BAY TÜYLÜ PANTOLON

Salı, Ocak 31, 2017

Dokuz-Canlı-Bay-Tüylü

Kediler altın çağını yaşıyor... Popülerlik onlarda, fenomenlik onlarda, tıklanmak, izlenmek derseniz kimse patilerine süt dökemez. Kediler, sosyal medyanın fotojenik ve sahici yıldızları çünkü doğallar, şirinler hem de komikler. Şöyle dur, böyle bak, bilmiyormuş gibi yap demekten anlamıyor o yüzdende çok güzel çıkıyor minnoşlar. Minnoş dedim de artık minnoş, mestan diye kedi ismimi kaldı sanki. Kimse bu isimleri vermeye kalkmasın zira tırmığı yiyebilirsiniz. Fotoğrafları çekilecek diye ne çekiyorlar aslında kediler. Sosyal medyada hesap açana bir haller oluyor ve kedi fotoğrafı krizi tutmuşcasına bir kedi kovalamacası başlıyor. Bununla ilgili işte bu diyeceğiniz bir animasyon izlemek isterseniz, Teknoloji Bağımsızlığı yazıma bakabilirsiniz.

İnsan kedileri tanıdıkça sevimli ve sıra dışı olduklarını öğreniyor. Örneğin kedilerin bıyıkları, tamam pos değiller ama navigatör gibi çalışan, hareketleri algılayan bu antenler onlar için adeta sadık bir yol gösterici ve denge sağlayıcı. Kedilerin temizliği ise titizlik boyutunda, uyanıkken zamanlarının çoğunu temizlikle geçiriyorlar. Tüy temizliği bir kedinin prestiji gibi bir şey olmalı. Tuvalet ihtiyacını ise bir çok akıllı canlıdan daha uygar ve hijyen yaptıkları bir gerçek. Kedilere miskin deniyor ama bunu köpekler ortaya atmış olabilir, boylarının beş katı yükseğe zıplayan hatta yükseklerden atlayıp dört ayak üzerinde yürümeye devam edene miskin demek ne kadar doğru? Tamam biraz tembeller, günün yarısından çoğunu uyuyarak geçiriyorlar ama dünyada 500 milyon civarında ev kedisi varsa bu işin bir sırrı da var demektir. Psikologların kedi beslemeyi terapi olarak önermesi, kedilerin sadece insanlara miyavlaması, gözlerini kırpıştırıp, kısarak seni seviyorum der gibi bakmaları kedilerin hemen herkese iyi gelmesinin sırrını açıklıyor.


Kediler-ve-çocuklar

Dokuz Canlı Bay Tüylü, çocuklarla beraber zevkle izlenebilecek bir film. 2016 yapımı, konusu, mesajı ve izlenilirliği ile tatil ya da hafta sonu ailece film keyfi için iyi seçim. Filmin kahramanı bay tüylü pantolon, fotoğraflarda görülen sevimli mırnav. Biraz fantastik macera biraz aile komedisi biraz da duygusal mesajlar sevimli bir kedi eşliğinde muzip sinema hileleri ve anime teknikleriyle bir güzel karıştırılmış ortaya kurabiye, çay yanında izlenecek güzel bir aile filmi çıkmış. Bay tüylü pantolon ve küçük kızdan büyüklere dersler var. Çocuklarını, eşlerini hatta kendilerini hırsları uğruna ihmal eden büyükler, tabletin telefonun oyuncak gibi sızıp nasıl da çocukları dönüştürdüğüne dair net karşılaştırmalar ve sevginin hep sevginin kazandığı final... Filmin sloganı, "yaşamak için sadece patileri var." Kedilerin patilerinin terlediği düşünülürse, patilerinin teriyle kazanılmış bir kedi başarısı var bu filmde ya da?... 

Kedileri sinemada, reklamlarda hatta ürün tanıtımı ve kamuoyu duyarlılığı için yürütülen çalışmalarda daha sık göreceğiz galiba. Medyatikler, akıllılar, kaprisleri tolere edilebilir düzeyde bir de sevimliler. Kulakların çınlasın Garfield, sen kedilerin önünü açtın, lazanyayı son lokmasına kadar hak ettin...

BU YAZILARI DA OKUYABİLİRSİNİZ

18 yorum

 1. Ne güzel bir film tanıtımı olmuş.Çok keyifliydi ;) Baş kahraman Garfield'e de saygılar ;)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Garfield e saygı duymamak mümkün mü? Kedilere de insanlara da tüyolar onda. Film güzeldi ve kedileri giderek daha seviyorum, eve kedi alalım diye tutturan kızımın payı büyük. Annnem izin versin diye dua ediyor galiba giderek yumuşuyorum.

   Sil
  2. Aynı durum bizde de var sorma.Asla evde istemem derdim ama büyük söylemişim yaza köpek alıyoruz evimize.Kızıma kendi evinde bakarsın diyemedim. Burası onun da evi sonuçta;)Bir an önce evden kopmak isteyebilir öyle davranırsam diye düşündüm.Aslında ben de istemeye başladım;)Bakalım inşallah beceririz;)

   Sil
  3. Köpeğin evde bakımı zor, eviniz bahçeli ise ya da uygun ortam ve gezdirme sorun olmayacaksa daha kolaydır belki. Kolay gelsin, kediye ikna şansınız varsa belki daha kolayından başlarsınız. Hayırlısı..

