FOTOĞRAF HER YERDE...

Çarşamba, Eylül 06, 2017

Sığacık-liman

Fotoğraf her yerde, instagramda fotoğraf paylaşımında kullanılan hashtaglerden biri, buna benzer daha neler var. Zamanı durdur, anı yakala, hayat andan ibarettir liste epey uzun. Reklam sloganı, dizi ya da film adı olacak kadar akılda kalıcı ve motive edici. Bu hayatta senin hashtagın ne diye konuşmalar duyarsam şaşırmam, o kadar entegreyiz artık sosyal medya terminolojisi ile. Madem konumuz fotoğraf ben de diyorum ki #çekrahatla... 


Sahil

Fotoğraf çekerken nelere dikkat etmeliyiz? Yok bu kıvamda bir yazı değil kafamdaki, çömezden denenmiş tüyolar daha yerinde olur. Fotoğrafta zamanlama diye bir kavram vardır ama ben nasip işi diyerek teslim oluyorum. Sevdiğim fotoğraflar üzerinden fotoğraf merakımı biraz didiklemek istiyorum. Gün batımı saatleri günün en şiirsel, fotojenik zamanları hatta ustalığa, iyi bir makineya bile ihtiyaç kalmaz önünüze dökülür. Ancak çok bilirim şöyle hazırlıklı bir şekilde konuşlandığım günlerde güneşin saklandığını, havanın bulutlandığını. Üstteki iki fotoğrafın birini yorgunluktan sahildeki banka oturduğumda diğerini ise yolda hemen sağda durup eskiden diyafram enstantene mi biliyorduk diyerek çektim. Zaten bu kaç olursa o kaç olmalı hesabı fotoğrafçılığın en sevmediğim tarafı. Batının en hızlı silah çeken kovboyu gibi makinesine hızla davranıp anı yakalayan ustalara imrenmemek elde değil. 


Kahvaltı-çay

Asıl sevdiğim yazmak, fotoğraf işimi görecek, nefsimi köreltecek kadar olsun yeter. Ama içine girdikçe, kadraja odaklandıkça normalde ben bunu hep gözden kaçırıyorum noktasına geliyorsunuz. Farkındalık sağlaması ve tefekkür ettiren bir araç haline dönüşmesi fotoğrafa ilgimi daha da arttırdı. Yazılarımın tüm görsellerini kendim çekmek istiyorum, bundan ayrı bir keyif alıyorum. Zaman zaman yabancı kaynaklı sitelerden yararlanıyorum ama çok yazımda mini stüdyolar kurup kafamdan geçeni çekmeye çalışıyorum. Birçok blog yazarı, özellikle ürün tanıtımı ya da yemek tarifi ağırlıklı yazanlar da aynı şeyi yapıyorlardır. Her yazısında ışığı, dekoruyla mini stüdyosunu kuran yerli/yabancı pek çok bloger var, bu işi büyük bir ustalıkla yapıyorlar, hepsini tebrik ediyorum. Kahvaltının mutlulukla ilgisi yazım için üstteki fotoğrafı çektim. Evet buna yakın bir görüntü hayal etmiştim ama ortadaki çayı netleyip, döner bambu servis tabağını çevirip simit ve reçeller savrulmadan (kaç sefer savruldu!) çekmem çok zaman aldı. Çay tabağı da kırmızı beyaz klasik tabaklardan olsa daha iyi olurdu. Fotoğrafı beğendim çünkü çekerken terledim. Evdekilerden gülenleri ve acıyanları ayrı ayrı kafama yazdım!


Dede-torun

Fotoğraf işi nasip işi diyorum inanmıyorsunuz, acemi şansı da denebilir. Göztepe Parkı'nda yürüyüş sırasında karşıma çıkan bir kare, dede olmanın güzelliği, sıcaklığı. Çok amatör, belki fotoğraf yanlışları da çok ama içimiz ısınsın diye yapmıyor muyuz hobilerimizi, benim için ısındı işte. Ama yaşlı amca hızla dönüp rahmetli Erol Taş gibi baksaydı ne yapardım? Yok tam bir rahmetli Kadir Savun duruşu bu. Fotoğraftaki amca torunu, çocukları ile mutlu yaşasın. Yine de hakka girmemek, risk almamak adına ben çiçek, böcek, deniz, güneş çekmeye devam..


uyuyan-kedi

Fotoğraf çekeceksiniz de kedi fotoğrafı çekmeyeceksiniz, olmaz! Kural bu, zaten duramazsınız kediler bu alemin en fotojenik modelleri. Kapris yok, gelip dolanıp sevdiriyor da kendini. Burgazada'da karşıma çıkan bu kediye nasıl kayıtsız kalayım, daha güzelleri çok ama o benim kadrajıma düştü. Ben güzele güzel demem kadrajıma girmeyince! Rapunzel adını verdiğim kediyi gördüğümde fotoğraf çekmekten çok kuyruğunu çekmeyi istedim, kendimi zor tuttum. (Korkudan...)


