HASTA YÜREK REÇETESİ

Cuma, Ekim 06, 2017

kapı, eski kapılar

Kapının önünde bir süre durup derin bir nefes aldım, bu kalbim yerinden çıkacak sanki. Hem ümit var içimde derdime derman bulacağım diye hem de korkuyorum derdim hep ben de kalır diye. Hep aynıyız, biraz korku biraz ümit...
Kendimi topladım, çaldım doktorun kapısını...

Eveet, bir bakalım... Filmler, tetkikler, değerler... Büyükçe bir parçalanmışlık var ama yeni değil. Bu da tedaviyi güçleştiriyor, kenarlar kabuk bağladığı için parçaların birleşmesi zorlaşıyor. Sağlam bir bünyeniz var, bu kadar büyük boşluk oluşmuş bir vaka için gayet iyi görünüyorsunuz. Şimdi bir kumaş düşünün, bir yerinde koca bir delik var. Çekiştirip dikeyim dersen kumaş büzüşür, yama yapayım desen kumaş değerlidir bu nedenle çok tercih edilecek bir yöntem değil. Tek çare, zaman içinde parçalanan yerlerden minik minik örerek kumaşı toparlamak. Sonrasında, kullandıkça eskisi gibi olur. Anlatabildim mi?

Evet, anladım da hasta yürek reçetesi nedir?

Şimdiii, şu torbada harfler var. Bunları bol bol kullanın. Gerçek dostlarla konuşarak, gönlünüzden geçenleri yazarak kullanın. Böylece başka yüreklere değecek ve size dönecek. Hemen faydasını göreceksiniz. Torbadakiler az diye düşünmeyin, kullandıkça çoğalacak.

Bu torbada, kelime ve cümleler var. Çok bitkin ve yorgun zamanlarınızda harfleri toparlayamazsanız ara vermeyin, hemen bunlardan kullanın.

3. torbada noktalama işaretleri var. Çekinmeden kullanın. Parantez açın, ünlem yapın, noktayı çok koymayaya çalışın. Üç nokta koy, gerisi gelsin. Soru işaretini de sık sık kullan, kendine sor, karşındakine sor. Bildiklerin, bilmediklerin yer değiştirsin. Bunlar hep iyileşme sürecini hızlandıracak.

Bu küçük şişede de zemzem var. Ara sıra ağlamalısın, duası bile var, "Ağlamayan gözden, sızlamayan kalpten sana sığınırım ya Rab." diyor. Ağlamak iyidir ama düşmanın pek görmesin, onun içini serinletir senin gözyaşların. Yazık olur, gözyaşı kıymetlidir. Ağlamakta sıkıntı çekersen, bu zemzemden "Bismillah" deyip üç yudum iç, dua et. Bu mübarek ya ter olur ya da gözyaşı. Yüreğini ferahlandıracak.

Çok teşekkür ederim, hepsini uygulamaya çalışacağım. Bu büyük torbalar ne?

Bunlar içinde kalmış kelimeler, harfler, cümleler. Bak bozulmuş, birbirine yapışmış, tetkikler sırasında çıkmış bunlar. Daha fazla olsaydı, çok sıkıntı verirdi. Bundan sonra biriktirme, korkma içindekileri dök, yüreğin temiz ise kötü bir şey çıkmaz. Ama birikirse sana zararı çok olur.

Allah razı olsun doktor bey...

Hepimizden... Doktor değil de devacı diyelim. Geçmiş olsun.

İlaçlarını alıp, teşekkür ederek çıktı. Devacıyım demekle şifa Allah'tan demek istedi herhalde, doğru tabi...

Tam arabayı çalıştıracak, filmleri unuttuğunu farketti. Tekrar doktorun muayenehanesinin yolunu tuttu. Kapıyı çalıyor, açan yok. Kat görevlisi yanına geldi, doktor bey bu hafta seminerde yok, boşuna çalmayın kapıyı, dedi.

Ama ben daha yeni görüştüm, diye mırıldandı.

Yok, yanlışınız var hanımefendi. Yalnız bir bey, gelip doktoru soracak hanıma şu filmleri verirsin dedi. Bunlar sizin mi?

