MÜBAREK GELDİ...

Salı, Mayıs 23, 2017

Ramazan-mübarek

Mübarek geldi... Öyle bir misafir ki azını çoğa sayar, gelirken 10 getirir 1 harcansa bile geriye kalan 9 bazen bir dünya ömrüne yetişir. Bu dünyaya takılı aklımızla, bu dünyada tıkanan vicdanımızla, yine bu dünyada minik noktalarla bir köşesi illa kararan kalbimizle çözemiyoruz onun hakikatinin sırrını. Dışarıdan bakınca belki sadece aç kalmak, ama nefs ancak aç kaldığında ilahlık iddiasını bırakıyor, halden anlıyor, şükür biliyor, vereni düşünüyor, bunun bir de asıl kaynağı var diyerek sonsuzluğu hatırlıyor. Oruç sadece aç kalmak mı? Mübarek geldi... Üç ayların sonuncusu ramazan bu ay kandil ışıklarıyla bir yol gösterip, arınma ve af olma şansına yer açıyor. Af ve mağfireti sonsuz Allah (cc), üç aylar ile yılın 4/1'ni kazanmak, yanlışlardan vazgeçip dünyaya yönelmek için bir hediye paketi gibi sunuyor bize. Mübarek, çok kıymetli misafir, bize çok değer verenin hediyelerle dolu bir elçisi. Gelirken de giderken de bizi ihya ediyor. Mübarek ramazan geldi, gözümüz aydın...

Misafire nasıl hazırlanırız? Hem cömert hem müşfik hem de çok azametli bir misafir geliyor. Ne yaparız? Önce ev köşe bucak temizlenir, misafir belki bir yerde duracak ama olsun. Temiz hissetmek, her halimizle hazır hissetmek isteriz. Sonra ikramlar, özenli sunumlar, tatlı yorgunluklar... Misafir ağırlamada beklenti yoktur, sadece memnun etme vardır. Ramazan mübarek geldi, hazır mıyız? Allah bizi bizde ağırlamak için, 1 ay boyunca bereket, mağfiret, af çıkınları hazırlayıp gönderiyor, bizde her şey tamam mı? Günler uzun, çalışırken zor, oruç her dinde var martavallarına hiç girmiyorum. Dileyen dilediğini yapar. Biz dilediğimizi, bizden beklenen gibi yapabilecek miyiz bu ramazanda, onun derdindeyim.

Eksiklerimiz ne çok... Dini, iman etmeyi, inandığı gibi yaşamayı bireysel bir durum gibi algılamaya çalışıyor ve yanılıyoruz. Ramazanda evleri neden süslemeyelim ki? Çocuklar gönüllerince yazsınlar, çizsinler, boyasınlar, sahiplensinler gelen mübarek misafiri. Bunları yaparken de merak edip, öğrensinler, içine girsinler... Mesela evde her daim gül koksun ramazan boyunca, gerilerden bir ilahi çalsın sürekli. Oturup dinleyeceğimiz zaman da Kur'an okunsun güzel bir kıraatla, ruhlarımız bir gevşesin. Ramazanı sadece iftar telaşı doldurmasın, bir çeşit daha yapayım derken asıl gıdalardan olmayalım. Hatta ne olur sanki az çeşit/tek çeşit sofralar kursak. Nefsi terbiye etmek için tuttuğum oruç onu bu kadar şımartarak nasıl amacına ulaşır ki? Lüks otellerde iftar, açık büfeli ramazan anlayışı ile bu ayda elleri bağlanan ellerini oğuşturur ancak! Ramazanda diğergam olmak ne demek onu öğrenelim çocuklarla birlikte, adına farkındalık diyelim ama gerçekten farkında olalım. 40'ta 1 zekatın ya da fitrelerin ne kadar ve neye yeteceğini enine boyuna düşünelim. Sahur, iftar, teravih mi ramazan? Bunlar bedeni ise biz ruhuna bakalım biraz da...

İftariyelikler

Mübarek geldi mi beden fakirleşmeli, ruh zenginleşmeli.. Son zamanlarda her şeyi modernize etme huyumuz var ya, onu bir kenara koysak ve geleneksel ritüelleri modern hayatımıza yerleştirsek biraz da... Mesela diş kirası, hediyeleşmek gibi güzel bir sünneti farz ibadetimizin içinde yaşasak tekrar, çocuklara da büyüklere de ayrı bir haz. Hepimizin elinden bir DIY çıkar, onları saralım verelim iftar sonrasında, ya da sofrada herkesin önüne kesecikler koyalım, içinde biraz hurma biraz çikolata, olmadı küçücük kavanozlara reçeller iftariyelik niyetine eve götürsünler. Bir güzellik yapalım, işin içine katalım çocukları da alışkanlıklarımızı da. 

