Bazı müzikler var ki değil dinlemek, insan duyduğunda içine sıkıntı basıyor. Müziklerde subliminal mesajlar ne kadar etkili, hangi müziklere konuyor tam bilmiyorum ama müzik insan psikolojisi üzerinde çok etkili hem de duygulandığımız ya da coştuğumuz melodilerden daha öte bir etki bu. Serotonin, melatonin, adrenalin gibi hormonlarla başınız dertte mi? Dinlediğimiz müziklere bir bakalım o zaman. Çünkü, müzik türlerinin hormonlara etki yaptığı bilimsel bir gerçek. Üstelik bugün keşfedilmiş de değil,1400’lü yıllarda Darüşşifa’da bedensel ve psikolojik birçok rahatsızlığın tedavisinde müzik kullanılmış. Gerçi o zamanlar strese neden olan şartlar yoktu belki ama insanoğlunun derdi sevinci hep aynı konular. Darüşşifa’da tedavi amaçlı müzik odaları, hastaya çeşitli müzik makamları dinletilerek kalp atışlarının ritmine göre tedavi için melodi seçimi uygulanıyordu. Bugün de müzik terapi depresyon, alkol-madde bağımlılığı, şizofreni dahil pek çok hastalıkta kullanılıyor. Müziğin beyinde mutluluk, neşe, elem, öfke, nefret gibi alanları etkileyen bir enerji etkisi var. Seslerin dalga boyuna bağlı olarak müzik, vücuda elektrik yükleyici veya serbest bırakıcı yönde etki eder. Böylece enerjimiz artar, gerilim veya ağrımız azalır ya da geçer.

 

Müziğin bilincimize etkisini de inkar edemeyiz. En basitinden trafikte ölümüne makas yapanların o an ne müzik dinlediğini merak ederim hep. Doğru müzik seçimi hem ruhu hem de zekayı besliyor. Beynin farklı kısımları aktive olarak, bir nevi hasarlı bölümler yeniden devreye sokuluyor. 


müzik vücudumuzda neler yapıyor?

  • Kan basıncını ve kalp atışını etkiler.
  • Kas hareketlerini düzenler.
  • Bedende ısı değişimine neden olur.
  • Nefes alışverişini etkiler.
  • Beyin dalgalarını düzenler ve değiştirir.
  • Vücutta endorfin düzeyini arttırır.
  • Stres kaynaklı hormonları düzenler.
  • Hafıza ve öğrenmeyi güçlendirir.

Bu özellikleri ile müzik adeta bir biyolojik silah, boş durmamışlar neler yapmışlar neler…

MÜZİKTE SUBLİMİNAL MESAJ NEDİR?

Müzik hoş vakit geçirmek ya da hobi olmanın çok ötesinde artık. Son yıllarda sanal olarak yaygınlaşan i-doser akımı da bir subliminal mesaj tekniği uygulaması. Dinlediğiniz müziğin belirli noktalarına ve zaman aralığına mesajlar yüklenerek geçici bir uyuşturucu etki sağlanıyor. Tıpkı endorfin gibi! Şarkılara yerleştirilen bu mesajlar, bilinçaltını dolayısıyle insan davranışlarını yönlendirebiliyor. Burada yapılan, müziğin ritmi ile harekete geçen insan beyninin farklı dalga boylarına atlamak. Binöral denilen sanal ses dosyaları ile dinlenen melodiler beyni ve kasları direkt etkiliyor. Bunlar için sanal uyuşturucu tanımlaması yapılıyor. Bu yönü çok bilinmediği için de özellikle gençler tehdit altında demektir. Madem hayatımıza sızmış böyle riskler var, neden toplum bilgilendirilmez anlamıyorum. 

Dikkat! Mp3 ve kulaklıkla müzik dinlemek her zaman masum değil…


Tedavi amaçlı uygulanan subliminal mesaj tekniğinde ise, müziğin altına problemi çözecek telkinler yerleştiriliyor. Bu kayıtlar, 8-12 hertz dalga boyu ve beynin alfa boyutuna göre düzenleniyor. Genelde psikolojik rahatsızlıklarda uygulanan bu yöntemle hasta müziği dinlerken, bilinçaltı bu telkinleri alıyor. 

Müzik aracılığı ile verilen subliminal mesajlar her yerde alışverişte, reklamlarda, sinema, kafe ya da açık alanlarda… Sadece müzik değil belki kokuların da esiriyiz. E peki ne yapacağız? O zaman gözümüzü kulağımızı dört açacağız…