   Sil
 2. Bahçede kedi beslerken farketmiştim. Yavrularına ayrı bize ayrı sesler çıkarıyordu. Onları seyretmek stresini alıyor insanın. Bazen camdan yavruları seyrederken, yahu bunlar bitmez, gidip işime bakmalıyım, diyordum. :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kedileri severken insanın kan basıncında gözlenen değişimler stresi alan o etkiyi veriyor olmalı. Bir de kediler sanki Ya Rahim dermiş aslında mırlarken. Özellikle yavru kediler çok sevimli.. Rabbim çok güzel yaratmış..

   Sil
 3. Kediler son dönemlerde gerçekten popüler oldu.Ben de eskiden baya korkardım,ablamın siyam kedisi sayesinde korkumu baya yendim :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bende de o korkudan var, tavuk ve horozlardan da korkuyorum biraz çünkü onlar da gagalayıp üstünüze uçabilir. Benden sır çıkmaz bu aramızda, tavuktan korkuyor olmak kulağa bir değişik geliyor..

   Sil
 4. Çocukluğumun kedi ve köpekli evde geçti dediğiniz gibi ev Bahçeli olup birde ev halkı kalabalık olunca hayvan bakması çok kolay ve zevkli oluyor. Burada insanların iki üç hayvanları var evlerinde bakıyorlar zaten sokakta başıboş kedi ve köpek bulamazsın buradaki hayvanlar çok şanslı evin bir bireyi gibi bakılıyor. Doğaya ve hayvana önem veren bir ülke . Konu uzadı kısacası hayvan dostluğu çok başka bir şey.
  Sevgiler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Gönül ister ki bizde de evler hep bahçeli olsun kedi, köpek, toprak, ağaç içinde büyüsün çocuklarımız. Eskiden öyleydi ben de bahçeli evde büyüdüm şimdi betona hapis olmuş hayatlar yüzünden neleri kaçırıyoruz... Kanada yaşam standartı yüksek bir ülke ama önemli olan yaşam mantığı bence böyle giderse kafalar da betonlaşacak. Kedilerin gezmediği mahallenin köpeklerinin olmadığı bir yaşamı düşünmek hoşuma gitmiyor. Kedilerden nerelere geldik ama benim zihnimde hep sizin yazlık ve bahçeniz Ege havaları. Ruhumuz Ege kalsın o zaman sevgilerimle..

   Sil
 5. Kedi kendine has bir hayvan. Eskiden kedilerim de köpeklerim de oldu simdi cocuklar beni yordu mu ne yeni bir sorumluluk daha istemiyorum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çocuklar işin sorumluluk kısmına sıcak bakmıyor pek. Bu yaz küçük kızım çok istediği için civciv aldık ama kısa sürede bakımı ve bitmeyen cikcikleri zor geldi. Toplam 3 gün bizde kaldı civciv ama bakım kısmı kollektif oldu. Kediler kendine has gerçekten çok gizemli de geliyorlar bana. Çocuklar en tatlı ve güzel yorgunluklarımız, sevgilerimle..

   Sil
 6. ben kediden çok köpeksever olsam da kedilerin şu sıralar altın çağını yaşadığı da bir gerçek.Sevmeyene bile sevdirirler kendini o denli sevimli videoları var :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Medya ile hepimizin gönlünü kazandılar ama doğal ve sahiciler. İzlemesi bile rahatlatıyor, nasıl bir enerjileri varsa terapist gibiler...

   Sil
 7. Kedileri sinemada bir korku filminde seyrettiğim günden beri aradan epey bir vakit geçti ama yarattıkları o korku sahneleri hafızamdan silinmedi. O yüzden kedilere mesafeliyim. Uzaktan sevmekle yetiniyorum. Sevgiler...

  YanıtlaSil
 8. Hayvanlarla ilgili fobi ya da söz ettiğiniz türde mesafeli yaklaşımların çoğunda etkilenilen film ve kötü anıların payı büyük. Mesela ben tavuk ve horozlardan biraz korkuyorum çünkü küçükken bir horoz üstüme atlamıştı, tavuklarda gagalarsa fena yapar.Kediler çok ilginç canlılar, Allah öyle işe yarar ve umulmadık bir sistemle yaratmış ki öğrendikçe hayretim artıyor. Kedileri seviyorum ama bağrıma basamadım henüz. Sevgilerimle...

  YanıtlaSil
 9. Ne güzel bir yazı kaleme almışsınız. Kediler kendine münhasır hayvanlar gerçekten. Dünyada kıyamet kopsa günde en az yarım saatlerini kendi öz bakımlarına ayıran tek canlıymış kediler. Gerçekten de sevimliler keratalar 😀. Eşim çok gülüyor kedi videolarına eee gülmek bulaşıcı ya ben izlemesem de sırf onun kahkahalarına gülmeye başlıyorum 😀. Ayrıca kedilerin iyi bir terapi olduğuna bende inanıyorum 😊. Filmi izleyeceğiz mutlaka pazar film seanslarımızda. Teşekkürler paylaşım için sevgilerimle ❤

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kozmetik firmaları satabileceklerini bilse kediler için çok ürün yapardı, satın alırlardı bu kediler ama tüyleri dilleri onlara yetiyor. Gülme durumları bizim evde de aynı gerçekleşiyor, daha bir kediyi kucağıma alamadım ama çok istiyorum. Bir alırsam bırakmam herhalde. Filmi beğenirsiniz umarım, sevgilerimle..

   Sil

İZLEYİCİLER

FACEBOOK SAYFAM

Google+ TAKİPÇİLERİM