ZEYTUHA

Pazartesi, Şubat 13, 2017

Zeytinyağı-faydaları

Sabah olunca rakamsız sayıda zeytin, ağaçların yaprakları arasından sızan güneşle yorucu ama yararlı bir güne daha günaydın dediler. Uzun yolculuk daldan düşenler için başlıyor. Bilerek fütüristik bir giriş yaptım çünkü bir iksirden söz edeceğim. Faydalı ve akıl ötesi bir meyve suyu ya da tedavi edici ve besleyici bir yağ. Zeytinin özünün hikayesi... Zeytuha Hanım ile bir günün içinde ne kadar çok iksir şifa kullanıyoruz görelim bakalım. Evet pozitif ayrımcılık yaptım, Zeytuha Hanım dedim, yakıştı...

Zeytuha bebeğinin ağlamasıyla uyandı. Oy, oy acıktın mı sen diyerek bebeğini kucağına alıp emzirdi. Sütünün az geldiği zamanlar yağ asidi içeriği anne sütüne benzeyen halis zeytinyağını sulandırılmış inek sütüne katıp veriyordu. Emzirdikten sonra zeytindanlıktan birkaç damla alıp meme uçlarına sürdü. Ne çok acımıştı başlarda çatlaklar, şimdi çok şükür iyileşti. Elinde kalanı da kazağını kaldırıp göbeğine sürdü, zaten hamileliğinde de sürdüğü için çok az çatlak olmuştu ama yine de cildin kendisini toplamasına yardımcı olduğu için sürmeye devam ediyordu. Bebeğin pişiği, masajı için derken şişe boşalmıştı yine. İçine bir dal da lavanta atıyordu, evlerinin içi hep bu aromayla doluydu. Keyfi yerine gelen bebeğini yerine yatırdı, bir süre anne kız oynaştılar. En güzel senin kokun, cennet meyvem diyerek kokladı, öptü uzun uzun.

O sıra kapı çaldı, hah annem diyerek koştu açtı kapıyı. Zeytuha'nın annesi, ablası gibi dururdu yanında. Ailenin tüm kadınları gibi zeytinyağından başka güzellik malzemesi de bilmezlerdi. Banyodan sonra içine gül yaprağı doldurdukları şişelerde bekleyen zeytinyağı ile ovalanırlar, ciltleri canlı, nemli kalır, beslenirdi. Saçlarının canlı ve parlak olması için kafalarına da sürerler, balmumu ile karıştırdıkları zeytinyağından yaptıkları doğal ruj ile de dudakları ne çatlar ne kabuk kabuk olurdu. Annesi, E vitamini ile antioksidanı Güzel Allah'ım zeytinin içine doldurmuş dala asmış derdi hep. Sonra da eklerdi, Peygamberimiz (sav) ne demiş, "Zeytinyağı yiyin ve onunla yağlanın. Zeytinyağıyla tedavi olun."

Çocukluğundan beri kahvaltıda mutlaka her gün zeytinyağına ekmek banıp yerlerdi. Nasıl kilo almıyorsunuz diye soranlara, dene gör diye takılan Zeytuha, zeytinyağında doymamış yağ asidinden daha sağlıklı oleik asit var içinde hem doyurur hem şişmanlatmaz cevabını verirdi. Gerçekten marketlerde satılan riviera yağlarda tadını ve faydasını bulmak zor. İşin sırrı, yağı soğuk sıkımla elde etmekte, ısıyla işlem görürse faydası kalmıyor bu iksirin. Nereden bulacağım demeye gerek yok dünyada tüketimde 1. üretimde 2.yiz. Topraklarımızdan fışkıran, kıymeti bilinmeyen mucizelerden biri de zeytin ve zeytinyağı.

Zeytuha, gastrolog olan eşi ile birlikte dermolive adında bir tıp merkezi işletiyordu. Burası zeytin ve zeytinyağı ile ilgili tüm ürünlerin satıldığı, alternatif tedavilerin uygulandığı, seminer ve toplantıların yapıldığı bir yerdi. 

Akşama size yemek yapmam, dedi annesi. Gelirken zeytinyağlı kızartma getirdim. Komşular hala alışamadılar, zeytinyağlı kızartma mı olur, çok lezzetli ama var bunda bir hile diyorlar. Ayol ne hilesi, patlıcan, biber, kabak ne ise dilimleyip üzerine de fırça ile zeytinyağı sürüyorum ızgarada ters yüz pişiriyorum. Bol da sos tamam. Kalp hastalığı, şekeri olanlar özellikle zeytinyağından şaşmayacak. Bu kanser ilaçlarının çoğu köpekbalığı kıkırdağından yapılıyormuş, içinde sgualene adında bir madde varmış kanser hücrelerini yok eden. İşte o madde sızma zeytinyağında bolca varmış, damadım söyledi bana inanmıyorsunuz ama bak döktor da söylüyor diyorum. Bana ay sen çok yaşa deyip, gülüyorlar. Allah ne ömür verdiyse o kadar ama bile bile niye yanlış yapayım. Yememe içmeme dikkat edeceğim tabi. Yabancılar kristal şişeye koyup satarlar zeytinyağını yakında.