İftar hazırlığı, bekleyişi... Bu kadar hafiflemiş hissetmek sadece aç olduğumuz için mi? Öyle olsa diyette iken de başkalaşması gerekiyor herkesin. Oruç sadece açlık değil, iftar ve teravih sonrası ruhun en mesut saatleri. Sohbetin, tatlı tatlı gelen uykuyla karıştığı zamanlar. Kandillerle aydınlanan bir yoldan, eli kolu dolu bir misafir geldi, hamdolsun. Az durup gidecek, giderken de bizde ne varsa önüne koyup ağırladığımız onları da götürecek nurlu alemlere. Belki ebedi alemdeki evimizin bir tuğlası, çatısı, bacası ya da tümden ahiretliğimizi göndereceğiz ardı sıra. İnanmak, yaşamaksa hakkıyla, zerremize işleyene kadar yaşamayı Hak bize nasip etsin. 
Ramazan mübarek geldi, mübarek ola hepimize...
BU YAZILARI DA OKUYABİLİRSİNİZ

20 yorum

 1. Tutabilen herkesin orucunu Allah kabul etsin. Aslında dediğin gibi hafiften bir ilahi sesi ya da ney. İnsanı rahatlatıyor. Biliyor musun eski Ramazanlarda çocuklar oruç tutabiliyor diye onlara iftarda komşuları "baklava" gönderirmiş. Aziz Nesin, Hüseyin Rahmi Gürpınar hikayelerinde anlatmış.
  İnşallah huzurlu bir Ramazan yaşanır. Sevgilerimle.:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Amin.. Çok kuşatıcı zamanlar, farklı buudlarda yaşamak gibi. Bedenin, ruhun, sosyal ve müstakil haliyle ruhun birden kaynaştığı zamanlar. Bir de güzel geleneklerimiz, latif miraslarımız var, artmasını diliyorum. Ney ben de seviyorum, dinlendiriyor insanın ruhunu. Huzurlu, yakınlığımızın arttığı mübarek bir ramazan olsun hepimize. Sevgilerimle..

   Sil
 2. Çok güzel bir yazı olmuş eline sağlık.bu kutlu misafir i şanına yakışır birşekilde karşılayıp,bizden razı olarak uğurlamak nasib olsun inş.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Amin.. Kapılar açıldı, perdeler aralandı, eli boş ayrılmak istemiyorum. Nasibimize, kabımıza göre hatta fazlasıyla yaşayalım inşallah.

   Sil
 3. Ne güzel bir yazı olmuş.Allahım hepimize Ramazan'ın sonunu hayırlısıyla görmeyi nasip etsin...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Amin.. Su gibi bir zaman dilimi oluyor, hem kana kana içip ferahlıyorsun, kendine geliyorsun hem de akıp gidiyor hemen. Hayırlara ve güzelliklere vesile olsun inşallah..

   Sil
 4. Güzelliklere ve farkındalıklara vesile olsun inş.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Amin, hepimiz için devam ettireceğimiz güzellikler ve farkındalıklara vesile olsun inşallah. Sevgilerimle..

   Sil
 5. Hoş geldi safalar getirdi.Hipoglisemim olduğu için tutamıyorum ama Allah kabul etsin özüyle tutan herkesin dileklerini...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Özü katmak gerekiyor her işimize, yoksa eksik ve anlamsız kalıyor. Ben de güzel dileklerinize katılıyorum, sevgilerimle..

   Sil
 6. rabbim layıkıyla karşılamayı ve ağırlamayı nasip etsin. tüm dualarımızı ibadetlerimizi affetsin. :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Karşılamak ve ağırlamak ve uğurlarken de inşallah çokça kazanımlar elde etmiş olmak duasıyla... Selam ve sevgiler..

   Sil
 7. ben de çok seviyorum Ramazan ayını :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sevilmez mi... Ait olduğumuz ama bazen unuttuğumuz alemlerin kapısı açılmış, bolca güzellikler akıp geliyor üstümüze. Nasibimiz bol olsun hepimizin..

   Sil
 8. Ramazan-ı şerifi nasıl geçirirseniz, bütün sene öyle geçer derler. Yemek, temizlik vs. ile geçirmeyelim ki tüm senemizde ibadet ve taatle geçsin inşaallah.
  Özellikle arefe gününe de dikkat etmek lazım. Bayram geceleri, günleri de bizim için birer ganimet ama insanlarımız genelde temizlik ve yemek telaşıyla heba ediyorlar bu vakitleri.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Günlük rutinlerimiz ramazanda özellikle ama sonrasında da en değerli sermayemiz ömre, zamana tehdit gibi olmamalı haklısınız. Mübarek zaman dilimleri hem fırsat hem de milad bizler için. Hakkıyla yaşayabilmek duasıyla..

   Sil
 9. Hayirli Ramazanlar dilerim 😊

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hepimize inşallah.. Manevi ve maddi dünyamıza hayırlar getirsin, muhabbete vesile olsun..

   Sil
 10. Mübarek geldi,gidiyor bile. Toplum olarak kaybettiğimiz değerleri geri getirebilsek keşke. Ne yazık ki çoğumuz gündelik telaşlarla geçiriyoruz böylesine kıymetli vakitleri. Rabbim bize bu çok değerli zamanlanlardan hissemize düşeni bolca almayı nasip etsin. Hayırlı Ramazanlarımız olsun.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bu yıl daha da hızlı geçiyor sanki, çok hasret kalıyoruz belki bu ruh dinginliğine kana kana su içmek gibi geliyor, anlamıyoruz nasıl gidiyor. İnşallah öyledir, boş geçirmekten korkuyorum, son 15 gün niyetindeki gibi geçireyim diye dua ediyorum. Bu mübarek günlerin nurunun tüm sene sürecek kadar çok sinsin içimize..

   Sil

İZLEYİCİLER

FACEBOOK SAYFAM

Google+ TAKİPÇİLERİM