Bu yıl birçok yeni kavram öğrendim, çoğunu ilk defa duydum,  yazıp paylaşmak istediğim için de ayrıntılı araştırdım. Benim için büyük keyif ama aralarında fikir bile yürütemediğim kavramlar da oluyor. Kategorize etmek gerekirse dijital terminoloji başı çekiyor diyebilirim, herkes her şeyi bilmek zorunda değil, bilmemek değil öğrenmemek ayıp diyerek durumu kurtarıyorum. Peki siz bunları biliyor musunuz?

1-Avatar nedir?

Mavi, uzun, süper insanlar, fantastik-kurgu bir film değil(miş).  Ben avatar ile ilk defa katılmak istediğim bir webinarın kayıt formunda karşılaştım. Avatarınız nedir? sorusunu avatar derken? sorusu ile cevapladım. Ufak bir  araştırmadan sonra öğrendim ama acaba bu webinar kurumsal ölçekte mi, logo filan istiyorlar diyerek kaydımı yapmadım. Çok öğrenmek istediğim diğer bilgileri de kaçırmış oldum!
Avatar:Web sitelerinde kişilerin küçük boyutlu görselinin bulunduğu bir penceredir. Bu küçük resim ya da grafik sizi temsil eden avatarınızdır.
Logodan farkını, başkası da aynını seçerse  ne olacağını merak ediyorum. Özgün olması gerekli mi? Bunları bilen varsa paylaşırsa sevinirim.
Peki sizin avatarınız ne? 

2-Webinar nedir?

Avatarı bilmeyen webinarı bilir mi? Cevap veriyorum, büyük olasılık bilmez. Ben de öyle oldu, webinarın online gerçekleştirilen, interaktif bir eğitim olduğunu bilmediğim için güzelim eğitimi kaçırdım. Düşünüyorum da bu potansiyelle anlatılanları da çok anlamazdım ama hepsini not alır, bilgi düzeyimi ölçerdim. Siz siz olun, webinar dendi mi hemen avatarı seçin ve 4K hazır olun. Bak şimdi, 4K nedir bilmiyor musunuz? Yok 4G değil ama o olmazsa da webinara mobil bağlantı katılamazsınız. 4K‘yı ben buldum koltuk, kağıt, kalem, kahve alıp rahat rahat webinara katılmak anlamında. Webinar olayı güzelmiş, özellikle dijital ya da kreatif işlerde hem zamandan hem emekten kazanç. Öğrendim de yorum yapıyorum!

Dijital dünya her gün yeni kavramlarla çıkıyor karşıma ama pes etmeye niyetim yok. Code.org sitesini, şu kod işini da az buçuk çözmek lazım diyenlere tavsiye ederim. (Kod işine girmeye hiç niyetim yok ama bilişim eğitmeni önerisidir, meraklısının işine yarayabilir.) 

Eninde sonunda dijitalden sıkılıp köye kaçacağız ya, onarıcı tarım nedir onu öğrenelim önce. Ben araştırmaya başlıyorum, iyice öğrenince onarıcı tarım nedir yazacağım ama bilenleri can kulağı ile dinlerim.

Bir düşüneyim bakayım daha neler var duyup, bu ne dediğim. Örneğin, sentimentalizm, kakafoni yazım türleri içinde geçen terimler. Storymapping de güncel bir eğitim metodu, sık sık duyar oldum. Çok da fransız kalmayayım diye öğrendim ama kelimelerin çoğu ingilizce! Merak ettiğimiz her konuyu  arkadaşım(ız) Google‘a danışıyoruz, bu da ayrı bir konu. Azıcık aşım kaygısız başım misali kullandığım kadar bilgi istiyorum.  Açıkçası bu konuda obur değilim, ihtiyacım kadarını alıyorum ve keyifle tüketiyorum. Bilgi konusunda gurme mi olmalı yoksa lazım olur diye azıcık fazla mı kulak kabartmalı? Ne dersiniz?