BLOGLAR, MİMLER...

Pazar, Ocak 22, 2017


Dijital dünyada blog alemi herhalde en aile sıcaklığı modunda olan yerlerdir. Herkes blogunun penceresinden kafasını uzatarak kendini anlatıyor da denebilir. Buraları mahalle gibi sevmemizin bir nedeni de bu olabilir mi? Kapımı tık tıklayıp müsaitsen sana mim getirdim diyen sevgili Daha Mutluyuz'a hay hay dedim. Mim, çekiliş türü etkinliklere pek katıldığım söylenemez. Blogdan ayrı kaldığım zamanlara rastlayan ya da gözden kaçırdığım çok şey oluyor. 

Okunmuş pirinç yutmadan soruları cevaplıyorum ama herkes kanaat kullansın...

*Bugüne kadar bloguna gelmiş, seni en çok etkileyen (hayal kırıklığına uğratan ya da çok mutlu eden) yorumu paylaşır mısınız?

Yorumlar, okur ve blog yazarının etkileşimi açısından çok değerli, kişisel blog yazarı olarak böyle düşünüyorum. Ben her okuduğum yazıya yorum yazmıyorum ama yazıya katkı verebilecek, merak ettiğim veya ilginç bir anekdot varsa ya da sadece çok güzel demek bazen de bir mutluluk ya da hüznü paylaşmak adına da yazıyorum. Yazılan tüm yorumlar benim için çok değerli ayrım yapmıyorum, kötü bir yorum da hiç almadım. Yalnız bir kaç defa fikir ayrılığına düştüğümüz için uzun uzun yorumlarla yazıştığım arkadaşlar oldu ancak sonuç hep yararlı oldu benim için. Bir yazımda da adsız olarak güzel bir yorum gelmişti, unutmuyorum.

*Okuduğunda günlerce seni etkisi altına alan kitap var mıdır? Varsa hangisidir?

En çok küçükken ve üniversitede kitap okumuşumdur herhalde. Küçükken bir kitaba başladım mı bitirene kadar bırakmazdım. Üniversitede vize ve final dışında bol bol okurdum. Kitap okurken içeri girdiğim başka bir alem olur, yakın zamanda Sabahattin Ali'nin Kuyucaklı Yusuf kitabında Yusuf karakteri delikanlı haliyle beni etkiledi, bir süre takıldı aklıma. Daha eskilerden Nuriye Çeleğen'in Aşk-ı Sükun kitabında Hz. İbrahim'in (as) hayatı ve peygamberliğini eşleri Hacer ve Sare'nin gözlerinden ve üçü arasında uhrevi bir olaya beşer gözüyle, en doğal duygu tasvirleri ile bakmak okurken anı yaşamak hissi oluşturdu bende. Farklı bakış açısı ve yerine koymak duygusu etkiledi beni. Daha da eskilerden Oğuz Atay'ın Tutunamayanlar kitabından bir kaç pasaj hatırlıyorum ama gerisi yok, oysa çok severek okumuştum. Tekrar okuyacağım.

*Hayatında dönüm noktası olduğuna inandığın bir gün, an ya da yıl var mı?

Hayat ve ölüm ikisi de başlangıç. İkisi de çiziyor bizi. Benim için de öyle oldu.

Eksiklerim vardır ama soruları cevaplamaya çalıştım. Başta Daha Mutluyuz ve Satır Arası'na ve bütün arkadaşlara selam olsun...

BU YAZILARI DA OKUYABİLİRSİNİZ

20 yorum

 1. Gayet de güzel mim olmu bence 😃özellikle son sorunun cevabı fazlasıyla doğru.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bazı doğrular bizim bazı doğrular herkesin. Son kısım o türden sanırım..

   Sil
 2. Peygamberlerin hayatları mutlaka insanı etkiliyor. İbrahim as. da insanlara pek çok ibretler verecek hadiseler yaşadı.

  Okuduğum kitap türünden dolayı hepsinde etkilenecek mevzular geçiyor haliyle. Şu kitap beni çok etkiledi diyemiyorum, bazı kitapları tümüyle sevsem de. Geçenlerde Peygamber efendimiz'le s.a.v. ilgili bir hadise okudum ruhul beyan tefsirinde. Gözlerimin dolmasına mani olamadım. Onlar çok şeyler yaşadılar.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Peygamberler tarihi baştan sona ibret ve hayret dolu hadiseler gerçekten ve bu iki his de imanı besleyen duygular. Hikmetsiz hiç bir olay yok ki kainatta tüm peygamberlerin de geliş dönemi risaletleri hep bir hikmete yönelik. İlim ve amel diliyorum Rabbimden.

