Sabah uyanıyorsunuz kafanızın içinde birikmiş cümleler, fotoğraflar… Onları birleştiriyorsunuz, yazınızın kurgusu hazır. Gün içinde yayınlarım diyerek bir kenara notlar alıyorsunuz. Bilgisayarınızı açıyorsunuz, o da ne? Blogger kontrol paneline girdiniz ama blogunuz yerinde yok. Farklı bir yazı karakteri ile blog adı geçiyor ama başlık altında alakasız linkler. Kara, meçhul bir sayfa var karşınızda. Burası sizin blogunuz değil. Kapının arkasına, yastıkların altına, kitapların arasına bakmak geliyor içinizden. Bunun saçma olduğunu hemen anlayıp, sayfayı açıp kapatıyorsunuz. O da yetmedi bilgisayarı sonra modemi aç kapa yapıyorsunuz. Ama değişen bir şey yok, blogunuz kayıp…

Hafta içi bunları birebir yaşadım (yastık altlarına filan bakmadım ama) Önce blogum haklanmış, eyvah dedim. Sonra koca blog dünyası, kişisel bir blog tek sen mi varsın? Üstelik bu kadar çömez iken kendi kendini haklamışsındır diyerek o şıkkı eledim! Düşündüm farklı ne yaptım acaba? Normalin dışında bir şey yapmadım. İndirilen oyunlar, iş için eklenen farklı programlar bunları düşünerek aile fertlerini sıra ile aklımdan geçirdim. Anti-virüs programının logosuna hiç bir işe yaramıyorsunuz diyerek kötü kötü baktım. Telefondan, tabletten deniyorum yok, Begonvil Sokağı yok.

Yedeklediğim yazılar aklıma geldi sevindim, yedeklemediklerim aklıma geldi üzüldüm. Blog yazarı olmak için sadece yazmak yetmiyor, şu kodların dilinden anla biraz diye de arada kendime fırça attım. Gelen maillerime, gönderdiklerime bir göz attım. Bilinmeyen bir yere mi tıkladım acaba? Araştırdım, ne yeni bir şey eklemişim ne de tıklamışım. Bu bir işaret, blogun için bir çok şeyi ihmal ediyorsun diyerek çıkarım yapmaya çalıştım. Kara bir sayfada çiçek ve otel isimleri çıkıyor ya kötü bir şeyler çıksaydı? Üflesen gitmez, delete tuşuna yüklensen fayda etmez, buna da şükür.

Bu işi çözmek için bana yardım gerekli, Doktor Hayat ve Musa Özsarı’ya danıştım. Sağ olsunlar, Onlar da araştırdı, baktı. Domain süreniz dolmuş olabilir mi dediler. Domain 1 yıllık değil ama güncelleme yapılmamış. Sorun tesbit edildi, çözüldü. Masa üstünde alt F5 yapılarak ön bellek sıfırlandı. Begonvil Sokağı geri geldi. Blogumu kaybettim ama hükümsüzdür. Buldum çok şükür. 2 gün evsiz kalmış gibi oldum. Ömrüm oldukça yazmak, onunla yaşlanmak istiyorum. Kıssadan hisse bu olaydan sonra neler mi düşündüm?

Blogerların dikkat etmesi gereken bazı konular…

*Bol bol okumak, yazmak kadar az da olsa blog altyapısı ile ilgili teknik konuları bilmek gerek. Kodların k’sini, seonun s’sini gibi… Ara sıra fazla kurcalayıp bozmadan ama içeride neler oluyor diyerek merak edip bu işleri de biraz öğrenmek iyi olur.
*Yedekleme konusunu ihmal etmemeli. Bilgisayardaki dosyaları belli aralıklarla flash belleke yükleyip arşivlemek en iyisi.
*e-ajanda tutmayı alışkanlık haline getirmek. Güncellenecek, takip edilecek o kadar çok konu birikiyor ki başka türlü bu işin altından kalkmak zor.
*Blog alt yapısı her türlü eklenti konusunda çok hassas, bu konuda seçici ve bilinçli olmak gerekiyor. Aksi halde sil baştan çalışma yapmak durumunda kalınabilir.

Begonvil Sokağı bir süre kapsama alanı dışında kaldı, şimdi yine yerinde. Konu ile ilgili öneri ve uyarılarınız varsa bekliyorum zira bir daha ayrı kalmak istemiyorum…