HAYALLERİMİZE GÖLGE DÜŞÜRENİN!...

Perşembe, Aralık 15, 2016

Çocuk-hayalleri-

Hayallerimize gölge düşürenin aklını alırız, halüsinasyonları kalır sadece. İnsanın deli damarının kabarması böyle bir şey, gözünün hiç bir şeyi görmemesi böyle bir şey. Hayal deyip geçmemek gerek, hiç küçümsenmemeli. Beyin hayal kurarken aynını yaşıyor gibi hormon salgılıyor ve bunu adeta yaşatıyor. Hayal kurmak o yüzden bu kadar zevkli ve iyi geliyor insana. Hayalleriyle yaşıyor denir, doğrudur. Abartmadığı sürece bir insan hiç sahip olamadığını bile hayal ederek mutlu olur, sebepler bir araya geldiğinde de hayali niye gerçek olmasın?
Hayaller gerçeklerin provası, karalama defteri, hiç olmayan bir şeyi kurgulayıp merak ve coşku ile hız aldığımız alanlar. Öyle değil midir?

Seversin, hayal edersin... Gönülden dilersin, yollarını ararsın, kafanda tüm bunları yaşarken de mutlu olursun. Bir bakarsın hayalin gerçek olmuş.

İstersin, hayal edersin... Azimle, istekle çalışırsın bazen hayaline varmadan tatmin olursun, öyle tatlı gelir bu yolda çabaların.

Savaşırsın, hayal edersin... Hep deriz ya hayat bir mücadele, çocukluktan başlar mücadele ve savaşlar. Başlangıçta küçük küçüktür, arkadaşının elinden oyuncağını çekersin, okul sıraları başka hayaller vardır. Kırmızı kurdele takmak hayali pek kalmadı ama çocukların kendi ile ve diğer çocuklarla hayalleri uğruna girdiği sınav savaşları var. Sonra iş, kariyer yine küçük savaşlar. Bazen bedeli yorucu ve değer mi dedirten ama hep devam eden hayaller ve savaşlar. Aşkınız, işiniz, hayatınız aslında hep hayal edersiniz ve savaşırsınız. Doğaldır bu insanı diri tutar, kuralına göre savaşırsan adı mücadele olur ve hep ilerilere götürür.

Akıl ve hayal yol arkadaşı, ikisi iyi bir ekip. Akıl hayallerin sınırını belirler, yapma gücü verir, gerçeklik çizgisinde tutar. Einstein, "Mantık sizi A noktasından B noktasına götürür, hayalgücü ise her yere..." diyor. Hiçbir şey tesadüf olmadığı gibi beynin içine aklı çalıştıran, ufkunu genişleten hayal gücünün konulması da ne kadar hikmetli...

Hayalleri elinden alınan insanların hali ne olacak? Küçük hayal kırıklıklarında bile bazen ne kadar üzülüyoruz, en temel yaşam değerlerinin bile hayalinden mahrum bırakılan insanların, çocukların hali ne olacak? Kimi kalbimizi kimi maddi dünyamızı dolduran hayallerimiz var kimisi sadece sevdiklerimizin hayali ama bizi de çok mutlu ediyor. Hayatları, yaşamları, hayalleri elinden alınmış milyonlarca insan etrafımızda can çekişirken biz de hayal etmekten utanır, çekinir olduk. 

Bir çocuğun geleceğe dair hiç hayali kalmasa nasıl büyüyecek? Hatta hayal etmeyi bile öğrenemeden ruhu çıplak kalırcasına örselenirse hayatta bile kalsa nasıl yaşayacak? Bir kadının hayalleri, bir erkeğin hayalleri, toplumların hayalleri... Her şeylerini al, geride kalanları da hayal bile edemez halde hadım edilmiş olarak bırak.

Bu ne büyük bir katliam! Biz hayallerimize gölge düşürenin aklını alırız, kabusu oluruz diyoruz. Onlar ne yapsın? Bunun cevabı dünyanın sonu mu acaba?

BU YAZILARI DA OKUYABİLİRSİNİZ

12 yorum

 1. Hayaller biraz plan kıvamında olursa daha iyi olur düşüncesindeyim. Yani şunu şu şekilde yapmalıyım gibi. Hatta müslümanlar için inşaallah'ı da ihmal etmeden. Yoksa olmayacak duaya amin demek şeklinde olursa insanın hüsrana uğraması içten bile değil.

  YanıtlaSil
 2. Hayallerimiz, zulüm gören savaşla un ufak edilen insanların hayalleri. İnsan olmaktan din kardeşi olmaktan dolayı borcumuz olanların hayalleri. Aklımdan ve gönlümden geçenlerin çıkış noktası bu. Kader esastır nasip diyerek ve dileyerek yolunda bulunmakta bize düşen. Olmayacak hayallerin peşinden koşmak değil de kafamızın içine konan bu güçleri -akıl ve hayal- ne kadar hikmetli ve insan için ne kadar değerli olduğuna dikkat çekmek istedim. Yoksun kaldıklarını enine boyuna önce kendim düşündüm, duamı da ettim bedduamı da.

  YanıtlaSil
 3. Hayalleri elinden alinmis insan... geriye ne kalir bilmiyorum.

  YanıtlaSil
 4. Hayalleri ve gelecek umutları elinden alınmışların çocuklar olduğunu düşününce insan daha da köşeye sıkışmış hissediyor kendini. Geriye kalan izleri yıllarca çıkmayacak travma, mutsuz, çaresiz insanlar olacak. Kabullenmek çok zor..

  YanıtlaSil
 5. Hayallerini kaybetmiş olanlar... Düşünmek bile çok ürkütücü.Ya bunu yaşayanlar...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet, ara sıra durup ya bunu yaşayanlar diye soruyor insan kendine. Böyle zulüm görenlere selamete, güzel günlere ulaşsınlar bizlere de hiç göstermesin Allah'ım böyle kötü günler.

   Sil
 6. Bir insanın malını alırsın özgürlüğünü alırsın. Canı karnında olduktan sonra hayallerini mücadelesini alamazsın. İsteyen istediğini yapsın isterse tutsak etsin. Ama ben daha çok hayal kuruyorum

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hayallerin içinde canlı tutulan umutlar, hepsinin gerçek olması temennimiz.

   Sil
 7. O zaman hayallerimiz içinde şükretmeliyiz :D Hayal kuramayan ya da hayal kurdurulmayan çocuklar , bu bir çocuk için sanırım dipsiz bir kuyuda kalmak gibi :(

  YanıtlaSil
 8. Hayal kurabildiğimize şükretmeliyiz doğru. Dipsiz kuyu bir çocuk için ne kadar korkutucu ve ölümcül bir yetişkine göre değil mi?

  YanıtlaSil
 9. Hayal kurmak insanoğlunun en büyük nimeti.Sadece mutlu olmak için falan da değil ; kişisel gelişim kitaplarına baktığımızda da , düşünce gücü işleyişi bile ilk başta hayal etmekle başlıyor...Kimse ellemesin,bozmasın,baltalamasın hayallerimizi ( zaten bir o kaldı bize )

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hayal ve hafıza insana özel durumlar ve bize gerekli. Hayal etmek bir nimet doğru dediniz, insanın kurgulama birimi gibi bir şey. Hayal de hafıza da bie kalan ve saklı olan. Değerli ve dokunulmaz o yüzden hangi hayalimiz olursa olsun gölge düşmesin..

   Sil

İZLEYİCİLER

FACEBOOK SAYFAM

Google+ TAKİPÇİLERİM