Yaşamak ne güzel şey
Anlayarak, bir usta, kitap gibi
Bir sevda şarkısı gibi
Bir çocuk gibi şaşarak yaşamak
 
Hayat ne kadar bireysel ise yaşam da o kadar kolektif… İşte o beraber olma, etkileşim durumlarında takılıyoruz ya zaten. Kadın-erkek, anne-çocuk, patron-çalışan…
 
Sevgi dolu, bilge bir dostla yarenlik etmek, gülmek, belki içinizde sıkışıp kalmış gözyaşlarını da bırakmak isterseniz Yaşamak Güzel Şey filmini izleyin derim. Fastfood film istemiyorum, şöyle lezzetli, sağlıklı bir yemek tadında bir film istiyorsanız da izleyin derim.
 
Bir Müfit Can Saçıntı filmi, ama her şeyiyle… Mandra Filozofu olarak tanıdık, karşıyım diyerek tatlı bir isyanı paylaştık. Yaşamak Güzel Şey‘de de hem karşı duruş hem de eksilen, bozulan ne varsa onlara sarılmak işlenmiş. Filmin her karesinde, sevgi dolu ve sempatik bir isyanın gülümseyen havası var. Ya böyle sevgi dolu evlilik kaldı mı? Demek ki aşk her zaman ölmezmiş ya da gençleri anlamak o kadar da zor değil dedirten mesajlar var.
 
Filmi izlemeye giderken, Hızlı ve Öfkeli’ye gitmek isteyen birini zorla yanınıza katmayın. Yaşamak Güzel Şey‘de adrenalin yok ama sevgi var, küçük çimdikler var, hafif hafif şaplaklar var. Yeni keşifler yok, burnumuzun dibini görmek var. Film çok kısa bir sürede, kısıtlı bütçe ile çekilmiş. Sloganları da, tek sponsorumuz seyircimiz! Bizim de artık romantik komedilerimiz var diyeceğim ama Yaşamak Güzel Şey bu gruba girmiyor. Neden? Çünkü, duygusal komedi. Üstelik ilk duygusal komedi filmi. Bunun nedeni de bir karşı duruş hikayesi, Müfit Can Saçıntı, romantik komedi değil duygusal komedi bizim filmimiz demiş ama böyle bir tanımlama olmadığı için ilk olmuşlar. 
 
 
Sahici, samimi ve sevgi dolu bir film, izleyin derim. Nereden duyacaklar ama ben yine de yazayım. Mandra Filozofu’nun 3.sü de çekilsin. Ama bu defa kahramanımız aşık olsun, bakalım o zaman da karşı olmak bu kadar kolay olur mu? Kadın da her şeye karşı biri ise hele…
Katılımcı seyirci görevimi de yerine getirdim, gidiyorum. Size iyi seyirler…
 
Yaşamak, birer birer ve hep beraber
İpekli bir kumaş dokur gibi
Hep bir ağızdan sevinçli bir destan okur gibi…