Sığacık Ege’de yeni bir Alaçatı mı olacak? Olmasın… Sakin, sessiz, dingin öylece kalsın. Zaten sakin şehir/citta slow olmuş bir yer, ne hızını arttırsın ne de gürültüsünü. Arnavut kaldırımlı, Ege havası taşıyan sokakların çoğunda evler pansiyona dönüştürülmüş, hepsi albenili ve sıcak mekanlar olmuş, çoğunun sahibi kapısının önüne oturmuş komşu ile laflıyor. Sıcak kanlı, misafirperver yöre insanı turizmi içlerine sindirmişler. Henüz profesyonel işletmeciler ortada yok, hala organik ve yöresel bir yer Sığacık.

Ata-Demirer-Olanlar-Oldu


Fotoğraftaki pansiyon Ata Demirer’in Sığacık’ta çektiği Olanlar Oldu filminin geçtiği mekan. Çok şirin bir pansiyon, daha oraya varmadan evinin önünde oturan yaşlı amca eliyle gösterip, “Te burada Ata Demirer film çekti.” diyerek hemen tanıtımını yaptı. Sığacık’ta yıllar önce Kavak Yelleri dizisi de çekilmişti, o dizinin de ilçenin tanıtımına büyük katkısı oldu. Olanlar Oldu filmi Kale içi, liman ve denizde yapılan çekimleriyle Sığacık nasıl bir yer sorusuna cevap veriyor. Ayrıca güzel film, kısacık bir bakayım derseniz fragman burada

Sığacık-limanı

Sığacık adını, yüzyıllar önce fırtınadan buraya sığınan denizciler koymuş, limanın hemen yanındaki kale ise 16. yy’da Piri Reis zamanında yapılmış bir Osmanlı Kalesi. Hemen yanı başında ise 500 yat barındırma kapasiteli Teos Marina var. Sığacık Kalesi içinde hafta sonu organik pazar kuruluyor, yöresel lezzetler, el sanatları hepsi yöre insanının elinden çıkma. Liman çevresi de balıkçı lokantaları, çay bahçeleri ve pansiyonlarla çevrili.

Sığacık'ta-ne-yapılır?
 
Sığacık’ta ne yenir? sorusuna, en başta deniz ürünleri yenir cevabı uygun düşer. Liman çevresindeki irili ufaklı restoranlar kadar, küçük salaş yerler hatta balık lokantası olarak hizmet veren teknelerde de karnınızı doyurabilirsiniz. Balık sevmem diyorsanız, kaldığınız pansiyonda kabak çiçeği dolması, yaprak sarması, ege otları, zeytinyağlılar, el açması börek ve baklavaya kadar geniş bir menü bulmanız mümkün. En güzeli, en doğalı… Sığacık’ta nerede kalınır derseniz, burada 5 yıldızlı otel yok. Olmasın… Birkaç tane otel var ama konaklamada en çok tercih edilen ailelerin işlettiği pansiyonlar. Seferihisar Belediyesi iyi çalışıyor, sakin şehir/citta slow beldesi olduğu için de burada turizmde bilinçli bir ilerleme gözleniyor. Ege evlerinde konaklamak hem keyifli hem hesaplı olabilir. Begonvil Sokağı hikayelerinde Pembe Teyzenin Pansiyonu böyle bir ortamın hikayesi, dilerseniz okuyabilirsiniz.

 

Ege'de-tatil-beldeleri


Tatil dediğin sokaklarda dolaşıp keyif aldığın, yeni insanlara merhaba dediğin mekanlarda olur. Bir yere takılmak ve tıkılmak hissi olmamalı bana göre. Sokaklarda gezmek keyifli ama tatile geldiniz, Sığacık’ta nerede denize girilir? Baştan söyleyeyim burada deniz soğuk, çünkü deniz altı kaynak suları sebebiyle Seferihisar’ın her beldesinde deniz suları serin. Sığacık’tan 3 km uzaklıkta Akkum plajı var, kalabalık istemiyorum derseniz daha sakin Akarca plajı var. Aracınızla ya da dolmuşla bahçe aralarından ulaşıp tam anlamıyla kızgın kumlardan serin sulara atlayabilirsiniz. En çok mavi bayraklı halk plajları bu beldede, güvenle denize girilecek bir yer bulmak zor değil.

Begonvilli-sokaklar

 

Seferihisar İzmir’e 45 km uzaklıkta, aracınızla ya da toplu taşımla ulaşım gayet kolay, yollar güzel. Sığacık’ gelmek için anayoldan sağa sapıp mandalina bahçeleri, bağlar, mis gibi Ege kokan yerlerden geçiyorsunuz. Üzüm, mandalina, zeytinin memleketi buralar. Yazları ayrı güzel baharı ayrı güzel. Farklı lezzetler neler derseniz eğer, Marlenka pastası ilk burada yedim. Yöreye özgü değil ama yine de söz etmek istiyorum. Sığacık meydanda N7k Kafe‘ye yolunuz düşerse bu lezzetle tanışın. Ermeni mutfağından bir Slav pastası, bolca ceviz, bal, karamel ve sütten yapılıyor, hiç katkı maddesi yok, sıcak tüketiliyor, yazın yanına dondurma ile de nefis olur. Kıvamını tutturmak zor, en iyi lezzeti ithal edilen orjinal Marlenka pastasında. Söz tatlıdan açılmışken yazın kavunlu, incirli ya da sakızlı organik dondurma yemek de Sığacık’ta yapmadan dönme listesine eklenebilir. Sahi burada ne çok begonvil var ne güzel, giderseniz mutlu zamanlar, ilginç keşifler, güzel anılar biriktirin…