KADINLAR NE SEVER?

Perşembe, Kasım 03, 2016

Kadınların-aklından-geçenler

Kadınlar çiçek sever... Canlı, renkli, kokulu hayat gibi...
Ama çiçekleri gölgede bırakırcasına süslenen gösterişli buketleri değil her renk çiçekten derlenmiş, biraz tül bir kurdela ile gelin olmuş genç kız gibi buketler sever. Sade, masum, canlı...
Bana kalırsa sık sık isterim ama olmadı arada bir, o da olmadı yoldan geçerken koparılmış küçük bir dal bile yeter...

Kadın derki, gözlerimin içine bak... İnsanların gözlerinin içinde kendimi görmeyi seviyorum ben. Bak gözlerimin içine, herkes yapmaz herkese yapılmaz ama sen yap. Ayna olmak da zor kendini yalın göreceğin bir çift göz bulmak da... Kelimelerin çokluğunda boğulan sohbetler yerine dinlendiren, keşfettiren anlar ver bana. Yolculuk olsun seni ve beni tanımaya. Gözlerimin içine bak, işte o zaman şekil dünyadan asıl dünyaya geçebiliriz...

Kadın konuşmayı sever... Öyle bakma şaşkın şaşkın, bunu hep yapıyoruz özellikle sen der gibi. Hiç yapmıyoruz, uzun uzun dinlemiyoruz birbirimizi... Her şeyden konuşup sıkılmadan saatlerimiz geçmiyorsa, bir 3. kişi olmadan konu bulamıyorsak, teknoloji aldatıyorsa bizi konuşmuyoruz demektir. Konuşmuyoruz, yokuz demektir. Konuşmak istiyorum, her şeyden uzun uzun. Arada belki ağlarım bazen de gülme krizine girip birlikte katılırız. Çok şey mi istiyorum? Biraz eğil bak yüreğime anla, konuş, dinle. Anlayalım, konuşalım, dinleyelim birbirimizi...

Sahici özlemler hissetmek ister kadınlar... Hiç ummadığın bir anda kısacık iki kelime, bir de olur. Kitap ayracının olduğu yerde bir not. Daha erken kalkmak daha geç uyumak, neredeyse hayatı uzatma sebebi olmak. Bu tek ben, hep ben demek değil. Hayatın içinde iki koşucuyuz, biraz ben biraz sen çal zamandan küçük molalarımız olsun teklifi sadece.

Kadın hediye sever... Kim sevmez ki? Alması da vermesi de mutlu ediyor insanı. Benim için sürpriz bir yemek yapsa, bir fotoğraf çekse ya da resim yapsa bu senin için deyip verse. Pahalı hediyeler istemiyorum zaten boşluktan alıyoruz onca şeyi. Düşünüp hissettiğin, isteyip hazırladığın küçük zamanlar ver. Çam sakızı ver, çoban armağanı ver ama unutma beni...

Kadın sevildiğini bilmek, sevildiğini hissetmek, sevildiğini duymak ister. Peygamberimiz (sav) Hz. Ayşe'yi sevdiği gibi, kördüğüm gibi... Açılmaz, bitmez, sırlı ve ilk günkü gibi...

Hepsi bitti bunlar mı kaldı diyenler olabilir, bu kadar mı daha şunlar şunlar var diyenler de... 
Bir gönül yapmak kolay ister kadın ister erkek ve kabul edelim en zor meselelere böyle anların enerjisiyle katlanıyoruz çoğu zaman.
Bir gönül kırmak kolay ister kadın ister erkek ama kırdıktan sonra telafisi zor, iş işten geçmeden tükenmez sandığınız sevgiler bitmeden azıcık emek o zaman. 


BU YAZILARI DA OKUYABİLİRSİNİZ

27 yorum

 1. Yanıtlar
  1. Hak edilmemiş, emek verilmemiş ya da ben merkezci bir sevgi değil ama. Her kadın neticede ana fıtratında o yüzden ölçü ve denge mutlaka olmalı..

   Sil
 2. Yanıtlar
  1. Geniş daireden dar daireye girilirse söylemler artıp, değişebilir. Ama birbirimize biraz kafa yormadan olmaz sanırım. Sevgiler..

   Sil
 3. Kadın sevildiğini bilmek, sevildiğini hissetmek, sevildiğini duymak ister...

  Çok naif ve güzel bir paylaşım olmuş. bayıldım. kaleminize sağlık ♥

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sevgiyi kimle paylaşıyorsak hakkını vermek lazım. İnancımız, gelenek ve alışkanlıklarımız hep güzel örneklerle dolu. Teşekkür ederim, beklentilerimizden ötesi olsun hepimize..

