PASSENGERS İLE KADER YOLCULUĞU

Pazartesi, Mayıs 01, 2017

bilim-kurgu-filmler
Film izlemeyi sadece boş zamanları değerlendirmek olarak görüyoruz ya, bence yanılıyoruz. İyi film ya da kötü film her ikisi de kafamıza çizik atıyor. Sinema sadece sanat değil, kimilerine göre sanat da değil ama ciddi bir algı argümanı olduğu kesin. Bir filmi izlerken ister gülün ister ağlayın ya da sadece düşünün, bunlardan birini yapıyorsa o film çoklu amaçlarından en azından birine ulaşmıştır. Sinema tamamen bir illüzyon ve kurgu mu? Evet ama "Siyasiler gerçeği örtmek için sanatçılar ise gerçeği göstermek için yalan söylerler." deniyorsa, sinema da bir sanat ve kurgularla gerçeğe işaret etmiyor mu? Bazen tamamen bazen de kısmen...

Passengers, vizyona girmeden önce fragmanında yer alan havuz sahnesi ilgimi çekti. Bunu izledikten sonra, yer çekimi de kainatın işleyiş kanunlarından biri her şey Allah'ın ol demesine, "kün" emrine bakar ne kadar da rahatız dedim. Bundan sonra yüzerken de aklıma bu video geldikçe, "Allahu ekber" diyeceğim. Bu filmi yapanların çoklu amaçlarından biri de iman tazeletmek değildi belki ama yapana değil yaptırana bak diyorum. 

Passengers, (Uzay Yolcuları) 2016 yılı ABD yapımı bilim kurgu-macera filmi. Başrollerinde Açlık Oyunları'nın ünlüsü Jennifer Lawrens ve Chris Pratt var. Passengers, en iyi prodüksiyon tasarım ve en iyi film müziği dallarında Oscar adayı olmuş. Senaryonun kendi içinde tezatlarından, oyuncuların performanslarından, filmin bilim-kurgu eksiklerinden söz edenler çok. 120 yıl sürecek bir uzay yolculuğu, herkes uykuda ama yolculardan biri teknik bir aksama sonucu uyanıyor. Bunun üzerine olay örgüsü devam ediyor. 

120 yıl sürecek bir uzay yolculuğunda 5000 kişi içinden 1 kişinin uyanması şanssızlık, onun da yalnızlığına ortak olması için başka birini uyandırması haksızlık gibi görünse de, gelişen olaylar anlatıyor ki hiç bir şey tesadüf değil. Filmin böyle bir mesaj amacı yok, belki filmi yapanların çoğunun bu hakikatten haberi de yok. Ama ham haliyle tüm yaratılış kanunları ve iman hakikatleri tüm insanlığın yazılım programında var. Bu filmde olduğu gibi bazen gözünüzü alan parlak bir ışık gibi kendini gösteriyor. İşte böyle sonuçlar da çıkarttığı için seviyorum film izlemeyi.

Bu film için gereksiz derin bir yazı mı? Benim nasibime de bu düştü. Eyvallah... İyi seyirler...

BU YAZILARI DA OKUYABİLİRSİNİZ

4 yorum

 1. "Siyasiler gerçeği örtmek için sanatçılar ise gerçeği göstermek için yalan söylerler." Lafına bayıldığımı söylemeliyim.Çok güzel bir özet cümlesi ;)
  Filmi izlemiştim.Ama hiç bu açıdan düşünmemiştim.Farklı bir bakış açısından bakmak güzeldi.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Benim de çok sevdiğim bu söz de bir film repliği. Filmlerin herkeste farklı bakış ve hisler bırakması kaçınılmaz tabi, zaten tek düze olsa ne sanat olur ne de keyfi olur. Sevgiler..

   Sil
 2. seyredemedim henüz ama merak ettiğim bir film..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Film izlerken kaptırıp gitmek güzel, bir de izlerken sanki gerçekmiş gibi sorular sormaya başlıyoruz ya, en keyiflisi.

   Sil

İZLEYİCİLER

FACEBOOK SAYFAM

Google+ TAKİPÇİLERİM