YAŞAMAK GÜZEL ŞEY

Cumartesi, Nisan 15, 2017

Yaşamak-Güzel-Şey

Yaşamak ne güzel şey
Anlayarak, bir usta, kitap gibi
Bir sevda şarkısı gibi
Bir çocuk gibi şaşarak yaşamak

Hayat ne kadar bireysel ise yaşam da o kadar kolektif... İşte o beraber olma, etkileşim durumlarında takılıyoruz ya zaten. Kadın-erkek, anne-çocuk, patron-çalışan...

Sevgi dolu, bilge bir dostla yarenlik etmek, gülmek, belki içinizde sıkışıp kalmış gözyaşlarını da bırakmak isterseniz Yaşamak Güzel Şey filmini izleyin derim. Fastfood film istemiyorum, şöyle lezzetli, sağlıklı bir yemek tadında bir film istiyorsanız da izleyin derim.

Bir Müfit Can Saçıntı filmi, ama her şeyiyle... Mandra Filozofu olarak tanıdık, karşıyım diyerek tatlı bir isyanı paylaştık. Yaşamak Güzel Şey'de de hem karşı duruş hem de eksilen, bozulan ne varsa onlara sarılmak işlenmiş. Filmin her karesinde, sevgi dolu ve sempatik bir isyanın gülümseyen havası var. Ya böyle sevgi dolu evlilik kaldı mı? Demek ki aşk her zaman ölmezmiş ya da gençleri anlamak o kadar da zor değil dedirten mesajlar var.

Filmi izlemeye giderken, Hızlı ve Öfkeli'ye gitmek isteyen birini zorla yanınıza katmayın. Yaşamak Güzel Şey'de adrenalin yok ama sevgi var, küçük çimdikler var, hafif hafif şaplaklar var. Yeni keşifler yok, burnumuzun dibini görmek var. Film çok kısa bir sürede, kısıtlı bütçe ile çekilmiş. Sloganları da, tek sponsorumuz seyircimiz! Bizim de artık romantik komedilerimiz var diyeceğim ama Yaşamak Güzel Şey bu gruba girmiyor. Neden? Çünkü, duygusal komedi. Üstelik ilk duygusal komedi filmi. Bunun nedeni de bir karşı duruş hikayesi, Müfit Can Saçıntı, romantik komedi değil duygusal komedi bizim filmimiz demiş ama böyle bir tanımlama olmadığı için ilk olmuşlar. 


Sahici, samimi ve sevgi dolu bir film, izleyin derim. Nereden duyacaklar ama ben yine de yazayım. Mandra Filozofu'nun 3.sü de çekilsin. Ama bu defa kahramanımız aşık olsun, bakalım o zaman da karşı olmak bu kadar kolay olur mu? Kadın da her şeye karşı biri ise hele...
Katılımcı seyirci görevimi de yerine getirdim, gidiyorum. Size iyi seyirler...

Yaşamak, birer birer ve hep beraber
İpekli bir kumaş dokur gibi
Hep bir ağızdan sevinçli bir destan okur gibi...
BU YAZILARI DA OKUYABİLİRSİNİZ

30 yorum

 1. Bu filmi de not edelim; Mandıra Filozofu'nun da devamı çekilsin.

  Teşekkürler :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Desteğin için ben teşekkür ederim Sevgili Acemi Demirci, bir iken iki olduk, belki ilki tadında 3.Mandra Filozofu çekilir. Film güzel, karmaşık zihinlere mola lazım. Çok mesajlı, seç beğen al türünde . Sevgiler...

   Sil
 2. Oh hiç spoiler yok =D bu filmi kesin izleyeceğim ama hala bizim buradaki sinemalarda yayınlanmadı bu yüzden mecburen hızlı ve öfkeliyi izledim :/

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Özellikle çok ayrıntıya girmedim, herkes gitsin öğrensin. Ben bazen aksine yanlış etkileniyorum detay bilgilerden, filme haksızlık olur. Daha çok merak daha az bilgi. Hızlı ve öfkeliye de gideceğim, bütün seriyi izledim, sıra bunda. Aksiyon da iyidir.

