KENDİMİSTAN'A GİDİYORUM...

Perşembe, Aralık 08, 2016

Kendimizden-kaçıp-nereye-gideriz?

Haydaa! Yine mi? Sen iyice komşu kapısı yaptın burayı, kendimistan mı? Tam olarak neresi? Burası kimine göre kaf dağının ardındaki mistik, gizemli yer kimine göre de çok sıcak, sıkıcı, cehennemi yaşadım dedirten bir kör kuyu. Ortası yok mu dersen, orta insan ne kadar varsa bu yerin de orta hali o kadar vardır...

Karmaşık laflar edip hedef şaşırtma! İçime kapanacağım, bir süre sessize alacağım kendimi de, tamam. Ama dersen bu dediğin öyle kolay olmuyor, yolculuk gibi hazırlanmak gerek işte o zaman yanıldın. Demir tavında dövülür, faturaları yatırayım, arabanın bakımını yaptırayım, evi derleyip toplayım, yarım kalan işleri tamamlayım dersen hiç gidemezsin. Kendimistan'a gideceksen, aksine cevval olacaksın her şeyi kararında ama kesin yapabilmeyi öğreneceksin. Kendine yolculuk tatil turizmi değil, içinde dolaşıp kendini tavaf edeceksin. Arınmadan, hafiflemeden dönmenin bir kıymeti yokBu iş öyle kolay değil ha deyince gidemiyorsun, çok gidersen kolay dönemiyorsun. En yakın ama en zor yolculuk kendimistan denilen o yere, kendine...

...

Yıl 2050 ler... Dünyanın dönüşü mü hızlandı, zaman ne çabuk geçiyor. Daha yorgunuz artık insanlara terapi seansları, kısa tatiller yetmiyor. Arkadaş turları çok revaçta, biraz boş zamanın mı var? Hemen bir arkadaş turu ayarlatıyorsun. (Telefonla konuşmalar da azaldı, bu işi de yapan ajanslar var. Kahve mi, kahvaltı ya da yemek mi kararını veriyorsun, onlar arkadaşlarınla organizasyonu noktası virgülüne kadar ayarlıyor.)
Kendimistan klinikleri de açıldı, başlarda herkes yadırgadı ama sonra 2000'lerde moda olan detoks-spa merkezleri gibi kabullenildi hemen. Şimdi gitmeyen yok neredeyse.

Buralar aslında kaçış noktası, sığınak ya da deşarj yerleri gibi. Gidiyorsun, senin zevkine göre döşenmiş odan, objeler, renkler hepsi en sevdiklerin. Mutfak, ister pişir ister hazır ye. Bahçe, ister uğraş ister hamakta uyu. Deniz, ister yüz ister balık tut ya da kıyısında otur dalgaları dinle. Bunların hepsi sana ruh masajı yapmak için hazır ama sanal tabi. Ya ne olacaktı? 10G dijital gözlükleri takıyorsun, ne varsa beyninin içinde ne varsa beyninin dışında, öyle bir şey işte. Gidişat bu ama zaten kıyamet de yakın diyorlar...

Kendi kendimize kalmak, kırıklarımızı sarmak istediğimizde biraz kaybolurduk. İki adım bile geriye çekildiğimizde daha net görür, ölçer biçer, dinlenir, biraz toparlar dönerdik. Arkadaşlar arasında da kendimistana gidiyorum bir süre yokum derdik. Hey gidi, bunu da allayıp pullayıp dijitale bağladılar. Ama bir şey söyleyim mi, böylesinin tadı da yok faydası da. Suya yazılan yazı ne kadar kalırsa o kadar. İçinde insan nefesi olmayınca neye yarar?

Hadi, ben kimseye belli etmeden kendimistana gidip geleceğim ama dijital filan değil, kendim kendime. Eskiler ne demiş tebdil i mekanda ferahlık var, maksat ruhum bir dolaşsın, ferahlasın...
BU YAZILARI DA OKUYABİLİRSİNİZ

14 yorum

 1. 2050 lere de gittin ya:)) ben ömrüm varsa baston itekliyor olurum herhalde:)))))))))))Kendinistan da iyi dinlenceler,üzmeden yormadan:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Nereye gidiyorsak anca beraber kanca beraber, blog ahalisini bir yere bırakmam. Bastonluk bir durum varsa bile kolkola, buraya bir gitmek lazım durduğumuz yerde olmuyor bazen. Bir gidip düzenlemek, toplamak istiyor bazen. Sevgilerimle..

   Sil
 2. Mübarek zatlar her akşam kendilerini hesaba çekerlermiş. Sevap günahne varsa muhasebesini tutmak. Kendimistan deyince bu geldi aklıma. İnsan kendine dönmeli ve ben yapıyorum demeli.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Onlar her daim kedimistan denilen yerde çünkü iyice baktın mı Rabbini görürsün kendini ve Onu daha iyi tanıma fırsatın olur. İşin özü de bu ben ne yapıyorum/ne yapayımı kurcalamak.

   Sil
 3. İster dijital ister eski usül insanın Kendimistanına gitmeye ihtiyacı var. Arınmak ve temizlenmek için. Kendimistan da güzel bir tabir olmuş. Selamlar.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bazen adını bilmeyiz ama anlatınca ha ben biliyorum onu deriz ya işte bu da öyle. İhtiyaç duyar, yaparız ama adını koymayız. Dediğiniz gibi ister eski usül ister dijital şart oluyor bazen. Selamlar..

   Sil
 4. kendimistan'a hep beraber gitsek de herkes orada olsa :) herkes kafasını dınlese huzura erse:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bir yer değil herkesin içinde ayrı bir yer bana göre. Huzurdan çok her gidişinde içinde kavgalarla dönmek de var ama emeksiz olmuyor, kendimizi unutmamız ve akıntıya kapılmamız var, bunları değiştirmek adına yolculuklar şart. Kendi ile derdi olan da gidiyor dünyayla derdi olan da..

   Sil
 5. Valla neresi olsa giderim. Ruhumu dinlendirecek bir yer olsun fark etmez. Beynim yorgun ruhum yorgun ve bedenim yorgun.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. En yakın ve bildik yere gidin. çözümlemeler başladı mı yorgunluklar da azalır inşaallah.

   Sil
 6. Gittiğim yere kendimi götürmesem daha mı iyi olur acaba?..

  YanıtlaSil
 7. Kendimize gidiyoruz zaten ama istemediğim bir ben var diyorsanız, gitme sebebi o çoğunlukla. Başbaşa kalınca çözüp, değiştirip, yenilenmiş dönmek var. Nasip...

  YanıtlaSil
 8. Cok begendim bu yazinizi. Eger su cagdaki gibi, kendimizi ilerleyen zamanlarda daha da cok kaybedersek gercekten basibos birer canlilara donecegiz. Hepimizin oncelikle kendi icimizdeki yollarda yurumesi dilegiyle...

  YanıtlaSil
 9. Herkesin ihtiyacı farklı olabilir ama hayatın akışının bizi kendimizden uzaklaştırdığı da gerçek. Bunu farkedince kendine yabancılaşma ve huzursuzluk oluşuyor. Zaman zaman kendinle kalmak iyi gelebilir, gözden geçirmek, düzeltmek için..

  YanıtlaSil

İZLEYİCİLER

FACEBOOK SAYFAM

Google+ TAKİPÇİLERİM