Sabahın ilk ışıkları ile birlikte siz deyin milyar ben diyeyim trilyon tane zeytin, ağaçların yaprakları arasından sızan güneşle yorucu ama yararlı bir güne daha günaydın dediler. Uzun yolculuk daldan düşenler için hemen başladı. Bilerek fütüristik bir giriş yaptım çünkü bir iksirden söz edeceğim. Faydalı ve akıl ötesi bir meyve suyu ya da tedavi edici ve besleyici bir yağ. Zeytinin özünün hikayesi… Zeytuha Hanım ile bir günün içinde ne kadar çok iksir şifa kullanıyoruz görelim bakalım. Evet pozitif ayrımcılık yaptım, Zeytuha Hanım dedim, yakıştı…

Zeytuha bebeğinin ağlamasıyla uyandı. Oy, oy acıktın mı sen diyerek bebeğini kucağına alıp emzirdi. Sütünün az geldiği zamanlar yağ asidi içeriği anne sütüne benzeyen halis zeytinyağını sulandırılmış inek sütüne katıp veriyordu. Emzirdikten sonra zeytindanlıktan birkaç damla alıp meme uçlarına sürdü. Ne çok acımıştı başlarda çatlaklar, şimdi çok şükür iyileşti. Elinde kalanı da kazağını kaldırıp göbeğine sürdü, zaten hamileliğinde de sürdüğü için çok az çatlak olmuştu ama yine de cildin kendisini toplamasına yardımcı olduğu için sürmeye devam ediyordu. Bebeğin pişiği, masajı için derken şişe boşalmıştı yine. İçine bir dal da lavanta atıyordu, evlerinin içi hep bu aromayla doluydu. Bazen de balmumu ile macun gibi kullanıyordu. Keyfi yerine gelen bebeğini yerine yatırdı, bir süre anne kız oynaştılar. En güzel senin kokun, cennet meyvem diyerek kokladı, öptü uzun uzun.

O sıra kapı çaldı, hah annem diyerek koştu açtı kapıyı. Zeytuha’nın annesi, ablası gibi dururdu yanında. Ailenin tüm kadınları gibi zeytinyağından başka güzellik malzemesi de bilmezlerdi. Banyodan sonra içine gül yaprağı doldurdukları şişelerde bekleyen zeytinyağı ile ovalanırlar, ciltleri canlı, nemli kalır, beslenirdi. Saçlarının canlı ve parlak olması için kafalarına da sürerler, balmumu ile karıştırdıkları zeytinyağından yaptıkları doğal ruj ile de dudakları ne çatlar ne kabuk kabuk olurdu. Annesi, E vitamini ile antioksidanı Güzel Allah’ım zeytinin içine doldurmuş dala asmış derdi hep. Sonra da eklerdi, Peygamberimiz (sav) ne demiş, “Zeytinyağı yiyin ve onunla yağlanın. Zeytinyağıyla tedavi olun.”

Çocukluğundan beri kahvaltıda mutlaka her gün zeytinyağına ekmek banıp yerlerdi. Nasıl kilo almıyorsunuz diye soranlara, dene gör diye takılan Zeytuha, zeytinyağında doymamış yağ asidinden daha sağlıklı oleik asit var içinde hem doyurur hem şişmanlatmaz cevabını verirdi. Gerçekten marketlerde satılan riviera yağlarda tadını ve faydasını bulmak zor. İşin sırrı, yağı soğuk sıkımla elde etmekte, ısıyla işlem görürse faydası kalmıyor bu iksirin. Nereden bulacağım demeye gerek yok dünyada tüketimde 1. üretimde 2.yiz. Topraklarımızdan fışkıran, kıymeti bilinmeyen mucizelerden biri de zeytin ve zeytinyağı.

Zeytuha, gastrolog olan eşi ile birlikte Güzey adında bir tıp merkezi işletiyordu. Burası zeytin ve zeytinyağı ile ilgili tüm ürünlerin satıldığı, alternatif tedavilerin uygulandığı, seminer ve toplantıların yapıldığı bir yerdi. Akşama size yemek yapmam, dedi annesi. Gelirken zeytinyağlı kızartma getirdim. Komşular hala alışamadılar, zeytinyağlı kızartma mı olur çok lezzetli ama var bunda bir hile diyorlar. Ayol ne hilesi, patlıcan, biber, kabak ne ise dilimleyip üzerine de fırça ile zeytinyağı sürüyorum ızgarada ters yüz pişiriyorum. Bol da sos tamam. Kalp hastalığı, şekeri olanlar özellikle zeytinyağından şaşmayacak. Bu kanser ilaçlarının çoğu köpekbalığı kıkırdağından yapılıyormuş, içinde sgualene adında bir madde varmış kanser hücrelerini yok eden. İşte o madde sızma zeytinyağında bolca varmış, damadım söyledi bana inanmıyorsunuz ama bak doktor da söylüyor diyorum. Bana ay sen çok yaşa deyip, gülüyorlar. Allah ne ömür verdiyse o kadar ama bile bile niye yanlış yapayım. Yememe içmeme dikkat edeceğim tabi. Yabancılar kristal şişeye koyup satarlar zeytinyağını yakında.

Evet anne, bizden alıp satarlar. Bizimkiler daha öylemi idi böylemi idi ile zaman kaybetsin. Ben gidiyorum, bugün hem bir yanık tedavisi vakası var hem de iltihap, enflamatuvar tedavisi yapılacak. Doktorlardan önce bizim hazırlıkları bitirmiş olmamız gerek. Gastrit, ülser, kabızlıkta zeytinyağı kullanımının faydaları için meşhur Dr. Can Aktay geliyor, seminer verecek.

Zeytuha o kadar işin var bu ne rahatlık kızım! Ben Egeliyim, rahatım ama hiç bir iş elimden kaçmaz. Dedem ismimi kulağıma seslerken, ezan ve duadan sonra ismi ile müsemma olsun. Faydalı olsun, hali tavrı deva olsun demiş. Zeytuha benim adım, zeytinyağıyım derde devayım…

Çok mu abarttım? Yok değil, daha zeytin çekirdeğinin, yaprağının faydaları var, yeşili var siyahı var. Yeşilini pazardan alıp kırması, siyahını tuzlayıp saklaması, uzun uzun kızarmış ekmeğe nasıl banıp yenilir anlatması var. Az bile yazdım, devamı başka bir yazıya olsun. Zeytin gibi bereketli, lezzetli, faydalı günler hepimize…*Zeytuha:Zeytinyağı