Cevapları duyar gibiyim. Yook… Nerdee!… Şaka mı yapıyorsun? Ya da holde de olsa zıplarım… Salon ne güne duruyor orası bizim evin spor merkezi…

Dışarıda spora zaman, mekan bulamayan ya da param cebimde kalsın, her gün yürüyorum zaten diyenler de olabilir. Haftada 2-3 gün, yarım saat çalamaz mıyız? Ya da zamanımızı çalan alışkanlıklardan geri alamaz mıyız? Ergenlik döneminden başlayarak spora yer açmak gerekiyor aslında. O dönemde artan yağ salgısı ve hormonal değişiklikleri dengelemek için düzenli spor bire bir. Doktorlar böyle söylüyor.

Yetişkinler için ise iş hayatı, artan kilolar, annelik, rutine binen günlük koşuşturma arasında spor, yarına yatırım bir can simidi gibi. Yaşlılık deseniz ektiklerini biçme zamanı. Yaşam kalitesi yüksek bir yaşlılık geçirmek için, özellikle alzheimer gibi hastalıklarda önemini öğrendikten sonra, geç kalmamak gerektiğini anladım.

80’lerde aerobik, 90’larda step, şimdilerde pilates, kardiyo ve zumba ile devam eden spor trendlerinden seçim yapmak bize kalmış. Evde de pekala yapabilirsiniz. Yüzlerce program arasından kendinize uygun olanı indirin bilgisayarınıza, evde bir yeri de kapın ve başlayın…

Pilates

Pilates ile vücut sıkılaşır, özellikle vücut çekirdeği denilen karın ve sırt kasları güçlenir. Esnek bir omurga ve dengeli bir duruş oluşur. Stres savar, gerginlik atar ve enerji yükseltir. Yabancı kaynaklı pilates videolarında konuşma az, dikkatinizi vermeyi daha kolaylaştırıyor. Başlangıç seviyenize göre seçimlerinizi değiştirebilirsiniz. Buradan kendinize uyan videolardan birini seçebilirsiniz.

Kardiyo

Vücudunuzda yağ oranıyla başınız dertte ise kardiyo ideal egzersiz seçimi olur. Koşma, yüzme, yürüme, bisiklet de kardiyoya giriyor. Yüksek tempolu yapıldığında kalp ritmi yükseliyor, nefes alışveriş hızlanıyor. Güçlü ve dayanıklı bir kalp ve düşük stres faydası. Yağ yakımını hızlandıran bu egzersizler öncesi kasları ısındırmak ve sonunda esneme hareketleri ile spor sonrası oluşacak kas ağrıları azaltılır. Yine buradan bir başlangıç videosu seçerek başlayabilirsiniz. Hareketlerde zorlanmadığınızda bir üst programa geçme vakti geldi demektir.

Zumba
Farklı yaş ve kondisyon düzeyleri için 7 farklı kategori var. Kalça-karın-bacak kaslarını çalıştıran squat, tüm bacak kaslarını çalıştıran lunge ve neredeyse tüm kasları çalıştıran plank hareketleri müzikle birlikte zumbanın içinde. Bir ders ortalama 500-600 kalori yaktırıyor. Tüm spor egzersizlerinin faydaları zumbada var, artı eğlenceli.
 
                          


Düşük programlardan başlayın, yavaş yavaş arttırın. Spor keyfi ve ışıltısı ev halkını öğrenciniz yapabilir, hazırlıklı olun… Daha ayrıntılı bilgi sahibi olmak ve danışmak için www.deryanınsporgunlugu.com‘dan yararlanabilirsiniz.

Sağlıklı, enerjik günler herkese…