   Sil
 4. AZ bile degıl ufacıcık emek...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Karşı tarafı da bilmek, analiz etmek gerek ama kadınlar her zaman daha fazla verici ve katkı sağlayan konumda ilişkilerde bu da yaratılışındaki özelliklerden. Dengeyi tutturanlar mutluluğu çok kolay devam ettiriyor..

   Sil
 5. Bu yazıyı okuyunca ürker mi acaba erkekler diye düşündüm :) Kaleminize sağlık :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hiç suya sabuna dokunmadım, dokundurmadım. Biraz eleştiri ya da mercek tutmaktan korkmasınlar. Aile mutlu toplum +1 başlıyor güne, emek vermeye değmez mi? Biraz düşünsünler...

   Sil
 6. Çok güzel. Konuşmak? Sevdiğim konuda olursa ister istemez belki susmam da. Nedeni malum. İçine giriyorum çünkü konuların. Okumaktan gözler perişan oluncaya kadar.

  Ama haz etmediklerimse konular, belki de sıkıcı bile bulunabilirim :))))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İnsan ilişkileri ve insanın yapısı o kadar girift ki, formül aynı olsa da sonuçlar türlü türlü. Ama kabul edelim sevdiğine harcadığın zaman ve emek en keyif verici efordur. En azından kadınlar cephesi böyle diye genelleyebiliriz..

   Sil
 7. Yüreğinize sağlık, her zaman söylerim, kadın olmak nimettir.

  YanıtlaSil
 8. Erkekler kızacak ama üzerinde düşünürlerse mutlu olurlar, nimet ile ömür geçirmek, hayatı paylaşmak ne mutluluk.. Nimet olmasa bereket olmasa ana, yar hepsi olabilir miydi?

  YanıtlaSil
 9. Toplumun mimarı kadın. Hoyrat bir hevesle değil, gerçek bir sevgi ile yaklaşılsa daha kaliteli bir toplum olabilirdik. Yine faydalı ve derin bir yazı, eline sağlık canım ❤

  YanıtlaSil
 10. Hoyrat bir heves, ne güzel dedin. Böyle derin ve güzel analizler yapan bir de güldüren bir arkadaşımız Amerika da ise bize yazsana oranın insanlarını, farkları + ve - leri okumak çok keyifli olur. Sevgilerimle..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Estağfirullah canım benim, o senin güzel bakışın. Yazmak istiyorum ben de, inşallah en kısa zamanda. Sevgilerimle ❤

   Sil
 11. Sağlık, huzur ve bu halde islamı yaşamak istiyorum. Sanırım bunun kadın erkek ayrımı yok. :) Bu şekilde yaşayabilseydik dünyayı ve insanları sevebilirdim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. En son cümlenizden dünyayı ve insanları sevmiyor anlamı çıkardım ama sanırım yanlış yaptım. Bu şekilde diyerek şerh düştüğünüz bizim fıtratımız ruhumuzun gıdası ama her zaman her şey tam olmuyor çünkü burası dünya. O yüzden Efendimiz'in (SAV) hayatında bize yol gösteren çok ip ucu var. Erkeği kadını kim olursa dünyalık tarafımızı da O ve ashabını rehber alıp yapalım yeter. İslamı yaşamayı dünyadan tecrit anlamasın kimse, helal dairesi keyfe kafi bilsin. Bize Onu hatırlatmayan bizden uzak olsun..

   Sil
 12. Ne kadar dogru... aslinda çok sey de istemiyoruz.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet, istekler çoğalırsa sevgi de sıkıntı var demektir. Birbiriyle yetinen iki insanın dış dünya pek umurunda da olmuyor zaten. Ben kendi adıma erkekler de yazsın söylesin düşüncelerini, isteklerini diyorum. Hatam, eksiğim varsa düzeltirim sevgiyi çoğaltmak için atılacak adımın önceliği mi olur?..

   Sil
 13. Yanıtlar
  1. Anne, eş, sevdicek, abla, kardeş tanımak, anlamak lazım...

   Sil
 14. daha ne olsun ki kalemine sağlık. Kadınları çözmek çok da zor değil anlamaya çalışsalar yeter

  YanıtlaSil
 15. Söyletmeden yapılan, içten gelen küçük ve sıradan şeyler.. Biz ne kadar ince düşünüyorsak bazen onlar da tam tersi. Gündüz ve gece diyeceğim ama bunda da tezat yok aksine bütün olmak var. Zor değiliz onlar tembel, sevgiler..

  YanıtlaSil
 16. Kadınlar anlaşılmak ister gerisi geliyor zaten :) Güzel paylaşım teşekkürler :)

  YanıtlaSil
 17. Kadınlar ne sever, ister deyince hiç öyle korkulacak bir şey yok. Günü gününe çalışan dersi anlar... Sevgi ve selamlarımla..

  YanıtlaSil

İZLEYİCİLER

FACEBOOK SAYFAM

Google+ TAKİPÇİLERİM