Boğaz'da- çay-keyfi

İstanbul benim sevgili yarim, kedilerden sonra en kaprissiz model. Bu şehrin her yeri ve anı fotoğrafçılar için ganimet. Ama acemi iseniz iyi çekmek, ustalaşırsanız da farklı çekmek istiyorsunuz bu şehri. İstanbul temalı fotoğraf klasiklerini denemek bile hem keyif veriyor hem de modelin güzelliği tecrübe ve teknik eksikliğini kapattığı için insana bir özgüven geliyor. 


vosvos

Bu da üçüncü fotoğraf klasiği, vosvos! Ne şanslı marka, eline BWM, Mercedes alıp çeken yok, zaten ayıp illa ki vosvos olacak. Dedim ki ben niye yapmayayım, ancak sol elini uzat, sağ elinle makineyi tut, çek zor! Ama kolayda keyif yok, emek olmadan tadı çıkmıyor. Bu tembel bir amatörün notlarıdır, bazı şeyleri büyütmem normal. Fotoğraf çekerken en az teknik kadar bu işe gönül vermek de önemli, biliyorum hatta fotoğraf sevdalıları çok çekti bile dedim. Benim de çektirdiğim biri var, evdeki hocam kızım. Fotoğraflarımı beğendiğinde sana çekmişim diyorum, gülüyoruz. (Çekmek fiilinin başka anlamda kullanımı kalmadığı için paragrafı bitiriyorum artık..)


uzun-pozlama

Başlarda sen kim uzun pozlama kim dedim, sonra da uzun uzun düşünme çek gitsin dedim, yaptım içimde kalmadı. Derseniz gecenin bir vakti, köprülerde çok uzun olmasa da pozlama yaptın dönüp bakıp, ne yapıyor diyen olmadı mı? Hayır, memleketimizde metrekareye düşen fotoğraf çeken insan sayısını bir düşünün. Fotoğraf olmamış, neden çünkü ben tezcanlı birisiyim. Yoksa teknik bilmiyor, matematiği var bu işin ohoo diyenlere bir çift sözüm var. Bokeh nedir onu bile öğrendim, fotoğrafçılık kursunda hocamızla çektik bir kere ama şimdi sorsanız unuttum o ayrı... 

Fotoğraf bazen yaratılan güzellikleri gözüme sokup şükür ettirip, Yaradanı tesbih ettiriyor bana. Bazen kendimi görüyorum çektiğim karelerde, ruh halim yansıyor, oturup düşünüyorum. Bolca da keyif alıyorum, Canon, Nikon farketmez iki markaya sesleniyorum, ayar yaparak bizi uğraştırmayın lütfen, hem anı yakala diye motive edip hem de kafamızı makineden kaldıramaz hale getiriyorsunuz. Konuşunca anlayan, hemen uygun ayarları yapan makine tasarlayın. Kadraja karışmayın, o bizde!

Blogların hemen hepsinde çok güzel fotoğraflar görüyorum, yazıyı okumaya davet eden fotoğraf oluyor öncelikle. Ezgissimo, hem yazılarını hem de iç ya da dış çekim tüm fotoğraflarını keyifle takip ettiğim bir blog. Ayrıca hem gezip hem çeken Çekergezer'in sıcak gezi yazıları ile usta fotoğraflarını da görmenizi öneririm. 

BU YAZILARI DA OKUYABİLİRSİNİZ

22 yorum

 1. Ne güzel fotoğraflar ve ne içten bir yazı :) Çok güzel bir uyum olmuş ,elinize sağlık :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim, seviyorum fotoğraf çekmeyi, ilerletmek istiyorum. Kafamda epey keyifli anı biriktirmişim yazarken fark ettim.. Selamlar..

   Sil
 2. Görseller harika.
  Fotoğraf vazgeçilmezlerimden :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Fotoğraf sevdanızı biliyorum, o yüzden yazımın sonunda fotoğraf severlere tavsiye etmek için ilk aklıma gelip yazdığım siz oldunuz. Selamlar..

   Sil
 3. Fotoğrafların her zaman çok güzel bence:) yazılarında samimi. Devam et daha da geliştireceğine eminim:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sevgili Kadriye ruh hızımızla beden hızımız yarışıyor gibi geliyor sık sık, yapmak istediklerimiz çok zaman akıyor, bir de bazen pil azalıyor. Allah gücümüze güç katsın diyorum. sevgiler..

   Sil
 4. Ne güzel bi yazı olmuş efenim. Sıcacık. Ellerinize sağlık. Hesaplama olaylarına kesinlikle katılıyorum. Bu mecrada inandığım güvendiğim sözlerden birisinin tercümesini yapmışsınız resmen. Photoshop yok. Doğru zamanda doğru yerde olmak var �� mutlu günler dilerim ��

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim... Kadrajdan önce insan beyninde bir kare canlandırıyor ya daha benimkiler 10 da 1 ancak oluyor, ama bu haliyle bile hem keyif hem katkı veriyor bana fotoğraf çekmek. Güzel yazı ve fotoğraflarınızı merakla takip ediyorum, istek yapabiliyorsak vişne toplama ve vişne suyu yapmanın hikayesini okumayı çok isterim. Mutlu günler dilerim..

