Kaçmak, yerleşmek ya da kafa dinlemek için hayal ettiğimiz kasabalar var ya işte onlardan biri Taraklı. İstanbul, Ankara veya Bursa’dan günü birlik bile kaçılabilecek bir yer. Kaçması ayrı güzel gezmesi ayrı güzel. Fotoğraftaki gibi şirin ve yeşiller içinde bir diyar burası, Taraklı’yı görmediniz mi? O zaman azıcık gezdireyim sizi ama koca bir Osmanlı kasabası iki satırla olmaz, gidilecek sokak sokak gezilecek ve dahi en az bir gece kalınacak ki tadı çıksın…

Taraklı sokakları
Taraklı sokakları özgün dokusu ile sakin ve huzurlu

 

800 yıllık Taraklı Kasabası’nı Mümkünlü ile tanıdık.

Hatırlar mısınız? Bundan 7-8 yıl önce Şener Şen, Olgun Şimşek ve Binnur Kaya’nın oynadığı TTNET reklamları ile Mümkünlü Kasabası olarak tanımıştık Taraklı’yı. Sizi bilmem ama ben bu ne güzel yer demiştim. Güzelleri rahat bırakmazlar, Taraklı şimdi de TRT 1’de Yalaza adlı diziye de ev sahipliği yapıyor. Yalaza kelime anlamı olarak da yöreye ait bir kültürü ifade ediyor. İnsanları eğlendirmek için anlatılan abartılı öyküler anlamında bir söz. Dizi çekimi için yapılan dekorlardan biri de yalaz baba türbesi, hemen arkasında da sevimli bir kulübe var. Fotoğrafını çekmek için oraya giderken arkamdan bir bey seslendi, “O gerçek türbe değil, dizi için yapıldı dua filan etmeyin!” Ben zaten evin fotoğrafını çekeceğim, çul çaputla işim olmaz dedim. Ama yurdum insanı çaput doldurmuş uyduruk türbenin üstünü. Alın size Yalaza içinde yalaza… Bu arada başka dizi ve film çekimleri de yapılmış Taraklı’da, ben de yapımcı olsam İstanbul’a yakın böyle bir yeri kaçırmazdım.

Taraklı konakları
Taraklı’da evler insan nefesiyle yaşar, teriyle ayakta kalır…

Taraklı evleri zengin kültür mirasımız

“Taraklı’da evler insan nefesiyle yaşar, teriyle ayakta kalır.” Bu söz her ne kadar yöreye özgü dense de ahşap mimarinin ayakta kalma sırrı bu sanırım. Ahşabın kurumadan aynı zamanda nemden bozulmadan kalabilmesi yaşanır olmasını gerektiriyor. Çok güzel evler var Taraklı’da, Osmanlı’nın büyük ve sıcak aile bağlarını anlatan hacimde ve ruhta yapılar hepsi. Üç asrı aşkın bir tarihten söz ediliyor ama şaşırmıyorum, ecdadımızın kökleri çok eski bu coğrafyada. Benim şaşırdığım bu mirasa duyarsız kalışımız! Taraklı’da 3 katlı ve konak tarzı evler kadar daha küçük ve mütevazi evler de var ama hepsi aynı hissi veriyor. Zengin fakir arasındaki uçurumun bugünkü gibi olmadığı zamanların sessiz dili bu his. Cumbalı, ahşap bu evler ve arnavut kaldırımı sokaklarda bıkmadan dolandım.