   Sil
 3. Canım benim kırmayıp samimiyetle cevapladığın için sana çok teşekkür ederim.Eskiden mim yapmayı ben de sevmezdim ama birbirimizi daha iyi tanımak için gerekli olduğunu fark ettim.Sevgilerimle...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben teşekkür ederim... Bu şey gibi oldu, tabakta komşudan bir şeyler gelir sonra sen de yaptığından koyarsın götürürsün işte onun gibi. Alması da zevkli götürmesi de. Güzel günlere, sevgilerimle...

   Sil
 4. Kuyucakli Yusuf'un finali çok etkilemistir beni. Kitabin sonlarına doğru kitabi içim aciyarak okumuştum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. O iç acımasını kitabın bir çok yerinde hissettim ben de. Kuyucaklı Yusuflar hep olmalı en azından içimizde bir yerlerde bir parça durmalı hep.

   Sil
 5. Ne mutlu size, efendim. Ne mutlu, çünkü fikir ayrılıklarının, size birşeyler kattığını düşünüyorsunuz. Bunun farkında olmak ne kadar güzel bir şey :)
  Harika bir mim olmuş, kaleminize sağlık! :)

  YanıtlaSil
 6. Teşekkür ederim. Yazılarınızı ilgiyle takip ediyorum. Yakında maytaplar, konfetiler uçuşturan bir yazı da yazarsınız hayat içinde bazen sabır bazen bekleyişler olur, sorun değil. Her şeyin hayırlısı. Kafanıza takılan iş ve arayış konusunda muştulu bir yayınınız olursa ben kaçırırsam haber verin lütfen. Sevinci paylaşmak isterim. Bekleyişi kafaya takmayın, kendime artılar eklemk için fırsat bu fırsat diye düşünün. Selam ve dua ile..

  YanıtlaSil
 7. Kuyucaklı Yusuf beni de etkilemişti. Hayata karşı takındığı sessiz tavrın betimlenmesi övgüyü fazlasıyla hak ediyor.

  YanıtlaSil
 8. Sessiz tavrının arkasında biriktirdikleri sonunda hep gürültüyle yaşayanlara tokat gibi bir tepki de verdi. İyi eserler hayata çok şey katıyor, bazen bir kahve/çay bir kitap yeter diye kaçışımız da bundan.

  YanıtlaSil
 9. Okumadım kuyucaklı yusufu merak ettim bak şimdi. Sevgilerimle

  YanıtlaSil
 10. Tavsiye ederim, beğeneceksin. Güzel bir eser. Sevgilerimle..

  YanıtlaSil
 11. Ben de siradayim mimlenen olarak. Ben mimlerde ne yazsam diye düsünmekten hep geç kaliyorum😊

  YanıtlaSil
 12. Cevabını sadece bizim bildiğimiz, bize özel hem de kolay sorularda takılır düşünürüm bazen. O zaman kendime diyorum ki acaba ketum muyum kararsız mı? İkisi de biraz var bende..

  YanıtlaSil
 13. Aşk-ı Sükun çok güzeldi , Nuriye Çeleğen'in bütün kitaplarını çok seviyorum şimdide Aşk-ı Hüzün'ü okuyorum çok duygulandığım için yavaş yavaş okuyorum ^^

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Edebiyatçı, yazar gibi değil de sıradan insan neleri merak eder diye düşünüp yazıyor sanki. Ben de seviyorum...

   Sil
 14. Mimler blog yazarı arkadaşları tanımak adına çok güzel oluyor, güzel bir mim etkinliği olmuş, kuyucaklı yusuf benimde çok etkilendiğim bir kitaptı, hatta kitabın filmi de var eskiden çekilmiş.
  Kaleminize ve yüreğinize sağlık.

  YanıtlaSil
 15. Blog dünyasının kendine özgü bir erkinliği mimler, benim için de farklı bir deneyim oldu. Sorularla kendimi yoklamış oldum, iyi geldi. Kuyucaklı Yusuf bizden bir karakter biraz da yitmeye yüz tutmuş değerleri temsil ediyor sanki o yüzden sahip
  leniyoruz. Yorumunuza ve güzel görüşlerinize teşekkür ediyorum. Selamlar..

  YanıtlaSil

İZLEYİCİLER

FACEBOOK SAYFAM

Google+ TAKİPÇİLERİM