Ege’de sakin bir kıyı köyüne mi yerleşmek istiyorsunuz? Araştırdınız, kararlısınız, yazları da çok kalabalık olmasın, hem ağaçların içinde hem de denizin kıyısında olayım diyorsunuz. Tamam o zaman, Ege’de eski bir kıyı köyü Balıklıova size uygun… İzmir’e 63 km. ama şehir merkezine de gitmeye gerek yok, Urla’ya 30 km. yakınlıkta. Kıyıdaki köy evleri sit alanı olduğu için yapılaşma kontrollü. Özellikle yaz ayları ve hafta sonları ulaşımın sağlandığı tek yolda trafik artıyor, park eden araçlar yolu iyice daraltıyor ama temiz hava ve deniz, yürüyüş ve balık keyfi için yollara sadece biz mi düşüyoruz?

Balıklıova-Urla-koylar

Balıklıova’nın sakin koyları kamping için çok uygun

Balıklıova, Karaburun yarımadası ile Urla yarımadasının arasında gizlenmiş sakin bir koy. Yazları bile ferahlatıcı rüzgarları var, denizi temiz ve balık da bol. İzmir-Çeşme otobanında, Karaburun kavşağından sapınca ilk yerleşim yeri Gülbahçe köyü. Yol boyu sıralanan RES’ler (Rüzgar elektrik santralleri) ve kitesurf alanları yakın zamanda Alaçatı‘ya alternatif olabilecek bir rüzgar sörfü merkezi izlenimi bırakıyor burası da. Yola devam ederken deniz kimi zaman yanınızda kimi zaman da virajlı yollardan sonra aşağılarda kalıyor. Mavisi güzel, bakir…

Balıklıova-kıyı-sahil-deniz

Balıklıova kıyılarında turkuazın türlü tonu…

Balıklıova kıyı şeridinde yer alan denize sıfır evlerinin arasından bakıp, yeşille mavi birbirine ne kadar çok yakışıyor diyeceğiniz bir yer. Buraları kıyı boyu makiler, zeytinlikler, bağlar bahçelerle hep yeşil. Denizin mavisi bazen laciverte çalıyor bazen de yeşile dönüyor. Kıyı evlerinin ardında uzanan yolda bakkal, kahvehane, pideci, balıkçı, manav, fırın karşılıklı sıralanmış. Günlük ihtiyaçlar ne varsa yol üzerinde. Yolun diğer tarafı tepelere serpilmiş evler, yukarıdan ise ege köyü Balıklıova

Balıklıova-un-kurabiyesi

Balıklıova’da un kurabiyesi çay molası güzeldir

Balıklıova’da ne yenir?

Balıklıova un kurabiyesi ile de meşhur, üzerinde pudra şekeri yok, kokusu da lezzeti de güzel. Hele bir de fırından yeni çıkmışsa, bir çay molası vermek şart olur. Tatlı sevmiyorum diyenler, fırından yeni çıkmış, ekşi mayalı tam buğday ekmeğini koklayarak yemişliğim vardır hem de katıksız. Bir çay alıp azıcık peynir biraz domatesle ziyafet olur benden söylemesi. Balıklıova’da nerede kalınır?Burası otel, pansiyon açısından zayıf ama sakin ve bozulmamış hali daha güzel. Sınırlı da olsa pansiyon var, ancak hafta sonu dinlenmek, günübirlik gezmek, sakin koylarında kamping yapmak, deniz kenarında balık keyfi ya da illa bir Ege köyüne yerleşeceğim diyenler için doğru adres. Zeytinyağı, zeytin alabilir, güzel bir balık da yiyebilirsiniz. Sadece bunun için gelenler var, değer… Nazilli Pidecisi meşhur, müdavimi çok onu da denemek lazım.

Balıklıova’da sakin, pırıl pırıl küçük bir koya nazır konumlanmış Yuvakent sitesi biraz daha hareket isteyen tatilcilerin değişmez mekanı. Yazlıkların arkası alabildiğine yeşil, önde de durgun ve temiz bir deniz. Minik bir marinası bile var sanki ama yine de gürültü ve yorucu kalabalık yok buralarda. Ağustos böcekleri kural tanımaz, alışacaksınız başka çare yok… Koyun tepesinde kafeye dönüştürülmüş eski bir Rum evi vardır, bir de küçük bakkal. Site dışından kimseyi almıyorlar buraya, haksızlık bence. Aralardan giriş var, herkesin önündeki denizi kapatırsa işimiz var!

Balıklıova-sahil-deniz

Tatlı tatlı esen bir rüzgarı var Balıklıova^nın….

Balıklıova, M.Ö 5000’lere dayanan tarihi Efes-Mimas yolu üzerinde bir belde. Yürüyüşçü ve bisikletçiler için uluslararası standartlarda rotalar düzenlenmiş, yarımada projesi adıyla sporseverlere hizmet veriliyor. Kıyılarında beach clublar, geceleri eller havaya denilen yerler yok. Bunlardan kaçan, denizde yorulmak, hamakta kitap okumak, öğlen uykusuna yatıp, serinlikte yürüyüş yapmak isteyenler için Balıklıova güzel bir Ege köyü… Buralar pek güzelmiş, İzmir’de başka nereleri gezelim sorusunun cevabı burada

Balıklıova’da neler yapılır?

*Denizi temizdir, berraktır ama kumdan çok taşlıdır, kestaneler de boldur. Deniz ayakkabısı ile girmek en iyisi.

*Sakin bir yer ama özellikle hafta sonu kalabalık, hem günübirlik gelenler hem de Mordoğan, Karaburun’a gidenler yol üstü uğrayınca trafiği yoğun. Arabayı kıyıya koyayım, aşağı inip denize gireyim derseniz sakın kıymetli eşya, para bırakmayın. Kaptıkaçtı mağduru olmayın, tatil beldelerinin ortak sorunu bu.

*Buraya bahar ya da sonbaharda da gelin, belki daha bile çok seversiniz. Kurabiye çay ya da balık keyfi de güzeldir, deniz ve yosun kokusu eşliğinde.

Okuyanlara, mail yazıp burası ne güzel yermiş kalacak yer öneriniz var mı diyenlere çok teşekkür ediyorum…