İnsan küçük bir dünyadır denir ya çok doğru, ama biraz dikkat gerekiyor görmek için. Şu dünyada ne varsa bizde de var, mesela dünyanın 4/3’ü su, bizim de aşağı yukarı vücudumuzun %60-70’i su. Dünyada olan biten ne varsa sanki bize hizmet etsin diye yaratılmış, sıraya konmuş. Biraz kulak kabartınca biraz gözlerini açıp bakınca çok mesaj var. Tamam hepsi doğru ama konu başlığı ile ilgisi nedir? Hacamat şifası için şu sıralar tam zamanı, doğanın uyanıp suyun ağaç köklerine yürümeye başladığı zamanlar hacamattan fayda görmek için ideal. Hacamat yaptırmak için en uygun zamanlar hicri ayın 17,19, 21. günleri. Ayın hareketleri bu tedavinin zamanlamasında önemli, ayın çekim kuvvetinin yeryüzü ve insan bedeni üzerindeki etkileri hesaplanarak belirlenmiş tarihlerde hacamat yaptırmak çok şifalı. Peygamber Efendimiz (Sav), “Tedavi olduğunuz şeylerin en hayırlısı hacamattır.”* Demiş ve uygulamış. Dünyada “Cupping Therapy” olarak bu yöntem giderek yaygınlaşıyor. Ünlü isimler, klinikler bu yöntemden yararlanmaya başladı. Hacamatın faydaları konusuna Nebevi Tıp deyince mesafeli yaklaşanlar da cupping therapy olunca takip etmeye başladılar.

Hacamat, vücudun çakra noktalarından kirli kanın kupalar ile vakumlanarak vücuttan atılması. Korkulacak bir şey yok ama işin ehli olan ve hijyene dikkat eden bir kişinin yapması önemli. Uygun zamanda ve yöntemle yapıldığında toksinler, serbest radikaller, ilaç ve hormonların artıkları vücuttan atılmış oluyor. Vücudun refleks noktaları olan ve akupunkturda da vücudun dengeleme alanları olarak geçen bölümler uyarılarak beyine mesaj gönderilmiş oluyor. “Burada bir problem var, ekip gönder.”

Hacamatın faydaları:

*Toksin içeren kanın atılmasıyla organlar uyarılıyor, kan dolaşımı ve metabolizma düzenleniyor.

*Ağrılarda ve ödemlerde de faydalı.

*Koruma ve tedavi içeren hacamat, bağışıklık sistemini güçlendiriyor. Vücut direnç kazanıyor.

*Karaciğer, kalp hastalıkları, migren, bel-boyun fıtıkları, psikolojik sıkıntılar, kronik yorgunluk, tansiyon gibi pek çok bağışıklık sistemine bağlı hastalıkların tedavisi veya önlenmesinde faydası var.

Faydaları uzun bir liste olur. Öncesi ve tedavi sonrası birkaç gün hayvansal gıdalardan uzak kalıp vücudu dinlendirmek gerekiyor. Hacamatın manevi yönü de var. Şifa görmek dileğiyle niyet etmek, 7 ayet-el kürsi ve çokça salavat getirmek öneriliyor. İnsan vücudu karmaşık bir yapı, bir de ruh var ki onu çözmek zor. Metafizik açıdan bakarsanız tüm vücudu dolaşan kan iyi bir iletken, yeryüzündeki su gibi. Manevi faydaları üzerinde düşünüldüğünde, aynen bir ibadet gibi niyet ve dua ile yapıldığında farklı bir boyutta farklı şifalara vesile olması anlaşılabilir.
Kimler hacamat yaptırmamalı?
Önemli konu, çünkü kime ve ne zaman yapılması gerektiği faydasını zarara dönüştürebilir.
*Hamile ve regl dönemindeki bayanlar
*Kalp rahatsızlığı ve kronik tansiyon rahatsızlığı olanlar
*Diyaliz ve hemofili hastaları
*1 yaşına gelmeden çocuklara ve 60 yaşını geçmiş ve hiç hacamat yaptırmamış olanlar
*Kemoterapi gören hastalar
*Panik atak ve klinik psikolojik hastalığı olanlar

Uzun yıllardır hacamat yapan doktorlar ve bu işin uzmanı olmuş kimseler, hacamat kanlarının yapısı ve kokusunun eskiye göre değiştiğini söylüyor. Bunu da yanlış beslenme ve günlük yaşam alışkanlıklarımızla ilişkilendiriyorlar. Bildiğimiz konular ama bugün elime aldığım bu listeden birkaç satır paylaşmak isterim. Sağlıklı yaşam ipuçları: 

*Ambalajlı, katkı maddeli, uzun ömürlü hiçbir hazır yiyecek ve içecek kullanmayın.

*Her türlü ilaç böbrekleri, karaciğeri, hormonları tahrip ediyor. İlaç kullanımına dikkat.

*Deterjanlar vücuda ve tabiata zararlı. Doğal arap sabunu ve doğal hazırlanmış ürünler kullanmaya çalışın.

*Yemeklerinizde yalnız kaya tuzu kullanın, rafine tuz kullanmayın.

*Zeytinyağı, tereyağ, kuyrukyağı dışında rafine hidrojene edilmiş yağlar kullanmayın.

*Her türlü kimyasal aromatik kokudan uzak durun.

*Mevsiminde ve doğal beslenin.

*Peygamberimiz’in tavsiyeleri: az yiyin, çok çiğneyin, az çeşit yiyin…

*Güneş doğarken ve batarken uyumayın. Sabah uykusu vücut sağlığını, akşam uykusu ruh sağlığını bozar. (Hurafe dememek lazım, hormonların işleyişi ve bio ritmik saat gerçekleri bunları söylüyor.)

*Ayaklarınızı üşütmeyin, terinizi soğutmayın, rüzgarda-cereyanda kalmayın. (Biliyorum, anne nasihati gibi ama annelerin bilge olmadığını iddia edenimiz var mı?)

Buna benzer bir çok madde var, bildiğimiz ama tembellik ettiğimiz. Şifa doğal hayatta, yaradılıştaki kodları bozmamakta saklı. Bak şimdi! Kara hekim kim onu da bilmiyorum demeyin…

Hacamat şifası derken nerelere geldik, sağlıklı mutlu günler herkese.


*Ebu Hureyre’den (r.a)rivayetle