Referandumdan evet mi, hayır mı çıkacak? Konusu ile ilgili bir yazı değil bu. Ama madem yeri geldi, ben net cevabımı söyleyeyim. Referandumdan çıkmasını istediğim sonuç, “HAYR”. Sonuç hayr olsun, ne kaçak ne politik ne de ortada bir cevap vermek derdinde değilim. Benim derdim, ülkem için ne hayırlı ise o olsun. Hepimiz gibi…

Evet mi? Hayır mı? Cevabı merakla beklenen öyle sorular var ki ama ne evlilik ne de iş hayatında alınan önemli kararlardan söz etmeyeceğim. Bu ikilemi yaşamayanlar da var, onlara hayır diyemeyenler deniliyor. Hem kendileri hem de kırmayıp sürekli evet dedikleri kişiler için hayatı zorlaştırıyorlar ve zamanla ağzıyla kuş tutsa yaranamaz oluyorlar. Çünkü hep evet demek de doz aşımından, hatalı kullanımdan hasta eder insanı. Bir düşünün, hayır diyemeyenler neler yaşar?

*Hep yorgun ve stresli hissederler. Hayır desen bir türlü demesen bir türlü.
*Bencil davranan, uzlaşmayan, paylaşmayanlar cool diye tanımlanırken, hayır diyemeyenler kendini sevdirmeye çalışmak durumuna düşen olurlar çoğu zaman.
*İstismarlar başlar. Bunu bilip yine de hayır diyememek insanın içinde savaş olması gibidir. Kısaca kendine düşman olmak gibi ciddi sonuçları vardır.
*İnsanın içinde bir sürü keşkeler oluşur. Biriken keşkeler insanı tıkar. 
*İyi niyet, insaniyet, yumuşak yüzlülük de denilen hayır diyememek hastalık mıdır? İlerlerse, hastalık olur ya da başka hastalıklara sebep olur. Ruhsal bir virüs gibi yorar bünyeyi.

Bir düşünün azimle girdikleri diyet, “Aa ye, yarın başlarsın, darılırım.” diyerek bozdurulur. Ev sahibine yüzü tutmaz, hep başkalarından pahalı oturur. Sürekli sarkan mesailerden eve geç gider ama artı mesai talep etmeye yüzü tutmaz. Artık hayır diyemez duruma gelirler ama özellikle yakın aile fertleri için bu kabul edilir bir durum değildir. Hayır diyememek öğrenilebilir bir sosyal davranış aslında hatta çocukken kendi kontrol duygusu geliştirilen, sorumluluk ve özgürlük dengesini bilenlerde genellikle böyle bir sıkıntı olmaz. 
 Bu durumdan yakınan ve kurtulmak isteyenlere öğütler verilir hep. Ama bunlar, söylemesi kolay yap da göreyim etkisi bırakır genelde. Çünkü hayır diyememek başladı mı, bırakmak zordur. 
Çok telkinler verilir, stratejiler önerilir. İşte hayır diyememek hastalığından kurtulmak için çareler…

Dinle, anla ama net ve kararlı ol. Sakın o gülümseme ile yüze inen aydınlık hale bürünme. Karar veremiyorsan, bir düşüneyim de zaman kazan. Sempati ve empati kardeşlerden yardım iste. Sempatik ol, rahatlarsın. Empati yaptır o rahatlasın ya da gerilsin. Alternatifler önerebilirsin ama bunu da alışkanlık haline getirme yoksa başladığın noktaya dönersin.

Zor bir durum hayır diyememek… Ya suçluluk duygusunu bastırmak için ya ben tembel değilim, başarabilirim demek ihtiyacından, belki yeterince motive edilmediği için takdir edilmek ya da reddedilmemek, kabul görmek için hayır diyemeyenler var.

Ne istemezükçü ne de hay hay efendim. Hak ne ise o…