   Sil
 5. Ne tatlı yazmışsınız :) Ben de canon kullanıyorum, ışık ayarlamak için hala çok amatörüm. Aynı fotoğrafı 3 kez çekiyorum ancak buluyorum doğru değerleri neyse ki dijital :) Ama yavaş yavaş ışık ve ortama göre burası şu değerleri ister diye tahminlerim daha iyi tutmaya başlıyor.. Fotoğraf en güzel hobilerden bir tanesi, gördüğün şeyin güzelliğini farkediyorsun, ne kadar güzelmiş diye şükrediyorsun bakıp mutlu oluyorsun :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aynı şeyleri hissetmek çok hoşuma gidiyor, 3 yine iyi bazen daha çok da deniyorum. Bu konuda tembellik ediyorum, pratikle çözülüyor bu konu. Fotoğraf simülatörleri var internette, ben geçen yıl kısa bir kursa gittim orada grubun sayfasına yüklediler ama başına oturamıyorum. Yaşayarak, homurdanarak hatalı hatalı yapıyorum. Fotoğraf bir dışa vurum bence, sanki herkes kendinden bir ışık katıyor. Özenip, çekmek istediğim fotoğrafladan biri de sizin bazen blog yazılarınıza eşlik eden fotoğraflar. Bazen bir el işi, kitap ya da mekanın bir köşesi ama soft, dingin çok huzur veriyor. Eline sağlık sevgili Ezgi. Çok sevgilerimle..

   Sil
  2. hata yaparak öğrenmeyi seviyorum, aklıma kazınıyor :) Işık katma konusunda haklısın. Hep şöyle düşünüyorum. Sanki fotoğrafıma bakan insanlara gözlerimi ödünç veriyormuşum gibi geliyor, benim baktığım gibi görüyorlar bir kaç saniye de olsa.. Çok teşekkür ederim güzel yorumlarınız için.. Zevkle yazılarınızı okuyorum, fotoğraflarınıza bakıyorum.. Sevgiler :)

   Sil
  3. Sanırım bu ayarlama işi de araba kullanırken debriyaj-fren refleksi gibi zamanla otomatik oluyor. Ben fotoğraf sergilerini de seviyorum, sanki fotoğraflar değerini buluyor, instagram iyi fotoğrafçıları bile hızlı tüketiyor. Ne yaparsak yapalım enerjimiz oraya yansıyor. Ben de teşekkür ederim , arkadaşlığın, yazılar, fotoğraflar. Tanıdığıma çok memnunum. Sevgiler:)

   Sil
 6. Henüz taze emekliliğin şaşkınlığıyla ortalıkta dolanırken bir fotoğraf makinesi alsam bir de kurs bulsam diye düşündüğüm bir zamanda paylaştığınız bu yayın ne de güzel oldu. Pek çoğumuz gibi ben de seviyorum fotoğraf çekmeyi ama bunlar cep telefonu ile ancak anlık,hatıra niteliğinde olunca yeterli gelmiyor. Sizinkiler gerçekten çok anlamlı. Yeni fotoğraflarda ve yazılarda buluşalım inşallah.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok keyif alacağınıza eminim, çok ilerletmek gerekmez bir bakıyorsunuz başka bir yanınızı keşfediyorsunuz. Telefonla başlangıç mantıklı, neyi görmek be fotoğraflamak istiyorsunuz onun pratiği olur. Başarılar, kendinize bile sürpriz olabilir kadrajdan bakan gözünüz.Sevgilerimle..

   Sil
 7. Her zamanki gibi resimleriniz çok güzel...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim, sizin de özellikle yürüyüş yollarınız tam fotoğraflık. Kışın ayrı, bahar da ayrı güzel..

   Sil
 8. Yazılarınızın güzelliği yanında fotoğraflarınızda o kadar güzel ki anlatamam gerçekten elinize emeğinize sağlık :)

  Ben fotoğraf çekmek hakkında 10 tane de kitap okusam yinede olmuyor yine beğenmiyorum kendi çektiklerimi :)

  Tekrar yüreğinize sağlık. Saygılarımla.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben de çok acemiyim, daha öğrenmem gereken çok şey var, güzel görüşleriniz için çok teşekkür ederim. Motivasyon adına aldım kabul ettim, fotoğraf işi de düzenli ilgilenir ve kurcalarsam olur inşaallah. Bu konuda merak varsa bol bol fotoğraf çekmek ve makineyi tanımak için onu kurcalamaktan geçiyor bana göre.
   İyi dileklerimle, selamlar..

   Sil
 9. Ben de genelde detay fotoğraflarını seviyorum. Çok uzaklara gitmeden öyle yanıbaşındaki.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Makro denilen tam tefekkürlük fotoğraflar. Çekmesi de bakması da ruha şifa. Alıştıklarımızı, gözden kaçırdıklarımızı yakalatan detaylar...

   Sil
 10. Sloganımız bundan sonra çek rahatla :D

  YanıtlaSil
 11. Evet! Bu da bizim hashtagimiz, çek rahatla..

  YanıtlaSil

İZLEYİCİLER

FACEBOOK SAYFAM

Google+ TAKİPÇİLERİM