Evet anne, bizden alıp satarlar. Bizimkiler daha öylemi idi böylemi idi ile zaman kaybetsin. Ben gidiyorum, bugün hem bir yanık tedavisi vakası var hem de iltihap, enflamatuvar tedavisi yapılacak. Doktorlardan önce bizim hazırlıkları bitirmiş olmamız gerek. Gastrit, ülser, kabızlıkta zeytinyağı kullanımının faydaları için meşhur Dr. Can Aktay geliyor, seminer verecek.

Zeytuha o kadar işin var bu ne rahatlık kızım! Ben Egeliyim, rahatım ama hiç bir iş elimden kaçmaz. Güzey doğal güzellik merkezi açılıyor, onlara da malzeme temini ve danışmanlık yapacağız. Dedem ismimi kulağıma seslerken, ezan ve duadan sonra ismi ile müsemma olsun. Faydalı olsun, hali tavrı deva olsun demiş. Zeytuha benim adım, zeytinyağıyım derde devayım...*Zeytuha:Zeytinyağı

BU YAZILARI DA OKUYABİLİRSİNİZ

10 yorum

 1. Her derde deva zeytinyağı...Birde altın fiyatına vermeselerde herkes yararlansa keske.Bende hamileyken ve doğumdan sonra çok kullandım.Kızmn yemeklerinede kattım.

  Ellerine saglk harika yaziydi.Zeytuhayada bayıldım 😃

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Borsaya sokma çabaları yanlış ve yersiz tabi, zeytin ülkesinde fiyatlar daha düşük olabilir belki ama zahmetli bir konu. Daha ucuz olabilme konusuna katılıyorum ama yararları ve lezzetini düşününce, değer. Teşekkür ederim, sevgiler..

   Sil
 2. cok cok pahalılastı fakat artık hayatta cok pahalı degıl mı? ama boyle temel ıhtıyaclar keske daha uygun olabılse..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Pahalı ama o kadar abur cubur şeylere de paralar harcıyoruz ki zeytinyağı da olsun mutfakta. Zaten çok tüketmeye gerek yok. Sağlık ve güzellik için kullanmaktan ise vazgeçmesek iyi olur aslında.

   Sil
 3. Ne güzel bir ürün zeytin ve dahi zeytinyağı. Keşke biraz daha makul olsaydı fiyatı. Ve keşke bir devlet politikamız olsaydı insanları zeytinyağıyla buluşturmak için. Sağlık harcamalarının yükü de azalırdı böylece. Ancak asgari ücretli veya tek maaşlı insanlar elbette çekingen davranıyor tüketmek için. Yine güzel bir konu teşekkürler.(Bu aralar bilpisayar yokluğundan yayın yapamıyorum. Arada sırada girdiğim yayınlarda yorumunuzu görememek bir dostu beklerken gelmeyeceğini öğrenmek gibi bir üzüntü hissettirdi doğrusu.)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çiçek yağına göre pahalı belki ama sağlıklı ve lezzetli. Devlet sübvanse etmeli daha bol ve ucuz olmalı, sonuçta dünyanın en büyük üreticisiyiz. Ama ben fiyat kaygısı olmayan pek çok kişide de kullanım alışkanlığı görmüyorum. Ben Egeliyim biraz da ondan belki. Ama şifa niyetine de olsa kullanmalı yemek olmasa da ilaç niyetine iksir niyetine. Bir tatlı huzuru paylaştığım dostu bekletmeyi bilerek yapar mıyım? Baki muhabbet ve duamla..

   Sil
 4. Yüreğine sağlık çok güzel bir yazı olmuş okurken gözümün önüne bahçemde bulunan iki zeytin ağacım geldi şimdi çiçeklenmeye başlamışmıdırlar diye düşündüm:) Körfez bölgesinde aşırı betonlaşma var haliyle kaç yıllık zeytin ağaçları kıyıma uğruyor biz insan oğlunun doyumsuzluğu yüzünden asırlık ağaçlar maalesef yok oluyor:(
  Sevgiler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bahçenizde zeytinde mi var ne güzel. İzmir de bizim yan komşumuzun da var, baba dostu idi vefat etti, ev satıldı bu sene zeytinler dallarda kalmıştı. Çok şanslıyız bereketli bir yurdumuz var, şifa amaçlı bile düzenli tüketmeliyiz zeytini. Yazlık bölgelerdeki betonlaşmayı anlamıyorum, keyif yerini betona boğmak... Ayvalık, Kaz Dağları bölgesi de çok beton. Zeytinin yerini ne tutar? Sevgiler..

   Sil
 5. Ben de bu sene ilk defa zeytin topladım miras kalan bahçelerimizden. Ne şenlik ne huzur ne soğuk ne macera. Yazmayı düşünüyordum ben de. Zeytinyağsız yemek hatta hayat düşünemiyorum. Allah bu nimetten mahrum bırakmasın.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ne kadar güzel bir deneyim olmuş, merakla bekliyorum. Aslında zeytin yolculuğunu bilmek gerek. Ağaçtan, daldan bize gelene kadar. Zeytinyağı hele iyi bir zeytinyağı ise karıştırılmamış güzel damıtılmış yanına ekmek yeter. Rabbimin verdiği tüm nimetlere hamd olsun. SEvgilerimle..

   Sil

İZLEYİCİLER

FACEBOOK SAYFAM

Google+ TAKİPÇİLERİM