Evet, kimmiş, adı ne?

Adım Hızır Devacı dedi.

Sıçradım, uyandım. Ha rüya ha gerçek...

BU YAZILARI DA OKUYABİLİRSİNİZ

18 yorum

 1. Kalpten kalbe yol var, illaki var. Biraz önce yolda karşılaştık, çok şükür.

  YanıtlaSil
 2. Çok beğendim... içinde kalan yapışan sözcükler. ..ellerinize saglik

  YanıtlaSil
 3. Memnun oldum, iyi ya da kötü içimizde kalmasın, dobralıktan kim ölmüş?

  YanıtlaSil
 4. "Ağlamak iyidir ama düşmanın pek görmesin, onun içini serinletir senin gözyaşların. Yazık olur, gözyaşı kıymetlidir."
  Gerçekten çok güzeldi yüreğinize sağlık...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Beğendiğinize sevindim, hepimizin zaman zaman misafir ettiği hisler.

   Sil
 5. Yaraları sardıktan sonra yaralara sebebiyet veren şeylerden kurtulmalıyız bana kalırsa. Bu arada Şöhret teyze yazılarını çok severek okuyorum

  YanıtlaSil
 6. Dediğin çok doğru ama yeni yaralar, ufak tefek de olsa kaçınılmaz. Değil mi ki hayat devam ediyor. Bundan bir ümitsizlik çıkarmak yanlış, sen doğru olduktan sonra mücadele bazen aksine seni pişirir ve güçlendirir. Gereksiz şeyleri dert edinirsek kendimize haksızlık etmiş oluruz. Paylaştıkça, bunları birbirimize hatırlatıyor manevi ve maddi güç buluyoruz inşaallah. Ben de senin yazılarını okuyor ve beğeniyorum, güzel yüreğine sağlık. Sevgilerimle...

  YanıtlaSil
 7. Hem etkileyici hemde yüreğe dokunan bir yazı olmuş.
  Emeğine sağlık.
  Sevgiler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim. Bu torbalardan çok lazım bana da, hızır gelmese de gönlüme düşmüş kelamlarda bir nasip vardır belki. Sevgilerimle..

   Sil
 8. Yanıtlar
  1. Kul sıkışmadıkça hızır yetişmezmiş! Bu tür şeylere alacakaranlık kuşağı diyenler var bir de, harbi nurlu ışıklı yollar:)

   Sil
 9. Bazı yaraları da görmezden gelir insanlar.
  Bir kenarda kanasa bile dönüp bakmaz hatta kendisi açtığını dahi unutur insanlar.
  İncittiğini bir kalbi kırdığını es geçer.Bunu yapmamış gibi de davranabiliyor,görüyorum.
  İnsanlar.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Haklısın ama ne sen ne ben öyle değilim, hiç olmayalım da inşaallah. İkimiz de yaralıyız hatta hepimiz de yaralıyız bir şeylerden ama bazı yürekler var ki hayat gailesinden yorulup, uçup da konduğumuz ferahladığımız yürekler onlar. Belki bilgisayar klavyesinin yetemediği kadar dolu yaşıyoruz bazı şeyleri, yukarıdaki yazıyı gerçekten bir Hızır beklentisini hissederek yazmıştım belki geldi fark etmedim ya da bunları yazıp düşünmekti, sonunda şükür ya da bu da geçer ya Hu demekti Hızır yardımı. Ara sıra açar okurum bu yazıyı, çünkü bazen sadece kendime derman niyetine yazıp söylüyorum.
   Değil bir yüreği acıtmayı kanatmayı kimsenin yüreğinde yel estirmeyi bile Allah nasip etmesin, nefsimin eline bırakmasın. Öyle olursa ben yalan olurum hiç olurum.
   İstemeden incitti isem helal et, sen istemeden incindim benden yana da helal olsun.

   Sil
 10. Sonuna kadar merakla okudum veee :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Veee, Allah'ım ister rüya ister gerçek bu nasıl bir kafa? Bana da nasip et diye dua ettim tam o sırada birden...

   Sil

İZLEYİCİLER

FACEBOOK SAYFAM

Google+ TAKİPÇİLERİM