Anadolu’da yüzyıllardır “kara hekim” diyorlar. İngilizler “canlı eczane”, Almanlar “hazır ilaç” diyor. Leech Threapy adıyla tüm dünyada biliniyor, Hollywood starlarının gençlik-güzellik metodu. Hirudoterapi olarak da literatürde geçiyor. Evet sülükten söz ediyorum, “ıyk” deyip sayfayı kapatmak yok. Faydalarını öğrenince hiç bir zararı olmayan, adı şifa ve dua ile birlikte anılan bu hayvanı bu kadar itici bulmayabilirsiniz.

Yüzlerce çeşidi olan sülüğün, tıbbi sülük olarak kullanılan cinsinin insan sağlığı için sayısız faydası var. Tıbbi sülüklerin tedavi şekli ise, içgüdüsel olarak sevk-i ilahi ile bir doktor gibi hastalığın yerini biliyor, hemşire gibi oraya ilaç enjekte ediyor. Tıbbi sülüklerin asıl tedavisi, kirli kanı emmek değil kanı emerken insan vücuduna verdiği salgısında.

Hirudoterapi olarak da bilinen tedavide, sülüğün salgısında bulunan 100’ü aşkın bioaktif madde iyileştirici etki ediyor. Bunlardan en önemlisi hirudin adlı enzim. Kanın pıhtılaşmasını engelleyici, oluşmuş pıhtıyı eriten bu enzim dışında ağrı kesici, mikrop öldürücü, kan basıncını dengeleyici, bağışıklık sistemini düzenleyen, stres gideren etkilere sahip ve kas gevşetici etkiler içeren enzimler de salgılıyor sülük.

Sülüğün enzimlerinin özellikleri pek çok hastalığın tedavisinde yüzyıllardır kullanılıyor. Ancak son yıllarda sinir hücreleri ve liflerin tamir edilmesini hızlandıran etkisi ile mikro ve plastik cerrahi alanında hızla yayılmaya başladı. Amerika’da kopan organların dikilmesinden sonra eski işlevlerini hızla kazanabilmesi için sülükler sıkça kullanılıyor.

Tıbbi sülüklerin bünyesinde oluşan bu enzimler antibakteriyel, antidepresan ve antioksidan özelliklere sahip. Dünyada bir çok ülkede alternatif tıp olarak değil de tıbbi tedavi kabul ediliyor. 


Sülük tedavisinin iyi geldiği hastalıklar neler?

*Migren kronik baş ağrıları

*Dolaşım bozuklukları, varis

*Egzama, sedef gibi cilt hastalıkları

*Kalp-damar hastalıkları

*Sinir sistemi hastalıkları, felç vakaları

*Troide bağlı şişmanlık

*Epilepsi

*Kas ve eklem rahatsızlıkları

*Üreme organları rahatsızlıkları, kısırlık

*Karaciğer hastalıkları, kolesterol

*Astım, bronşit hastalıkları…

Moda deyimle yok artık diyebilirsiniz ama yüzyıllardır insanlar boşuna kara hekim dememişler. Bugün bilimsel araştırmalar bunu kanıtlar nitelikte ve sülükle tedavinin kullanım oranı gün geçtikçe artıyor.

Sülükle tedavide en önemli nokta, sülüklerin hijyen olması ve steril ortamda hekim veya bu işin uzmanı kişilerce yapılması. Anemi (kansızlık) olanlar, gebe ve emziren anneler, şeker hastası, diyaliz hastası ve kalp yetmezliği olanlar için bu tedavi uygun değil. Avuç içi ve ayak tabanı gibi bölgeler, göz kapağı ve çevresi ve önemli damarların üzerine sülük tedavisi uygulanmamalı. Acısı sinek ısırığı kadar, tedavi sonrasında bir gün kadar sızıntı şeklinde kanama devam ediyor, bu normal. Sülük insan sağlığı için kendini feda ediyor, belki karnını doyuruyor ama sonra imha oluyor. Hacamat şifası ise cupping therapy olarak tüm dünyanın uyguladığı bir diğer yöntem. Ne hacamat yaptırmaktan ne de sülükten korkmayın, isterseniz tedavi sırasında gözünüzü kapatın. Ama ihtiyacınız varsa Allah’ın mucize bir salgı ile şifa dağıtıcısı yaptığı sülükten çekinmeyin. Sağlıklı günlere…