep merak ediyor, keşfediyor. Hep görmek istiyor, geziyor. Sorular soruyor, icat ediyor. Konuşuyor, üretiyor, hayatı güzelleştiriyor. Seviyor, bazen uçuk kaçık seviyor. Bazen sevmeyi hiç beceremiyor, mutsuz ediyor. Ama çok istediği ve iyi yaptığı, mutluluk yakaladığı bir şey hep var. Onu hep yapsın, geç olsa da...

Aşk ne mesafe tanır ne de zaman... Yerinde kullanmadığımız sözcükleri bile kaptırıyoruz, kim veya ne ise hayattaki aşkımız hakkını verelim o zaman. İkinci baharsa ihtiyaç bir şans da ona verelim. Neyi çok istiyorsak, kendimize bir şans verelim. Ne güzel şarkıdır ikinci bahar...


 

BU YAZILARI DA OKUYABİLİRSİNİZ

18 yorum

 1. Bir tabeladan çok güzel bir sonuca çıkıp bağlamaya.
  Sevgi ve selamlarımla.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Güzel şeyleri bir yerlere yazıp, çizmek ne güzel. Aklıma , gönlüme hoş düşünceler düşürdü bir köfte felsefesi. Öyle bir felsefe ki her bedene uyar. Sevgiler, selamlar.

   Sil
 2. Aşk,ne mesafe tanır ne de zaman :) Ne güzel bir ifade :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ne olur sanki birbirimize daha sık böyle laflar etsek. Yağmasan bile gürle derler ya. İnsan güzel sözler, hayaller duymak istiyor. Hepimiz bir tane yaratılmışız ya işte ondan özel hissetmek istiyor bazen. Sevgiler, selamlar...

   Sil
 3. Aşk gibi sevgi de öğle değilmi?
  Öğleyse kucak dolusu sevgi selamlar size gelsin.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aynısı, aşk mı sevgi mi ikileminde bile kaçırdıklarımız oluyor. Nasipte ne varsa yaşamaya biraz gayret. Aşk sevgi dediğimizin çoğu emek değil mi zaten. Kucak dolusu sevgilerimi gönderiyorum...

   Sil
 4. ne güzel yazmışsın canım.. göz ardı ettiğimiz öyle çok şey vr ki. durup bir sakin düşünmeli.. eline sağlık..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Baharları kaçırmayalım değil mi, diyelim kaçtı ikinci üçüncü baharlara şans tanıyalım. Yaşadıktan, biraz gayret edip mutlu olduktan sonra çok şükür, iyi ki diyorsak değmez mi? Bence değer, sevgi ve selamlar..

   Sil
 5. yüreğinize sağlık, çok keyif verici...

  YanıtlaSil
 6. Teşekkür ederim, sevgi ve muhabbet üzerine olan güzel yazılarınızı okuyorum. Sizin de yüreğinize sağlık. Sevgi ve selam ile..

  YanıtlaSil
 7. Eline yüreğine sağlık bir cümleden bu kadar keyifli bir yazı cıkarmışsın çok güzeldi.

  YanıtlaSil
 8. İçimize dokunan kelimeler çok tesirli. Bir dokun bin işit durumu. Sevgi dolu olsun her anımız, öyle olunca herşey daha kolay ve güzel. Sevgiler, selamlar..

  YanıtlaSil
 9. ulaştı tabii. çok da güzeller. yarın yazcaktım ulaştığını. yarın tatilim rahatım evdeyim diye. çok teşekkür ederim kii. hatta bi tanesi öyle güzel kiiii :)

  YanıtlaSil
 10. Tamam o zaman, emin olamadım çünkü aktarmalı bir şeyler yapmıştım. Dilerim ki için hep o sabahlar gibi olsun. Dingin, huzurlu.. Balat da sırada, unutmam ki.. Hep bayram gibi olsun günlerimiz. Çok sevgi çok selam.

  YanıtlaSil
 11. o fotoları nerde çekmiştiiin yaaa. çok güzeller tam da istediğim gibii :) baksana balata gidince cadde üstündeki arnavut köftecisini unutmaaa nefis nefis köftesiii :)

  YanıtlaSil
 12. İzmir'de Urla'da bizim evin oralarda, yani çocukluğumun geçtiği kıyılar. Aslında başka yerde çekecektim ama öyle güzel bir sabahtı ki, tam istediğim gibi sanki dedim. Beğenmene sevindim. Tavsiye ediyorsan arnavut köftecisine de giderim, bilmediğim yerde yemem ama, tavsiye olunca başka. Bu arada bir sürü yerde Nazilli pidecisi gördüm Balıklıova dışında, artık asıl şubesi mi öz Nazilli durumu mu bilmiyorum. Bakalım bakalım Balat yazısı nasıl olacak:)

  YanıtlaSil
 13. en iyi pideciler nazilliden çıkıyor. nazillideki kısmet pidecisi en ünlüsü. nazilli pidecisi her yerde oluyor evet. nazillide yetişen pideciler başka yerde açınca öyle isim koyuyorlar sanırım. balıklıova da tam şehir merkezinde idi sölediğim :)

  YanıtlaSil
 14. Balıklıova'da cadde üstü biliyorum ama sıcakta hiç aklıma gelmez. Okumak insanın tüm algılarını açıyor, gözünden hiç bir şey kaçmıyor. Seni takip etmem lazım:)

  YanıtlaSil

İZLEYİCİLER

FACEBOOK SAYFAM

Google+ TAKİPÇİLERİM