İtikaf yapmak istiyorum… Bir köşeye çekilip, kendimi uzun uzun dinlemek sonra da bir güzel hesaba çekmek istiyorum. Ramazanın zerrelerimize kadar inen nurundan yararlanıp, temizlik yapmak istiyorum. Güzellikler niye zamanla sınırlı kalsın? Ramazan güzellikler ekmek ise ruhumuza, bir yıl hasat yapmalıyım. Elimden gelirse stoklamalıyım, her sıkıştığımda imdadıma yetişecek, bana arka çıkacak hayırlı amellerim, bırakmadığım güzel alışkanlıklarım olmalı. En derine indirmek için cömertçe dağıtılan nuru, sessizce bir köşede dünyadan ayrılmalıyım. Buna öyle ihtiyacım var… Yoksa belki her zaman tutturamam dilimle kalbimin aynılığını. Ruhumu görmek, hissetmek, sık sık uzaklaştığım özümü yakalamak istiyorum. Rahmet, mağfiretten sonra daha ne ister bir kul? İşte bu bilemediğim güzellikleri son 10 günde yakalamak için günde 1 saat bile olsa ruhumu, kalbimi başka yerlere götürmek, itikafa girmek istiyorum. İtikaf ruh için ihtiyaç mı? Belki de temel ihtiyacı, çünkü kim ve ne için yaratmış bizi unutup öyle yaşıyoruz. Ramazan bunu sağlamadıktan sonra, bir aylık ramazan müslümanlığı yaşamanın kime ne faydası olur ki?
 
Peygamber efendimiz’in (Sav) hiç terk etmediği bir sünnet. O Peygamber idi, yapar dememek gerek. Hiç günahı yoktu ama her gün en az 70 defa tövbe-istiğfar ederdi. Düşünen bizlere bunda büyük bir hisse yok mu? “Kadir gecesini son 10 günde arayın.”diyor bize. Alemlerin Rabb’inin kelamının, ilk “oku” ayetinin indiği geceyi bulabilme ümidi. O arayışla ya da bulduğumuza tutunarak yaralarımızdan kurtulma ümidi… Hep bir korku hep bir çekinme ile yaklaşır olduk kulluğumuza, itikaf deyince bu zamanda olur mu ya da herkes yapamaz onu denmesi belki bu sebepten. Allah ile aramıza her şeyi sokmaktan belki de. Yakınlık istiyorum deyip biraz içimize yöneldiğimizi kim bilecek? Bir saat bile olsa, gecenin sessizliği için de saklı bir anda bile bunu başaramaz mıyız? 
 
İtikafa erkekler camide giriyor. Son 10 gün sürekli orada bulunarak; kur’an okumak, ilim, namaz, zikir, tefekkür ile geçirilen itikaf günleri. Haram ve günahlardan şiddetle sakınmak, kaçınmak, sinsi nefsimizle savaş ve onu terbiye. İtikafa niyet etmek, mescitte bulunmak (kadınlar için evinde, namaz kıldığı sessiz,sakin bir köşe) oruçlu olmak ve temizlik itikafta gerekli koşullar. Son 10 gün deniyor ama az itikafta yapılabilir.Bir gün, her gün birkaç saat gibi. Niyet ettimAllah rızası için, ramazanın son 10 gününü mescitte/ evimin bir köşesinde huşu içinde geçirerek, sünnet olan itikafı eda etmeye! Niyet etmek başarmanın yarısı, her gün bir saat ayıramaz mıyız? Neleri istiyor ve yapıyoruz da bunu yapamaz mıyız? Niyet ettim sana layık kul olmaya, niyet ettim rızanı yaşamaya, niyet ettim bize şefaat için bekleyen canım Peygamberime yakışır bir ümmet ferdi olmaya. Onun gibi yüreği hep Allah diye atan, halkın içinde ama hep Hakk söyleyen, hoşgörülü, kibirden uzak, Rabb’ini en iyi yansıtan ama insan vasıflarını da en iyi anlatan…

Niyet ettim arınmaya, niyet ettim ölmeye dünya adına ve tomurcuklanmaya ahiret namına.

İhtiyacım var oturup yanlışlarımı, hatalarımı düşünmeye…
İhtiyacım var adını anıp gözyaşı dökmeye…
İhtiyacım var kendimi hesaba çekmeye…
 
Niyet ettim biraz ruhumla buluşmak ve sana yaklaşmak için az da olsa itikaf yapmaya…