   Sil
 3. Mandıra filozofu orjinal bir karakterdi, çok da sağlamdı bence ama daha kaliteli yapılabilirdi. Oyuncu daha iyi seçilseydi fenomen de olabilirdi diye düşünüyorum. Bu yüzden filmlerimiz sinema filmi değil de tv filmi seviyesinde kalıyor. Tamamen kendi fikrim. Yine de küfürlü argolu filmlerdense böyle aile filmlerinin artması çok daha iyi tabi. Öyle güzel anlatmışsın ki tahmin ettim o samimiyeti. İnternete düşsün de ancak öyle izleyebilirim :) Sevgiler...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Mandra Filozofu'nu fenomen oyuncu çekseydi bu kadar inandırıcı ya da samimi diyelim olmazdı belki. Çünkü Müfit Can Saçıntı normal hayatında da böyle biri. Mesela filmdeki karakterler karısının kızının canlandırması, karısını da böyle seven bir adam. Nereden biliyorsun dersen, film öncesi basın sosyal medyadan öğrendim. Umarım hep böyle kalır.Ama 3. Mandra Filozofu çekilsin, ilki özellikle çekim mekanları ve hayat felsefesini veren kurgusuyla çok iyiydi. Sevgi, sevgi.. Sen Hint filmlerini de belki sevginin dibine vurdukları için seviyorsundur. Nerede Avrupa Amerika filmlerinde böyle deli sevgiler. Seni de Bollywood gibi sevsinler... Muhabbetle..

   Sil
  2. Fenomen oyuncu kısmı yanlış anlaşıldı sanırım. Fenomen oyuncu çekseydi veya seçilseydi değildi kast ettiğim. Orjinal bir karakter filozof. Ama bir Recep İvedik kadar fenomen olmadı. Daha iyi işlense olabilirdi, onu demek istedim. Çünkü bakış açısıyla insana bir şeyler katan bir karakter. Küfürlü argolu filmlerin gerisinde kalmamalıydı diye düşünüyorum. Ama o tarz filmleri yukarı taşıyan da bizim halkımız tabi. Bollywood'u seviyorum evet. Pek çok sebebi var. İnsani değerleri işlediği için, ağlamayı ve gülmeyi aynı filmin içine ustaca yerleştirdiği için, küfür ve müstehcen sahneler olmadığı için... İnşallah bizde de artar böyle filmler. Mandıra Filozofu da öyle bir filmdi aslında. Daha çok ses getirmeliydi diye düşünüyorum. Bajrangi Bhaijaan filmini izlemiş miydin? İzlemediysen onu tavsiye edeyim mi sana? Maymuna tapan bir adamın, kaybolan müslüman bir kız çocuğunu evine ulaştırma macerası. Gerçek hayattan uyarlama. Bayıldığım filmlerden biri. Seveceğini düşünüyorum.

   Sil
  3. Dediğini düşündüğün gibi algıladım, haklısın tesbitinde ama oyuncu olarak kendi inandığı ve yaşamaya çalıştığını oynamış Müfit Saçıntı ve az popüler çok inandırıcı gibi bir durum olmuş. Recep İvedik konusu ise, bu kadar küfür etmek gerekir mi ya da normali bu mu dedirtiyor insana. Karikatürize ediyoruz deniyorsa, e böyle etmeyin derim ben de. Düzgün şeyleri verin sinemayla.. O zaman da biri çıkar sinema toplumun aynası der uzar gider. Filmi not ettim, ilk fırsatta izleyeceğim, hint sineması ile ilgili dediklerine katılıyorum. Daha az dans etseler ama duramıyorlar her halde. İzleyince yazarım sana. Sevgilerimle..

   Sil
 4. Mandıra flozofu bambaskaydi yaa umarım devamı gelir :) bunada bakmak lazim nasil olmuş :) ama farkındamisin adam hep mülayim,pozitif,hayatı ve hayattakileri seven rolde oynuyor demekki görüntüsü buna yatkın :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kendisi de öyle, kalender ve olumlu biri, aynı zamanda da egosuz bir entelektüel. Ben sık sık film çekmesini isterim, biraz hayal biraz gerçek gibi gelen ideallerimizi hatırlatsın bize..

   Sil
 5. Olumlu mesajları olan filmleri seviyorum. Hem rahatlatıyor hem de ufuk açıyor. Yalnız küçük yerlerde sinemanın olmayışı kötü. Siz de filmin farkına varmamızı sağladınız,teşekkürler...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sinema çok güçlü bir algı yöneticisi aslında ve bunu çok iyi kullanıyorlar, işte tam da bu yüzden güvenilir, ehil ve iyi insanlar da çok iş çıkarsınlar bence. Bir süre sonra sizin oralara da gelir, şimdiden iyi seyirler. Çok sevgilerimle..

   Sil
 6. Güzel bir filme benziyor. Teşekkürler...

  YanıtlaSil
 7. Basit sorular sordurdu film bana, basit ama sorması da cevaplaması da zor. Yüreğimiz de yaşam da samimiyet ve sadelik istiyor. Güldüm de, daha ne olsun.. Ben de teşekkür ederim yorumunuz için..

