Eski toprak olanlar hariç yeni toprak nesilde herkesin bir fobisi, takıntısı var. Bebeklikten başlayarak tanı koya koya büyüyor çocuklar, sonrasında ergenlik, genç, yetişkin derken yaş ilerliyor. Bu defa hem sağlığını koruma hem de yaşlanmayı durdurma telaşı devam ediyor. Fobilerimiz, takıntılarımız olmasa iyi ama onlara da her geçen gün çeşit ekleniyor. Peki bu zamane fobileri nedir?

Zamane fobileri klişelerin dışında, bazen bildik küçük korkularımızı özlemle aratan sıkıcılıkta fobik durumlar. Kocaman adamların iğneden korkmasına, aklı başında teyzelerin örümcekten kaçmasına şaşırmayız. Fobi bu elde değil, tedavisi de üzerine gitmek. Aslında bir kaygı bozukluğu, baştan sıkı tutulmazsa eğer minik fobiler ciddi davranış bozukluğuna bile yol açabiliyor. İrili ufaklı 100’e yakın fobiden söz ediliyor, bu kadarı insanoğluna yeterli ama modern hayatın bize hediye ettiği zamane fobileri de var.

Zamane fobileri nelerdir?

İnstafobi: İnstagramda hesap açtınız fotoğraf, video, yazı paylaşıyorsunuz. Çok kişinin sizi takip etmesi güzel, buraya kadar normal ama işin içine girince bu amaç uğruna stratejiler üretildiğini, kronometre gibi çalışan takipçi göstergesinin ne anlama geldiğini çözüyor ve sinirlenmeye başlıyorsunuz. Takip edip, takip edilmeye başladıktan sonra hemen çıkanlar. Biraz daha insaflı davranıp birkaç gün duranlar. Bunu yaptığını unutup sizi 4 kere 5 kere takibe alanlar da var. Üstelik bunların içinde sonu K ile biten sayıda takip edilen instagram hesapları da var. Komik, trajik ve sinir bir durum. Sadece bu yüzden bu alem bizi bozar diye kim bilir kaç kişi gitmiştir. Belki de iyi yapmışlardır, çünkü zamanla şüpheci ve kaygılı bir ruh halini almak, kısaca instafobiye yakalanmak sözkonusu. Acaba beni gerçekten takip mi ediyor, ben de takip etsem mi, ya bırakıp giderse, aman boş ver şeklinde uzayıp giden ikilemler bir de instagramın yanar döner teknik performansı ile birleşince instagram logosu bile görünce içine sıkıntı gelen milyonlarca insan var. (Milyon doğru tesbit sayılır, 500 milyonu aşkın kullanıcının var olduğu düşünülürse..) Bir de bu fobik durumun sebebi olanlar var, onlara bir şey demiyorum zira yaptıkları normal olmadığı için zaten mazeretliler. 

Acelecilik fobisi (quicklyphobia): Yetişememe, hep bir acele hali fobi oldu artık. Sabah kalkar kalkmaz günlük rutinle başlayan temponun yanında her şeye yetişme zorunluluğu algısı bazılarını fena etkiliyor. Onlar hep tetikte, hem yetişmek hem de bundan hiç yorulmuyormuş gibi yaşamak, anında paylaşmak, kimseden geri kalmamak lazım. Facebook‘a resim koyup iki satır yazmak, akraba ve okul grubunun whatsapp mesajlarını takip etmek, varsa twitter ve instagramı da ihmal etmemek, canlı paylaşım için de hazırlıklı olmak gerekiyor. Her şeyi çabucak tükettiren modern hayat mesajları hazımsızlık sancısı yaşatıyor bize. Buna can mı dayanır? Dayanmıyor, kronik yorgunluk görünen kısmı acelecilik fobisi ise içeriden azar azar kemiriyor bizi.

Yaşlılıkfobisi (oldphobia): Artık tonton yaşlı teyze göremeyeceğiz galiba kimse yaşlanmıyor, aksine daha bir gençleşiyor herkes. Yıllara meydan okuyun, yeşil maske, turuncu hap, güzelsiniz ve öyle kalmalısınız türünden sloganlarla kadın ruhunun en zayıf tarafına dokundular. Botox sağlık ocaklarında bile yapılacak kadar sıradan, en iddialı güzellik ve gençlik metodları şartlar ne olursa olsun istenir oldu. Yaşlılık bir fobi haline geldi. Belki pazarlama ustalıkları etkili, akılları baştan çıkarıyorlar ama sevgi yok mu? Hanımlarına ben senin her halini beğeniyorum, yüzüne boya bile sürme diyen erkekler nerede? Onlarda mı bu fobiden nasibini aldı yoksa?

Bunlar modern hayatın ve online halimizin bize getirdiği fobilerden bazıları. Ben zaten yeşil ile mavi arasında çizilmiş bir yaşam düşü kuranlardan olduğum için dışındaymışım gibi anlattım ama bal gibi de bu fobilerden bende de vardır. Aldırmıyor, yokmuş gibi davranıyorum ki büyümesin. Hayatın bu tarafında eğreti bir şekilde oturuyorum, her an çekilmeye hazır… Azıcık aşımız kaygusuz başımız varken daha azıcık aşımız kaygulu başımız mı olacak bu gidişle? Benim var olduğunu düşündüğüm fobiler bunlar, başka fobiler tesbit edenler ya da yanlışsın diyenler söz sizin…