Taraklı Hisar Tepesi
Sakin şehir Taraklı

 

Taraklı sakin şehir (cittaslow)

Türkiye’deki 13 sakin şehirden biri de Taraklı. Seferihisar ve Gökçeada’dan sonra Taraklı bana en sakin şehir geldi. Deniz kıyısı ve tatil turizmi olunca bir kalabalık bir şamata kaçınılmaz oluyor. Taraklı da bu halini daha ne kadar korur bilinmez, çünkü kültür turizminin en durgun geçtiği yaz ayları bile buralar doluyormuş artık. Tabi bunda ilçe merkezindeki cazip yerler kadar çevredeki güzellikler ve sağladığı imkanlar da etkili. Yazın Karagöl Yaylası yayla turizmi ile hareketleniyor. Doğa severler için eşsiz Hark Kanyonu ve mağarası, Güngörmez şelalesi ve daha bir çok yerde trekking, yamaç paraşütü, kanyoning ve kamp yapmak mümkün. Ben buralara gittim mi? Hayır, arkamda sıkıldım-yoruldum-üşüdüm-gidelim grubu ile ancak bu yazıda gördüklerinizi gezebildim. Tekrar gideceğim ama ya yalnız ya da elimde koli bandı gözlerini korkutarak. Böyle de insancılım…

Taraklı çarşı
Taraklı Çarşı meydanı

 

Taraklı’dan neler alınır?

500 yıllık tarihi Kurşunlu Cami’nin etrafı restore edilmiş konaklarla çevrili. Alışveriş yapılan küçük dükkanların, tezgahların sıralandığı Yunus Paşa çarşısı ve ortasında çınaraltı çaybahçesi. Çınar ağacının çokluğu Osmanlı’nın yerleşim yerlerine çınar ağacı dikme geleneğinden geliyormuş. Ben 700 yıllık çınar ağacını göremedim ama onu aratmayan heybetli çınarlar var. Çarşıda ilçeye adını veren tarakçılık pek kalmamış ama şimşir ve çam ormanlarıyla zengin Taraklı’nın tahta kaşık ve eşyaları meşhur. Minik Taraklı evleri, el dokuması baskılı örtüler hem hesaplı hem de kullanımı keyifli hediyelikler. Bir çok yerde gördüğüm uhut tatlısı da yöreye özgü lezzetlerden. Buğdayın çimlendirilmesi, bekletilmesi, döğülüp, öğütülmesi, kaynatılması gibi zahmetli bir yapımı var, bir çok hastalığa da şifa. Tadına gelince, ekmeğe sürülüp yenecek bir kahvaltılık deniyor ama ben bal ya da pekmezle birlikte daha güzel olur derim. Sakarya’nın bereketli toprakları tezgahları doldurmuş. Erişte, pekmez, bal, bakliyat alışverişi yapmak iyi fikir. Ancak baştan ikinci fotoğrafta, sağdan ilk tezgahta duran genç arkadaş size sesleniyorum! Aldığım cevizlerin arasına zeytinden biraz daha büyük, içi de kararmış olanları ne ara doldurdun anlamadım. Turizm potansiyeli artan her yerde bunu yaşamak zorunda mıyız? Ahilik kültürü ile esnaflığın kitabını yazmış bir Osmanlı kasabasında oldu mu şimdi?

Taraklı'da eski evler
Taraklı’da sit alanı olan yerlerde evler kaderine terk edilmişTaraklı’da her sokak bana keyif verdi, yaşanmışlık hissi güzel. Bir de bunu asırlar öncesine dayanan bir kültürün izleriyle izlemek daha güzel. Koruma altına alınan evler kadar kaderine terk edilmiş, yıkılmayı bekleyen evler de çok. Yerine iki üç katlı binalar kondurmazlarsa iyidir, burada da Toki var. Bu Toki virüs gibi her yerde görülüyor. Çok katlı değil, ilçenin biraz dışında ama yine de hiç olmasa daha iyi olurdu.

Taraklı evleri
Mis gibi kasaba hayatı


Taraklı’da kültür turizmi ve doğal güzellikler yanında termal turizm de artık ön planda. İlçedeki kalabalığın büyük bir çoğunluğu yeni açılan termal kaplıcaya gelenler. Buradan istemeyerek ayrıldım, daha çok zaman ayırmak, gezmek isterdim.
Sakin şehir Taraklı için şimdilik benden bu kadar. Güzel yurdumun görülmesi gereken yerlerinden biri burası. 
Sağlıcakla kalın…