  YanıtlaSil
 8. Yaa çok beğendim!! Verdiği mesaj da harika. Oyuncularını da seviyorum. Valla ne zamandır sinemaya gitmiyordum. Bunu gördüğüm iyi oldu, teşekkürler:))) Ah ah! Söyledikleri o kadar anlamlı ki...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok anlamlı şeylere genelde kulak asılmazi o yüzden hem güldürmek hem düşündürmek en iyi metod, tabi zor da. Güzel film, ama bir dostla gidip çıkınca kritik yapıp ve kahveli muhabbetle devam etmek çok güzel olur. Sevgiler..

   Sil
 9. Tam benim keyif alacağım bir filmmiş ve çok güzel bir anlatımdı ;) Hele Mandra Filozofu'nun 3. süne dair öneri harikaydı ;)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yaşamak güzel şey, elimizde iken bazı şeyler onu sorgulattırmış ama sade ve mütebessim.Mandra Filozofu 1.ndeki çekim mekanlarını gözümü kapatıp hatırlamak bile hoşuma gidiyor. Biraz mesaj alanını daraltıp, işin içine zoru katsınlar. Yine aynı ortamlar ama bu defa zorlu bir rakip. Güzel olur.. Sevgiler..

   Sil
 10. Yanıtlar
  1. Net olmaz, illa ki sinema.. En azından yerli filmler için, yabancılar zaten çok kazanıyor. Ben bir daha izleyebilirim:)

   Sil
 11. Güzel bir filme benziyor. Maalesef Türk sinemasina uzagim yurtdisinda oldugum için ama nete de sadece ivedik filmleri geliyor neden bilmem.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yurt dışında sinemada Türk filmi izleyebilmek, belki o noktaya gelir Türk sineması. Yurt dışında acaba özellikle Türkler in yoğun olduğu bölgeler için neler yapıyorlar? DVD den izliyorsunuz belki, bu arada merak ettim Türkiye'ye belli bir rutin ziyaretiniz var mı?

   Sil
 12. Benim bulundugum yerde çok az Türk var. Büyük sehirlerde belki geliyordur sinemalara. Biz amazon ve netflixten izliyoruz. Çok uzun zamandir gelmedik genelde ailelerimiz geliyor bize 😊

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Amazon ve netflix duydum ama çok bilmiyorum. Filmler kısa süre sonra dvdlerle de izleyiciye ulaşıyor. Zamanlamanız nasıl olur bilemiyorum ama gönlünüzce bir Türkiye ziyareti de hayırlı zamanda olur belki. Sevgiler..

   Sil
 13. Ben bu filmi Mandıra Filozofu'nun üçüncüsü zannetmiştim. O niyetle gidecektim. Olsun yine giderim...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Mandra Filozofu 3. yü de ayrı çeksinler, ben isterim. Gülmeye de düşünmeye de ihtiyacımız var..

   Sil
 14. Mandıra filozofunu tv de izlemiştik. Fakat izlemek, anlamak bir işe yaramıyor çoğu zaman.
  Bir süredir sıkıntı duyduğum bir durum içindeyim. Kendime telkinler veriyorum. Fakat o ortama girince, o durum ortaya çıkınca yine altüst oluyor herşey.
  Şu paylaştığım hikayedeki gibi.

  http://nimeti-islam.blogspot.com.tr/2017/04/terbiye-yaratlsa-tabidir.html

  Yani insanın karakteri, yaratılışı ne ise ona dönüyor ilk fırsatta. Nitekim herkes mandıra filozofu da olamaz. Can çıkar huy çıkmaz dedikleri gibi atalarımızın.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aslında fıtrat ile mizaç farklı. Fıtrat, terbiye yaratılışa tabidir mantığında gizli. Mizaç da bu fıtratın içinde ama biraz terbiyeye tabi, düzenlenebilir, törpülenebilir. Yaşayarak ve gayretle.. Bizi filozof olmaya ya da filozof dinlemeye iten sebepler de yaratılışımızdaki kodların tersi müdahale ve diktelerle bozulan sistemimiz. Karşı olmadan, durmadan ve inat etmeden de düzelmez. Hikayedeki duruma düşmemek için en azından iyice güçlenene kadar, büyük dünyada zahirdeki küçük dünyalarımıza çekiliyoruz ancak. Siz deyin inziva ben deyim uzlet..

   Sil
 15. Güzele benziyor, aklımda 😄 kucakladım 🤗

  YanıtlaSil
 16. Adı yaşamak güzel şey olan film de güzeldir. Pozitif bakış..

  YanıtlaSil

İZLEYİCİLER

FACEBOOK SAYFAM

Google+ TAKİPÇİLERİM