Süper güçleri olan kahramanlar üzerine kurgulanmış bir sürü film, çizgi film var. Bunların çoğunu benimsedik, onlara öykündük ya da sık sık cümlelerimizin içine yerleştirdik. Niye kendimize bu kadar yabancıyız acaba? Bizim de süper güçlerimiz var, en sahicisinden. Var ama, kullanıyorsak bile gücümüzün farkında değiliz.

Dua ve hayal… Bunların süper güçlerimiz olduğuna dair herkesin yaşanmışlıkları vardır. Dua deyince akla hemen hastalık ve sıkıntılı anlar gelir. Böyle zamanlarda daha bir içten ve çaresizlikle dua ettiğimiz doğrudur. İçimizdeki enerji böylece zaman ve mekanı aşıyor sanki. Bir amacımız var, dikkatimizi topluyoruz ve tüm benliğimizle yöneliyoruz. Çoğu zaman birbirinden kopuk duran dişlilerin birleşmesi ve ilahi sisteme dahil olması hali gibidir dua. Dua ederken beynin büyüdüğünü ve bir dizi olumlu biyolojik göstergenin oluştuğunu bilim tesbit etmiş durumda. Duanın iyileştirici gücünü de gözlemleyen ilaç sektörü modern tıp ile manevi şifayı birleştirme yolları arıyor. Ama nasıl?

Herkesin hayatının bir yerinde gönülden, çaresizlik içinde ama inanarak ettiği bir duanın mucizevi bir şekilde gerçekleştiği anlar vardır. Sağlık, rızık, sevgi ya da herhangi bir şey. Olmaz denilenleri, bitti görünenleri dua ve duanın verdiği azim, sabırla hiç yapmadık mı? Modern bilim kuramları metafizik, spiritüalizm, parapsikoloji kavramları üzerinden konuşsun. Dua insana verilmiş süper güç değil mi? Müjde verilmiş zaten, “Bana dua edin, duanızı kabul edeyim.”*

Hayaller de süper güçlerimizden… Beyninin %10’unu kullanarak yaşadığımız dünyayı bugünkü haline getirmede pay sahibi mucitler, bilim adamları önce sadece hayal etmedi mi? Hayal kurarak beyine depoladığımız bilgileri, anları üretici bir güç haline getiriyoruz. Hayal kurarken beyin yeni hücre oluşumu yapıyor, çalışmayan alanları aktive ediyor. İşte bir dizi paranormal aktivite. En basit ve sıradan hayallerimizde bile vücudumuz o anı yaşıyor gibi hormon salgılıyor ve pozitif enerji yükleniyor, beynimiz rutinin dışına çıkıyor. Dozunu kaçırmadan hayal kurmak hem beden hem ruh için çok iyi. Her somutun önce bir soyut alemde hayal ile kurgulandığını düşünürsek, sıradan gördüğümüz hallerimizin hiç de öyle olmadığını anlarız.

Süper güçlerimiz var, her istediğimizi önce hayal ile gerçekleştiriyoruz… Süper güçlerimiz var, dua ile nefesimiz kadar yakın ve hepimizi duyup gören Allah’tan istiyoruz…


*Mü’min suresi/60